Uutiset

Jacek Pawlak haaveilee vihreästä vetyteollisuudesta

Puolalainen Jacek Pawlak innostui Suomen vetystrategiasta ja hakeutui opiskelemaan Hydrogen and Electric Systems -ohjelmaa Aalto-yliopistoon.
Jacek Pawlak, jolla on teekkarilakki ja violetti reppu, seisoo kampuksen nurmikolla puiden ja rakennuksen edessä
Jacek Pawlak Otaniemessä. Kuva: Aalto-yliopisto / Kira Vesikko

Miksi valitsit Hydrogen and Electric Systems -maisteriohjelman?

Kiinnostuin vedyn käytöstä sähköjärjestelmissä – ensisijaisesti vetyajoneuvoista – jo lukiossa. Kiinnostus vei mukanaan ja päädyin suorittamaan sähköisen liikkuvuuden kandidaatin tutkinnon Wrocław University of Science and Technology -yliopistossa Puolassa.

Opintojen aikana opin lisää vedyn käyttötarkoituksista sekä eurooppalaisesta vetystrategiasta. Erityisesti suomalainen strategia herätti huomioni, jolloin tutkiskelin alalla tarjolla olevia maisteriopintoja. Törmäsin Aallon Hydrogen and Electric Systems -maisteriohjelmaan ja nopean tutkiskelun jälkeen olin varma, että tämä on se mitä halusin opiskella. Ja tässä sitä nyt ollaan, aloittamassa toista opiskeluvuottani.

Mikä Aallossa opiskelussa on ollut parasta?

Parasta Aallossa opiskelussa on vapaus: mahdollisuus suunnitella aikatauluja ja yhdistellä erilaisia valinnaisia opintoja. Tämä edesauttoi opintojeni muokkaamisen omien tarpeideni mukaan.

Mikä tärkeintä, opinnot tuntuvat minusta palkitsevilta, sillä minulla on vapaus opiskella sitä, mitä todella haluan. Omiin kandivaiheen opintoihin verrattuna tämä ohjelma tarjoaa huomattavasti enemmän itsenäisyyttä – ja luonnollisesti vaatii myös enemmän itsekuria.

Opintoni kannustavat hyödyntämään luovaa ajattelua ja etsimään erilaisia ongelmanratkaisutapoja, ja kampus tarjoaa tiloja ja ympäristön työskentelylle ja ideoinnille.

Millaista opiskelijaelämä on Aallossa?  

En ole koskaan kokenut vastaavaa kuin Aallon opiskelijaelämä. Olen alusta asti hämmästellyt sitä, kuinka paljon eri organisaatioita ja tapahtumia kampuksella on. Otaniemen kampus on täynnä historiaa ja opiskelijaperinteitä – ja haluan olla osa niitä!

Aallon suurin etu on se, että monet eivät vain opiskele vaan myös asuvat kampuksella. Ympäristö on eloisa, täynnä upeita ihmisiä ja ideoita. Lisäksi kampus tarjoaa tiloja erilaisten projektien ja ideoiden toteuttamiseen. Minulle tämä on tuonut mukavaa tasapainoa, sillä kampus ei assosioidu pelkästään kursseihin ja tentteihin.

Mitä eväitä olet saanut työelämään?

Tulevaisuudessa haluaisin työskennellä sekä olemassa olevan vetysektorin hiilidioksidipäästöjen vähentämisen parissa että vedyn hyödyntämisessä uusilla teollisuudenaloilla. Opinnoissa, projekteissa ja uratapahtumissa olen saanut hyvän käsityksen siitä, millaisia vihreitä vetyhankkeita Suomessa on meneillään ja tulossa sekä saanut tietoa uusista, monipuolisista vedyn käyttötarkoituksista.

Kenelle suosittelisit tätä alaa?

Suosittelen tätä ohjelmaa kaikille niille, joita kiinnostaa siirtymä vihreään vetyyn. Lisäksi ala voi olla kiinnostava niille, jotka ovat ylipäätään kiinnostuneita energiasiirtymästä, mutta eivät ole tulleet miettineeksi juuri vetyä. 

Kaksi opiskelijaa radiokaiuttomassa huoneessa.

Sähkötekniikan korkeakoulun maisterikoulutus

Maisterivaiheessa Aalto-yliopistossa on tarjolla laajasti eri erikoistumismahdollisuuksia sähkötekniikan alalla.

Sähkötekniikan korkeakoulu
Project work course final gala

Hydrogen and Electric Systems, Master of Science (Technology)

Opiskele vety- ja sähköjärjestelmiä, vedyn arvoketjusta energiasimulointeihin ja teollisuusyhteistyöprojekteihin.

Koulutustarjonta
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kesko-projektin ryhmä, kevät 2026
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

K-ryhmä kehitti nuorten työelämätaitojen verkkokoulutuksen Aalto-yliopiston opiskelijoiden kanssa tehdyn yhteistyön pohjalta

Nuoret odottavat työelämältä merkityksellisyyttä, kehittymismahdollisuuksia sekä hyvinvointia tukevaa työympäristöä.
Hymyilevä, vaaleakiharainen Arttu Jääskeläinen mustassa paidassa tumman puuseinän ja valkoisten ympyröiden edessä.
Opinnot Julkaistu:

Alanvaihtaja Arttu Jääskeläinen laajentaa energiamarkkinoiden osaamistaan

Energy Systems and Markets -pääaineessa Arttu Jääskeläinen haluaa keskittyä energiamarkkinoiden strategisen tason osaamiseen.
Kaksi pientä vihreää tainta mullassa, vieressä sana ”unite!” vihreällä taustalla
Palkinnot ja tunnustukset, Yhteistyö Julkaistu:

Unite! Seed Fund 2026 - Aaltolaisia mukana 8 hankkeessa

Vuoden 2026 Seed Fund -haussa 22 ehdotusta valittiin rahoitettaviksi. Aalto on mukana 8 projektissa ja koordinoi yhtä niistä.
Vihreäpaitainen henkilö keltaisen Aalto-sateenvarjon alla lukee lehteä sateisella kampuksella
Aalto Magazine Julkaistu:

Aalto University Magazine tarkastelee kasvua monesta näkökulmasta

Uusin Aalto University Magazine kysyy, mitä kaikkea kasvulla voidaan tarkoittaa ja millaista kasvua tulevaisuudessa tarvitaan.