Uutiset

Juha Siitonen on nimitetty apulaisprofessoriksi (1. kausi) Kemian ja materiaalitieteen laitokselle

Professuurin ala on orgaaninen kemia. Viiden vuoden määräaikainen tehtävä alkaa 1.1.2022.
Juha Siitonen. Kuvalähde: Aalto-yliopisto/ Juha Siitonen
Juha Siitonen. Kuvalähde: Aalto-yliopisto/ Juha Siitonen

Filosofian tohtori Juha Siitonen on nimitetty Aalto-yliopiston Kemian ja materiaalitieteen laitokselle tenure track -urapolulle viiden vuoden määräaikaiseen apulaisprofessorin tehtävään (1. kausi) 1.1.2022 alkaen. Professuurin ala on orgaaninen kemia.

Siitonen on väitellyt tohtoriksi Jyväskylän yliopistosta vuonna 2018. Tällä hetkellä Siitonen toimii lehtorina Rice-yliopistossa Houstonissa, Yhdysvalloissa.

”Olen tavattoman iloinen siitä, että saamme Juha Siitosen meille Aaltoon. Hän vakuutti meidät visioillaan ja innostuneisuudellaan, ja uskon, että hän on oikea henkilö kehittämään oman alansa opetusta ja tutkimusta”, sanoo Kemian tekniikan korkeakoulun dekaani Kristiina Kruus.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Mustaa puuta
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Otaniemessä kehitetty uusi supermusta materiaali puusta

Tieteen ja teknologian alati kehittyvässä maailmassa on tiettyjä ilmiöitä, jotka kiehtovat jatkuvasti niin tieteentekijöitä, taiteilijoita kuin suurta yleisöäkin. Yksi tällainen ilmiö on supermustat materiaalit.
aula
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Älyrakennukset, käyttäjäkokemus ja kestävyys: Talotekniikan avainasema 2030

Talotekniikka 2030 -ryhmän perustamisen pontimena oli rakentamisen muutos yhä teknisemmäksi ja siitä seuraava tarve muuttaa vakiintuneita toimintatapoja ja talotekniikan asemaa. Talotekniikan rooli rakentamisen arvoketjussa -tutkimus pureutui näihin ydinkysymyksiin. Haastattelimme tutkimuksen tekijöitä.
Two students and a professor sitting around a table, talking and looking at laptop screen.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Tule uusien tohtoriopiskelijoiden tutoriksi tammikuussa 2024

lmoittaudu uusien tohtoriopiskelijoiden tutoriksi tammikuun orientaatiopäiville!
vihreät liput, green flags. Kuva: Mikko Raskinen
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Liikesivistysrahastolta merkittäviä apurahoja Aalto-yliopiston tutkijoille

Aalto-yliopisto saa yliopistoista suurimman tuen. Apurahan saa 62 projektia ja tuen suuruus on yhteensä 728 400 euroa.