Uutiset

Kaksi tietotekniikan tutkimusartikkelia videoina

Videot on tehty kansainväliseen, poikkitieteeliseen Conference on Knowledge Discovery & Data Mining KDD 2016- konferenssiin.

DopeLearning: A Computational Approach to Rap Lyrics Generation ja Reconstructing an Epidemic over Time –artikkelit ovat tulleet valituksi Conference on Knowledge Discovery & Data Mining KDD 2016- konferenssiin. Konferenssi pidetään elokuussa San Franciscossa. Konferenssiin tehdään kaikista artikkeleista videot, jotka esittelevät keskeiset teoriat ja löydöt.

Videot ovat myös osa Audience Appreciation Competition -kilpailua, jossa katsotaan, mitkä videot saavat eniten katsomiskertoja. Tuomaristo katsoo eniten katselukeroja saaneita videoita elokuussa ja arvostelee tieteellisyyttä sekä visuaalisuutta. Voittaja saa tuhat dollaria.

DopeLearning: A Computational Approach to Rap Lyrics Generation herätti paljon kiinnostusta DeepBeat-räppigeneraattorin myötä. Muun muassa Wall Street Journal nosti sen uutisointiinsa.

DeepBeatin kehittämiseen ovat osallistuneet tohtorikoulutettavat Eric Malmi ja Pyry Takala sekä professorit Tapani Raiko ja Aristides Gionis Aalto-yliopiston tietotekniikan laitokselta ja professori Hannu Toivonen Helsingin yliopistosta ja Tietotekniikan tutkimuslaitos HIITistä.

Reconstructing an Epidemic over Time –artikkelissa tutkijat mallinsivat leviämistä verkostoissa. Mallia voidaan soveltaa niin terveyteen kun eri internetilmiöiden leviämiseen.

- Olemme luoneet skaalautuvan ja tehokkaan algoritmin jolla voi rekonstruoida epidemioita, ja se sopii myös online-tutkimuksiin, tutkijat kertova.

Reconstructing an Epidemic over Time –artikkeliin ovat osallistuneet tohtorikoulutettava Polina Rozenshtein ja professori Aristides Gionis Aalto-yliopistin Tietotekniikan laitokselta sekä  apulaisprofessori B. Aditya Prakash Virginia Techistä ja tutkija Jilles Vreeken Max-Planck Institute for Informaticsista ja Saarland Universitysta.

Muiden artikkeleiden videot voi nähdä konferenssin Youtube-kanavalla.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kuvituskuva pörssikursseista
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Viisi asiaa, jotka päättäjien pitäisi tietää omistajuudesta Suomessa

Miten pärjäämme omistajuudessa Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan verrattuna? Maailman ensimmäinen omistajuuden professori Samuli Knüpfer listaa haasteet – ja kertoo, miksi ne on tärkeä saada ratkaistua.
Kemiantekniikan opiskelijoita
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Oletko uusi data-agenttimme?

Hae kemian tekniikan korkeakoulun data-agentiksi.
Illustration: Juuli Miettilä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Avattaria ja aitoja kohtaamisia

Aalto-yliopiston tutkijat ovat tutkimushankkeissaan mukana luomassa uudenlaista neuvolaa ja myönteistä synnytyskokemusta. Visioissa huomioidaan teknologian luomat mahdollisuudet, kuten synnytyksen simulointi kolmiulotteisessa videokonferenssissa avattaren eli virtuaalihahmon välityksellä. Toisaalta tutkijat mielellään säilyttäisivät parhaat käytänteet menneestä, kuten perinteisen neuvolakortin, aidot kohtaamiset sekä rotinat, vierailut katsomaan vastasyntynyttä ruokalahjojen kera.
Sahar
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Unelmana yrittäjyys – sitä ennen Sahar Babaeipour haluaa valmistua tohtoriksi

Aalto-yliopiston Bioinnovaatiokeskuksen väitöskirjatutkija Sahar Babaeipourin tutkimus tähtää kestävämpään pakkausteollisuuteen.