Lauri Ehanti on nimitetty sijoitusjohtajaksi
Kauppatieteiden maisteri Lauri Ehanti on nimitetty Aalto-yliopiston sijoitusjohtajaksi. Hän vastaa yliopiston sijoitussalkun hallinnasta, johon sisältyy sijoitusstrategian suunnittelu ja toteutus, sijoitusrahastojen valinta sekä yliopiston sijoitustiimin johtaminen. Sijoitusjohtajan tehtäviin kuuluu myös sijoitustoiminnan riskienhallinnan ja sisäisen valvonnan käytännöt, sijoitussalkun kehityksen raportointi yliopiston hallitukselle sekä yhteistyö ulkoisen neuvoa-antavan sijoituskomitean kanssa.
Lauri Ehanti on työskennellyt aiemmin salkunhoidon tehtävissä Aalto-yliopistossa päävastuunaan rahastovalinta sekä allokaatio- ja sijoitusstrategiatyö. Aiemmin hän toimi riskienhallintatehtävissä OP Ryhmässä.
Ehanti aloittaa uudessa tehtävässään 1. tammikuuta 2025 ja raportoi talousjohtaja Marianna Bomille.
Aalto-yliopiston rahastojen sijoitustoiminnan tarkoituksena on tarjota vuosittaista rahoitusta yliopiston strategisiin tavoitteisiin sekä korkealaatuiseen koulutukseen, tutkimukseen ja innovaatiotoimintaan. Sijoitustoiminnan tuotot vahvistavat yliopiston taloudellista itsenäisyyttä ja taloudellista asemaa. Rahastojen sijoitusomaisuus on muodostunut lahjoituksista sekä valtion pääomituksista. Vuoden 2024 kesäkuussa rahastojen markkina-arvo oli 1500 miljoonaa euroa.
Lisätiedot:
Marianna Bom, talousjohtaja, Aalto-yliopisto
puh. 050 575 3762, marianna.bom@aalto.fi
Aalto-yliopiston rahastojen sijoitustoiminta
Rahastojen sijoitustoiminnan tuottojen tarjoama rahoitus tukee Aalto-yliopiston opetusta, tutkimusta ja innovaatiotoimintaa.
Lue lisää uutisia
Esteettömät reitit Aalto Space -sovellukseen
Voit valita myös esteettömän reitin kampuksella navigointiin.
Hannah Hook nimitetty kestävän maankäytön ja liikenteen suunnittelun apulaisprofessoriksi
Hannah Hook tutkii arkimatkustuksen vaikutuksia onnellisuuteen.
Aalto-yliopisto perustaa datatalouden työelämäprofessuurin
Uusi professuuri vahvistaa Aalto-yliopiston ja Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun yhteistyötä.