Uutiset

Biodesign Finland tuo uudenlaisia ratkaisuja sairaalamaailmaan

Monialainen tiimi kehittää lääketieteelistä tekniikkaa, joka voidaan kaupallistaa.

Biodesign Finland -projekti pohjautuu Stanfordin yliopistossa kehitettyyn Biodesign-konseptiin. Biodesign-suunnittelu on lääketieteellisten tarpeiden systemaattista tunnistamista ja ratkaisemista lääketietieteellisten teknologioiden avulla.

Biodesign-hankkeessa kehitetään teknisiä, kaupallistettaviksi sopivia ratkaisuja sairaaloiden käytännön tarpeisiin ja luomaan uutta yritystoimintaa. Biodesign Finland -koulutus järjestetään yhteistyössä Aalto-yliopiston, Helsingin yliopiston sekä Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin kanssa.

- Perustutkimus ja korkean teknologian osaaminen löytää tätä kautta uusia tärkeitä sovellutuksia, sanoo ohjelman koordinaattori, akatemiaprofessori Risto Ilmoniemi Aallon Neurotieteen ja lääketieteellisen tekniikan laitokselta.

Suomen projektiryhmään kuuluvat Risto Ilmoniemen lisäksi Aalto-yliopiston professori Paavo Kinnunen ja tekniikan tohtori Jaakko Nieminen sekä Helsingin yliopiston Lääketieteellisen tiedekunnan dekaani Risto Renkonen, Aalto Ventures Programin johtaja Olli Vuola sekä kehittämisjohtaja Visa Honkanen Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiristä.

- Ohjelma kouluttaa uudenlaisia spesialisteja, joilla on valmius etsiä ja ratkaista kiperiä ja tärkeitä pulmia terveysalalla. Tämä voi johtaa uusiin yrityksiin ja kasvavaan alan teolliseen toimintaan.

Biodesign-tiimi jalkautuu kuukaudeksi sairaalaosastolle perehtymään sen toimintaan ja löytämään käytännön ongelmia ja tarpeita, joiden ratkaisut voisivat parantaa kyseisen kaltaisten yksikköjen toimintaa. Keväällä 2016 aloittavassa pilottihankkeessa ryhmä seuraa Lasten ja nuorten sairaalan toimintaa Meilahdessa, Helsingissä. Tiimi koostuu kahdesta lääkäristä ja kahdesta teknisen, taideteollisen tai teknis-kaupallisen koulutuksen saaneesta henkilöstä. Haku tiimin jäseneksi on nyt auki.

Niin sanotun immersiojakson aikana tiimin tavoitteena on tunnistaa sata tarvetta, joita ei ole vielä ratkaistu tarpeeksi hyvin. Jakson jälkeen työryhmä kokoontuu analysoimaan tuloksia ja valitsee lopuksi yhden tarpeen, johon se kehittää teknisen ratkaisun kliinistä käyttöä ja kaupallistamista varten. Kehitysvaiheessa tiimi saa apua eri alojen asiantuntijoilta, ratkaistavasta teknisestä tai lääketieteellisestä ongelmasta riippuen, esimerkiksi potilasryhmien edustajilta, tutkijoilta tai tekniikan eri alojen asiantuntijoilta.

Onnistunut hanke voi jatkua Biodesign-yhteisön tuella, tarjoten osallistujille mahdollisuuden perustaa tulosten pohjalta esimerkiksi startup-yritys. Sekä Stanfordin alkuperäinen että esim. New Delhissä toimiva School of International Biodesign ovat onnistuneet varsin hyvin: hankkeet ovat johtaneet useisiin startup-yrityksiin, lisensioituihin tuotteisiin ja viranomaisten hyväksymiin teknisiin ratkaisuihin.

Tarkoituksena on tehdä Biodesign Finland -hankkeesta vuosittain toistuva koulutusohjelma.

Lisätietoja:

www.biodesignfinland.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kirjan kansi, jossa tekstiä, kuvassa kallio, graffiteilla peitetty bunkkeri ja Aalto-yliopiston logo
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Kenen Turku -kirja haastaa kaupunkisuunnittelun ja vaatii lisää vihreyttä myös tiiviiseen kaupunkiin

Tuore kirja kokoaa yhteen Aalto-yliopiston maisema-arkkitehtiopiskelijoiden näkemyksiä siitä, miten kaupunki voisi olla vehreämpi ja elinkelpoisempi paitsi ihmisille myös muille lajeille.
Moderni vaalea puu- ja metallirakennus rinteessä, ympärillä korkeita vihreitä puita ja sininen taivas
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopisto esittelee kiertotalouden ratkaisuja New European Bauhaus -festivaalilla

Euroopan komission New European Bauhaus eli NEB -aloite kokoaa kestävän tulevaisuuden tekijät kesäkuussa Brysseliin.
Kaksi ihmistä juttelee vilkkaassa sisätapahtumassa, väkijoukko ja puinen katto taustalla.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Master the Room: Real-World Networking for Researchers - työpajat touko-kesäkuussa

Käytännönläheiset työpajat tohtoriopiskelijoille ja tutkijoille ammatillisten verkostoitumistaitojen kehittämiseksi 28.5. ja 11.6.2026
Bändi esiintyy lavalla, laulajalla pinkki hame, kitaristi mustissa, yleisön valot taustalla
Yhteistyö, Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Musiikkialan toimijat: Alan arvo kaksinkertaistuu laajamittaisten yhdenvertaisuustoimien myötä vuoteen 2040 mennessä

Ala tavoittelee itsesäätelevää toimielintä ja musiikkialan arvon kaksinkertaistumista 11. toukokuuta julkaistavassa Suomen yhdenvertainen musiikkiala 2040 -raportissa.