Uutiset

CEMS MIM maailman viidenneksi paras johtamisen maisteriohjelma

Master's in International Management sijoittui erinomaisesti Financial Timesin toteuttamassa rankingissa 2014.

Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu kuuluu maailman johtavien kauppakorkeakoulujen ja suuryritysten muodostamaan CEMS-yhteisöön (the Global Alliance in Management Education). CEMS MIM -ohjelma (Master's in International Management) arvioitiin viidenneksi parhaaksi johtamisen maisteriohjelmaksi Financial Timesin toteuttamassa globaalissa maisteriohjelmien rankingissa 2014. Ranking julkaistiin 14.9.2014. Kaikkiaan 70 Masters in Management -ohjelmaa oli mukana arvioinnissa. University of St Gallen, HEC Paris ja Essec Business School muodostivat kolmen kärjen. CEMSin sijoitus nousi viime vuodesta kaksi pykälää.

Opiskelijoilta erinomaista palautetta

Opiskelijoiden antaman palautteen perusteella Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun CEMS-ohjelma pärjää loistavasti myös CEMS-koulujen keskinäisessä vertailussa ja sijoittui neljän parhaan koulun joukkoon. Lisäksi Kauppakorkeakoulu oli yksi niistä harvoista kouluista, joissa kaikki opiskelijoiden antamat arviot ylittivät CEMSin asettaman tavoitetason.

Kauppakorkeakoulun maine on kiirinyt ja Aalto-yliopistosta on tullut haluttu vaihtokohde, ja tänä syksynä Kauppakorkeakoulussa onkin ennätysmäärä CEMSin vaihto-opiskelijoita. Kiitokset tästä ja hyvästä rankingsijoituksesta kuuluvat kaikille, niin opiskelijoille, opettajille, yrityspartnereille kuin CEMS-organisaatiolle.

CEMS MIM -ohjelmasta vahva pohja kansainväliselle työuralle

Aalto-yliopiston CEMS-ohjelmaan valitaan vuosittain noin 30 opiskelijaa. Kauppakorkeakoulun maisteriopiskelijat voivat suorittaa tutkintonsa kanssa rinnakkaisesti CEMS MIM:in, jonka sisältö on kehitetty yhteistyössä jäsenyliopistojen ja -yritysten kesken. Valmistuva opiskelija saa todistuksen sekä maisteritutkinnosta että CEMS MIM:stä. CEMS-ohjelman opinnot suoritetaan pääosin yhden lukuvuoden aikana, johon sisältyy lukukauden pituinen vaihto-opiskelu toisessa CEMS-yliopistossa, CEMS-kursseja, kieliopintoja ja yritysprojekti sekä työelämän taitoihin perehdyttäviä seminaareja.

– CEMS MIM -ohjelma tarjoaa monipuolisen perehtymisen kansainväliseen liiketoimintaympäristöön ja soveltuu erityisesti kansainvälistä työuraa tavoitteleville opiskelijoille. Opiskelun jälkeen CEMS-kokemus jatkuu aktiivisen, globaalin alumniverkoston toiminnan kautta, kertoo CEMSin akateeminen johtaja, Professor of Practice Rita Järventie-Thesleff.


CEMS-yhteisö täytti viime vuonna 25 vuotta eli se on perustettu vuonna 1988. Kauppakorkeakoulu on ollut CEMSin jäsen 16 vuotta. Yhteisössä on 29 jäsenyliopistoa ja 68 kansainvälistä yritysjäsentä.


Lisätietoja: 
CEMSin akateeminen johtaja, Professor of Practice Rita Järventie-Thesleff
[email protected]
p. 050 348 2051

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Lennart Engels, Karolin Kull, Ágnes László, Julia Postrzech and Valenti Soler won the Habitare Design competition 2023.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Aalto-yliopiston sisustusarkkitehtuurin ja nykymuotoilun opiskelijatiimi voitti Habitare-suunnittelukilpailun 2023

Habitare-suunnittelukilpailu on tarkoitettu taiteen, muotoilun ja arkkitehtuurin opiskelijoille Suomessa. Tämän vuoden teemana kilpailussa oli ”Yhteisöllisyyden työkalut”. Teeman tarkoituksena oli rohkaista kilpailijoita muotoilemaan ja toteuttamaan uudenlaisia tapoja edistää yhdessäoloa ja vuorovaikutusta ihmisen mittakaavassa tai laajemminkin
ITP-opiskelijoita kesällä 2020. Kuva: Petri Anttila
Opinnot Julkaistu:

ITP kuuluu Aalto-yliopiston kesään

Jälleen kesällä 2023 Information Technology Program -kurssin opiskelijat ratkoivat erilaisia liiketoimintahaasteita.
Karita ja Jani
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Tohtoriksi työn ohessa – väitöstutkimus avasi ovet deep tech -yrityksen tuote- ja teknologiakehitykseen

Karita Kinnunen-Raudaskoski ja Jani Lehmonen ovat Aalto-yliopiston kemian tekniikan tohtoreita, joille päivätyön ohessa tehty väitöstutkimus tiesi myös yötöitä, mutta antoi sitäkin enemmän.
Students at Aalto lecture hall in ENG orientation event
Opinnot Julkaistu:

Yli 700 opiskelijaa aloitti opintonsa insinööritieteiden korkeakoulussa

Uusi lukuvuosi alkoi 28.8.2023 uusien kandi- ja maisteriopiskelijoiden orientaatiotilaisuuksilla Kandidaattikeskuksessa.