Uutiset

Arkkitehti- ja maisema-arkkitehtivalinta uudistuu aikaisintaan vuonna 2020

Arkkitehtuurin yhteisvalinnassa ei jatkossakaan oteta käyttöön pelkästään todistukseen perustuvaa valintaa.

Diplomi-insinööri- ja arkkitehtikoulutuksen (DIA) yhteisvalinta pohtii parhaillaan uudistuksia arkkitehti- ja maisema-arkkitehtikoulutuksen valintamenettelyihin. Muutoksia valintaan on kuitenkin tulossa aikaisintaan vuonna 2020. Kevään 2019 valintoihin ei ole tulossa merkittäviä uudistuksia.

Arkkitehtuurin yhteisvalinnassa ei jatkossakaan oteta käyttöön pelkästään todistukseen perustuvaa valintaa, vaan valintakokeet säilyvät edelleen pakollisina kaikille hakijoille. Hakijat valitaan joko todistus- ja koepisteiden tai pelkkien koepisteiden perusteella. Matematiikka huomioidaan edelleen arkkitehtuurin ja maisema-arkkitehtuurin valinnoissa.  

Arkkitehtuurin yhteisvalinnassa tullaan ottamaan käyttöön valtakunnallisen pisteytystyökalun sovellus todistuspisteiden laskemisessa. Piirustus- ja suunnittelukokeiden sisältöön ei tehdä merkittäviä muutoksia, mutta kokeita pyritään keventämään ja niiden kestoa lyhentämään.

DIA-yhteisvalinnassa arkkitehtikoulutusta on tarjolla Aalto-yliopistossa, Oulun yliopistossa ja Tampereen teknillisessä yliopistossa. Maisema-arkkitehtikoulutusta tarjotaan Aalto-yliopistossa. Valintoihin liittyvistä muutoksista tiedotetaan tarkemmin syksyllä 2018.

Lisätietoa kehittämisestä:
DIA-yhteisvalinnan koordinaatio (Aalto-yliopisto)
[email protected]

https://dia.fi/valintauudistus/

dekaani Tapio Salakoski                                                                
DIA-yhteisvalinnan ohjausryhmän puheenjohtaja 
  

professori Juha Kinnunen        
DIA-yhteisvalinnan valinnanjohtaja                                                    

opintopäällikkö Helena Varmajoki 
DIA-yhteisvalinnan työryhmän puheenjohtaja                                               

professori Janne Pihlajaniemi
Arkkitehtuurin valintojen kehittämistyöryhmän puheenjohtaja 

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:

Lue lisää uutisia

Veera Repka, photo by Veera Repka
Opinnot Julkaistu:

Veera Repka: Otaniemi-kuplaan imautuu helposti mukaan

"Jos joku kävelisi kengissäni samalla tapaa opintojen alkuvaiheessa, toivoisin, että hän ei yrittäisi heti saavuttaa kaikkea. Itselleen voi antaa aikaa ja käydä omalla painollaan asioita läpi."
Opiskelijat tietokoneen ääressä. Kuva: Unto Rautio / Aalto-yliopisto
Opinnot Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun dekaani: Jaamme huolen opiskelijoiden jaksamisesta

Haluamme varmistaa, etteivät opiskelijat uuvu opintojen aikana.
Student Guide illustration, news items
Opinnot Julkaistu:

Opetusassistentin paikkoja auki keväälle 2024

Opetusassistentteja Sähkötekniikan ja automaation laitokselle kevätlukukaudelle 2024
Two students and a professor sitting around a table, talking and looking at laptop screen.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Tule uusien tohtoriopiskelijoiden tutoriksi tammikuussa 2024

lmoittaudu uusien tohtoriopiskelijoiden tutoriksi tammikuun orientaatiopäiville!