Uutiset

”Kun kova data ei riitä – asiantuntijalähtöiset mallit strategiatyössä”

Koronakriisin myötä strategisen ennakoinnin ja muutoskestävyyden merkitys on korostunut yrityksissä. Epävarmuuden hahmottamiseen ja strategian jatkuvaan päivittämiseen etsitään uusia menetelmiä ja lähestymistapoja.
Vihreällä kuvitustaustalla kuva Eeva Vilkkumaasta ja seminaarin otsikko

”Data ja tekoäly ovat kaikkialla, mutta niiden hyöty pidemmän tähtäimen strategiatyössä on rajallinen. Ennennäkemättömien tapahtumien kuvittelemisessa ja strategisten valintojen ideoinnissa tarvitaan ihmisasiantuntijoiden luovaa ja kriittistä ajattelua”, sanoo apulaisprofessori Eeva Vilkkumaa Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulusta.”Mutta voisivatko matemaattiset ennakointi- ja strategiamallit olla muutakin kuin kovaa dataa ja optimointia – esimerkiksi keino valjastaa monipuolisen asiantuntijajoukon luovuus osallistavan ja systemaattisen strategiatyön tueksi?”

Eeva Vilkkumaa haastaa Better Business – Better Society -seminaarin vieraansa torstaina 3. joulukuuta keskustelemaan kanssaan siitä, millaisina he näkevät laadullisten analyysien, luovien menetelmien, matemaattisen mallinnuksen ja data-analytiikan roolien kehittyvän tulevaisuuden strategiatyössä. (Linkin takaa löytyvät tapahtumatiedot.)

”Parhaimmillaan erilaiset lähestymistavat tukevat toisiaan. Laadullisilla ja luovilla menetelmillä tuotettua tietoa voidaan jalostaa perustelluiksi päätössuosituksiksi matemaattisen mallinnuksen keinoin. Tekoälyn ja data-analytiikan menetelmät puolestaan mahdollistavat toimintaympäristön jatkuva-aikaisen seurannan, mikä edesauttaa nopeaa reagointia merkittäviin muutoksiin.”

Eeva Vilkkumaa työskentelee apulaisprofessorina Kauppakorkeakoulun tieto- ja palvelujohtamisen laitoksella. Hän johtaa Liikesivistysrahaston neljäksi vuodeksi (2019–2022) rahoittamaa Prescriptive analytics for data-informed decision-making -hanketta. Siinä kehitetään matemaattisia päätöstukimalleja skenaariopohjaisen strategiatyön ja terveydenhuollon resurssien kustannusvaikuttavan allokoinnin tueksi. Hankkeeessa työskentelee kolme tieto- ja palvelujohtamisen laitoksen professoria ja viisi tohtoriopiskelijaa.

Better Business – Better Society -seminaarisarja

Seminaarisarja Kauppakorkeakoulun ajankohtaisesta ja yhteiskunnallisesti tärkeistä aiheista järjestetään kuukausittain, pois lukien kesän ja joulun lomakaudet.

Lue lisää
Better Business – Better Society -seminaari Kauppakorkeakoululla
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Unite! Seed Fund 2026 ilmoitus, jossa pieni kasvi nousee maasta. Haku avoinna opiskelijatoiminnalle, opetukselle ja tutkimukselle.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Unite! Seed fund 2026 – rahoitushaku on auki

Unite! Seed Fund -rahoitushaku vuodelle 2026 on nyt avoinna. Rahoitusta on tarjolla kolmella alueella: opetus ja oppiminen, tutkimus ja tohtorikoulutus sekä opiskelijatoiminta. Hakuaika päättyy 20.3.2026.
Teksti: Unite! Seed Fund for Students 2026. Haku nyt auki. Kuva: Taimi kasvaa maasta.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Hae nyt: Unite! Seed Fund 2026 – opiskelijahaku

Unite! Seed Fund -haku vuodelle 2026 on nyt avoinna opiskelijoille. Rahoitusta on haettavissa enintään 20 000 euroa per hanke. Hankkeessa tulee olla mukana vähintään kaksi Unite!-yliopistoa. Hakuaika päättyy 20.3.2026.
Teksti: Kuuluvuus ja hyvinvointi, verkkotyöpajasarja. Unite! logo ja abstrakti kukkakuvio.
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Belonging and Well-being: työpajasarja tohtoriopiskelijoille

Vuorovaikutteiset Zoom-istunnot on suunniteltu tukemaan tohtoriopiskelijoiden hyvinvointia, vahvistamaan yhteisöllisyyden tunnetta sekä jakamaan käytännön työkaluja akateemisella uralla menestymiseen.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Luo CV helposti Tutkijan työkalulla

Aalto-yliopiston tutkijat voivat nyt luoda CV:n Tutkijan työkalun CV-työkalulla. Työkalu tuottaa TENKin mallin mukaisen, muokattavan Word-CV:n Tiede ja tutkimus -profiilisi tietojen perusteella.