Uutiset

Kiinnostavia puheenvuoroja asemanseutujen kehittämisestä

Kaupunkiakatemian ja Aallon Living+ Platformin yhteistyössä toteuttama ”Asemanseudut muutoksessa” -aamukahvitilaisuus järjestettiin perjantaina 17.5. Väreen aulassa, Otaniemessä. Tilaisuudessa keskusteltiin siitä, millaisia tulevaisuuden asemanseudut ovat ja minkälaisia mahdollisuuksia asemanseudut tarjoavat kaupunkikehittämiselle.
Yleiskaavasuunnittelija Ville Ahvikko kertoo Leppävaaran kehityksestä Asemanseudut muutoksessa -aamukahveilla Aalto-yliopistolla

Aamukahvitilaisuuden avasi Kaupunkiakatemian projektipäällikkö Annina Ala-Outinen. Tilaisuudessa kuultiin neljä puheenvuoroa ympäristöministeriön, Espoon kaupungin, Helsingin kaupungin ja Aalto-yliopiston edustajilta.

Ympäristöministeriön erityisasiantuntija Suvi Anttila ja Espoon kaupungin yleiskaavasuunnittelija Ville Ahvikko kertoivat asemanseutujen merkityksestä kestävän ja tiiviin kaupunkirakenteen kehittämiseksi. Tutkija Jenni Väliniemi-Laurson Helsingin kaupungilta korosti puheenvuorossaan turvallisuuden kokemuksen merkitystä asemanseutujen kehittämisessä. Tilaisuuden viimeisessä puheenvuorossa Living+ Platformin manageri Aija Staffans taustoitti asemien kehityskulkua ja nosti esille esimerkkejä uusimmista asemanseuduista.

Puheenvuorojen lisäksi yleisön kanssa käytiin vilkas keskustelu edellytyksistä asemanseutujen kehittämiseksi. Tilaisuuteen osallistui reilu 30 henkilöä.

Kaupunkiakatemia - Urban Academy

Kaupunkiakatemia (ulkoinen linkki)

Kaupunkiakatemia on Helsingin yliopiston, Aalto-yliopiston, Helsingin, Espoon ja Vantaan kaupunkien kumppanuus ja yhteistyömuoto, jossa edistetään kaupunkisuunnittelun, kaupunkikehittämisen ja kaupunkitutkimuksen ja opetuksen vuorovaikutusta sekä tuetaan poikkitieteellisten tutkimus- ja kehityshankkeiden käynnistymistä.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

primo.aalto.fi etusivu
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-Primo uudistui

Aalto-Primo on päivitetty uuteen versioon.
The PulseOn team posing for the camera. 7 men in suits, 5 standing and 2 sitting on the sides
Kampus, Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

PulseOn Oy syntyi Nokian Bridge-ohjelman ansiosta

Nokia Oyj käynnisti vuonna 2011 laajan Nokia Bridge -ohjelman, jolla tuettiin irtisanottujen osaajien polkua yrittäjyyteen ja työllistymiseen. Aalto Startup Center tarjosi Bridge-ohjelmaan osallistuville yrityskiihdyttämöpalveluja ja valmensi osallistujia innovointi- ja kaupallisprosesseihin.
Ilmakuva modernista punatiili- ja lasikampuksesta, kaarevista teistä, ratikkakiskoista sekä taustan järvestä ja metsästä
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

EU:n kilpailtu miljoonarahoitus kolmelle Aalto-yliopiston tutkijalle

Tutkimukset pureutuvat atomintarkkaan materiaalitekniikkaan, ledeihin perustuvaan lämpöhallintaan ja kvanttimenetelmiin hajautetuissa verkoissa.
Talvitakkinen henkilö lataa lumista sähköautoa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Sähkön riittävyys voi olla koetuksella Suomessa jo 2030-luvulla – sähköautojen lataamisella merkittävä vaikutus

Sähköautojen yleistyessä latauksen ajoittaminen voi auttaa varmistamaan sähkön riittävyyden erityisesti talvella.