Avoin yliopisto muuttaa
Avoimen yliopiston kaikki kurssit ja palvelut järjestetään vuoden 2019 alusta lähtien Otaniemen kampuksella.
Avoimen yliopiston tarjonnassa on n. 140 iltakurssia vuosittain. Pääosa kursseista on järjestetty Töölön kampuksella ja kesään 2018 saakka osin myös Arabian kampuksella. Otaniemen iltatoiminta tulee siis entisestään vilkastumaan.
Eniten kursseja järjestetään Kandidaattikeskuksessa (Otakaari 1) mutta myös muissa rakennuksissa voi olla opetusta. Avoimen yliopiston palvelutoiminnot keskittyvät Kandidaattikeskuksen Y-käytävän varrelle Starting Pointin yhteyteen. Tarkat yhteystiedot päivitetään joulukuussa.
Rakennusten auloissa on infonäyttöjä sekä info-pisteitä, joista voi kysyä neuvoa salin löytymiseksi. Rakennusten suuren koon vuoksi kannattaa varata hieman enemmän aikaa ennen ensimmäistä luentoa salin etsimistä varten. Myös Aalto Space - sovelluksen avulla voi suunnistaa kampuksella.
Lue lisää uutisia
Hae vierailevaksi professoriksi TU Graz:iin
Unite!-yliopistoallianssiin kuuluva TU Graz Itävallassa kutsuu kokeneita post doc -tutkijoita hakemaan kahta täysin rahoitettua vierailijaprofessuuria. Hakuaika päättyy 20.2.2026, ja tehtävät alkavat 1.10.2026.
Elina Pyylampi haluaa yhdistää uusiutuvan energian ratkaisut ja kaupallisuuden
Ensimmäisen vuoden sähköenergiatekniikan opiskelija haluaa päästä työskentelemään uusiutuvan energian ja sähköjärjestelmien parissa.
Shaking Up Tech inspiroi nuoria, joille tekniikan ala ei ole itsestäänselvyys
Shaking Up Tech on vakiinnuttanut paikkansa tapahtumana, joka madaltaa nuorten naisten ja sukupuolivähemmistöjen kynnystä hakeutua teknisille aloille. Vuosittainen tapahtuma tarjoaa mahdollisuuden tutustua opintoihin, työelämään ja esikuviin turvallisessa ja kannustavassa ympäristössä.