Uutiset

Jo reilusti yli tuhat opiskelijaa on saanut Ilkka Kontulan säätiön myöntämän stipendin

Stipendit ovat palkinto hyvin tehdystä työstä ja ne voivat myös lisätä motivaatiota opiskeluun.
Kuvassa näkyy viisi opiskelijaa aurinkolasit päässä. Opiskelijat seisovat kehässä, ja kuva on otettu sen keskeltä alhaalta päin.
Opiskelijoita. Kuva: Aalto-yliopisto

Vuonna 2012 kuollut OTK, ekonomi Ilkka Kontula opiskeli sekä Helsingin kauppakorkeakoulussa että Helsingin yliopistossa. Kontula oli tehnyt testamenttilahjoituksen, jolla hän halusi helpottaa opiskelijoiden arkea. Näin ollen Ilkka Kontulan säätiö jakaa kannustusapurahoja vuosittain sekä Kauppakorkeakoulun että Helsingin yliopiston oikeustieteellisen tiedekunnan opiskelijoille.

Säätiö myöntää kannustusapurahoja kurssien arvosanojen keskiarvon perusteella parhaille kauppatieteiden kandidaatin tutkintoa suorittaville opiskelijoillemme. Palkittavilta opiskelijoilta edellytetään myös vähintään 80 suoritettua opintopistettä kolmen ensimmäisen läsnäololukukauden aikana.

Arvokasta tukea Ilkka Kontulan säätiöltä

Ilkka Kontulan säätiön hallituksen puheenjohtaja, kauppaoikeuden professori Seppo Villa Helsingin yliopistosta laski syyskuussa, että Helsingin yliopiston oikeustieteellinen tiedekunta ja Kauppakorkeakoulu ovat jakaneet vuosina 2014–2025 opiskelijoille stipendejä yhteensä 1 340 000 euron arvosta! Tämä tarkoittaa sitä, että jo 1 340 opiskelijaa on saanut 1 000 euron stipendin. 

”Ilkka Kontulan säätiön kannustusapurahat ovat upea asia. Jälleen ensi keväänä palkitsemme opiskelijoitamme näillä stipendeillä. Olen myös kuullut, että opiskelijamme arvostavat stipendienjakotilaisuutta, jonka olemme aina järjestäneet, joten jatkamme sitäkin käytäntöä”, dekaani Timo Korkeamäki sanoo.

Kauppakorkeakoulu

Teemme työtä paremman liiketoiminnan ja yhteiskunnan puolesta.

Lue lisää
Four students descending stairs in the School of Economics building. Photo taken by Unto Rautio.
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Aalto Global Impact in Kenya
Opinnot Julkaistu:

Industry project -kurssi on IDBM-maisteriohjelman ytimessä

Poikkitieteinen maisteriohjelma International Design Business Management (IDBM) täyttää tänä vuonna 30 vuotta.
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Varastokirjaston artikkelien suoratoimituksen pilottihanke päättyy

Aalto-yliopisto on ollut mukana Varastokirjaston ja Kopioston artikkelien suoratoimituksen pilottihankkeessa vuosina 2023-2025. Pilotti päättyy 19.12.2025.
Opinnot Julkaistu:

Sisussa oli häiriö, joka vaikutti avoimen yliopiston ilmoittautumisiin

Ilmoittautumisjärjestelmä Sisussa oli aamulla 8.12. häiriö. Häiriö on nyt korjattu.
Professor Taija Turunen
Opinnot Julkaistu:

Vastuu ja vaikuttavuus on Kauppatieteiden kandidaattiohjelman uusi pääaine

”Autan kuvittelemaan, minne ”parempi liiketoiminta, parempi yhteiskunta” voisi viedä, kun uteliaisuus näyttää tietä”, sanoo professori Taija Turunen.