Cornellin yliopisto on CEMS-yhteisön ensimmäinen jäsen Yhdysvalloissa

Johtavat kauppakorkeakoulut, monikansalliset yhtiöt ja kansalaisjärjestöt tarjoavat yhteistyössä huipputason kansainvälisen, käytännönläheisen CEMS Master’s in International Management (MIM) -koulutusohjelman. Yhteisö perustettiin vuonna 1988, ja Aalto-yliopisto (ja sen edeltäjä Helsingin kauppakorkeakoulu) on ollut sen jäsen vuodesta 1998 lähtien.
”Laajentuminen Pohjois-Amerikassa ja yhteistyö Cornellin yliopiston kanssa vahvistaa yhteisöä entisestään ja tarjoaa uusia mahdollisuuksia CEMS MIM -opiskelijoille,” sanoo Aallon CEMSin akateeminen johtaja Rita Järventie-Thesleff.
Kaikki CEMS MIM -opiskelijat viettävät toisen kahdesta akateemisesta lukukaudesta ulkomailla jossakin CEMS-verkoston kauppakorkeakoulussa. Opiskelijavaihto avaa mahdollisuuksia keskinäiseen oppimiseen ja parantaa eri markkinoiden ja kulttuurien ymmärtämistä. Elokuusta 2020 eteenpäin Cornell on yksi niistä oppilaitoksista, jonne CEMS MIM –opiskelijat voivat lähteä vaihtoon.
Aalto-yliopistossa on kaksi tapaa päästä mukaan CEMS MIM -ohjelmaan. Toinen on Global Management -maisteriohjelma, joka sisältää CEMS MIMin, ja toinen yksivuotinen CEMS MIM, joka suoritetaan muiden maisteriopintojen ohella. Ohjelman tavoitteena on kouluttaa ajattelevia ja vastuullisia päätöksentekijöitä nopeasti muuttuvaan globaaliin yritysmaailmaan.
Lisätietoa:
Rita Järventie-Thesleff, CEMS Akateeminen johtaja
puh. +358 50 3482051
Linkit:
https://www.aalto.fi/study-at-aalto/cems-mim-in-aalto-university
- Julkaistu:
- Päivitetty:
Lue lisää uutisia

Laura Aalto: On valtavan merkittävää, että tulee nähdyksi ja kuulluksi
"Muistan, miten valtavan iso merkitys oli sillä, että sain mahdollisuuden opettaa. Minuun uskottiin ammattilaisena, ja tulin nähdyksi ja kuulluksi. Onnistuin jännityksestä huolimatta. Tämä organisaatio näki minun potentiaalini."
CoDaS Master's Programme in Communications and Data Science (Erasmus Mundus) - hakuaikaa 19.1. asti
CoDaS on viiden eurooppalaisen yliopiston yhteinen kansainvälinen maisteriohjelma.
Aalto Thesis Database käytettävissä myös Oppimiskeskuksen ulkopuolella
Aalto-opiskelijoille ja henkilökunnalle laajennettu pääsy sähköisenä arkistoituihin opinnäytteisiin.