Uutiset

Avoimen kevään 2023 kurssivalikoima on julkaistu

Tutustu nyt kurssivalikoimaan!
Kuvassa opiskelijoita kauppakorkeakoulun lukusalissa, Aalto-yliopisto/ Aino Huovio
Kuvassa opiskelijoita kauppakorkeakoulun lukusalissa, Aalto-yliopisto/ Aino Huovio

Haluatko opiskella keväällä 2023 Avoimessa yliopistossa? Nyt kannattaa tutustua kurssivalikoimaan.

Yksittäisiä uusia toteutuksia saattaa tulla vielä 1.11. jälkeenkin, mutta pääosin kaikkien kevään kurssien pitäisi nyt olla näkyvissä kurssihaulla.

Heti alkuvuodesta alkavien kurssien ilmoittautumisaika alkaa aikaisintaan joko 29.11. tai 12.12. Loppukevään kurssien ilmoittautuminen alkaa vuoden 2023 puolella. Tarkistathan tarkat päivämäärät kurssikuvauksesta.

Kurssivalikoima

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Pauliina Ilmonen, photo by Nita Vera.
Nimitykset, Opinnot Julkaistu:

Professori Pauliina Ilmonen: Lukiossa opetellaan paljon matemaattisten ohjelmien käyttöä, joka on pois perusasioista

Aalto-yliopiston tilastotieteen professori Pauliina Ilmonen astuu kesäkuun alussa Aalto-yliopiston Perustieteiden korkeakoulun dekaanin saappaisiin. Ja juuri perusasioita hän haluaa painottaa myös matematiikan opiskelussa.
Nykyaikainen punatiilirakennus, korkeat mustat pilarit, puita edessä ja ihmisiä kävelee kadulla
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Nordean ja Aalto-yliopiston yhteishankkeessa tutkitaan tekoälyn tulevaisuutta sekä ihmisen ja teknologian vuorovaikutusta

Aalto-yliopisto ja Nordea aloittavat tutkimus- ja koulutusyhteistyön. Tarkoituksena on selvittää, miten tietoteknisten laitteiden kasvava itsenäisyys muovaa tulevaisuuden palveluja.
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Uudet e-kirjasovellukset korvaavat Adobe Digital Editions -ohjelman 20.5. alkaen

DRM (Digital Rights Management) -suojattujen e-kirjojen lataaminen muuttuu palveluissa Ebook Central, EBSCO eBooks ja VLeBooks. Adobe Digital Editions korvataan uusilla, saavutettavuutta paremmin tukevilla sovelluksilla.
Henkilö punaisessa neuleessa seisoo parvekkeella modernissa toimistossa, jossa on pinkki lattia
Opinnot Julkaistu:

Opiskelija Saad Ahmed löysi Aallosta täydellisen yhdistelmän akateemista huippuosaamista ja hyvinvointia

Etsiessään maailman parhaita rakennesuunnittelun maisteriohjelmia pakistanilainen Saad Ahmed löysi Aalto-yliopistosta jotain odottamatonta: yhdistelmän korkeatasoista opetusta, käytännönläheistä oppimista ja opiskelijakulttuuria, jossa hyvinvointi ja tasapaino ovat aidosti tärkeitä.