Älykkäitä laitteita ja sirkushuveja Otaniemessä
Mekatroniikan sirkuksessa oli esillä opiskelijoiden valmistamia älylaitteita laidasta laitaan. Tämä laite nimeltään 2DOF Arm Plotter piirsi tussilla kuvia paperille tietokoneelle luotujen mallien mukaisesti.
Väitöskirjatutkija Xinyi Tu:n valmistama Holo Lens XR kypärällä voidaan kontrolloida teollisuusnosturia VR-lasien avulla. Xinyi oli tapahtumassa kolmatta kertaa esittelemässä tutkimustaan.
Tällä Coctail Master "2000"- laitteella oli tarkoitus sekoittaa erilaisia juomia.
Automatic Food Dispenser -laite jakaa ruoka-aineet osiin nimensä mukaisesti. Laitetta ei valitettavasti päässyt testaamaan tapahtumassa tarjotuilla popcorneilla.
Tätä kitaraa soitti ihmisen sijaan tietokoneeseen kytketty laite.
Tapahtumassa nähtiin myös perinteisiä sirkusesityksiä. Esiintyjänä hulavanteiden kanssa toimi Sanni Sarlin.
Ilmalaakereita hyödyntäviä älylaitteita oli tapahtumassa esillä useampikin. Kuvassa näkyy kuinka ilmalaakeri reagoi nesteessä.
Älykkäiden laitteiden lisäksi tapahtumaan osallistuneilla oli mahdollisuus keskustella opinnoista Insinööritieteiden korkeakoulun oppimispalveluiden sekä opiskelijoiden kanssa. Tapahtumaan osallistui aaltolaisten lisäksi lukiolaisia, joille oli järjestetty myös erikoisohjelmaa kuten miniluentoja. Lukiolaiset ovat myös lämpimästi tervetulleita ensi vuoden tapahtumaan!
Lue lisää uutisia
Haku on auki innovaatiotutkijatohtoriksi tekoälyssä
Palkallinen 12 kuukautta kestävä urapolku, jonka avulla voit muuttaa tohtorintutkimuksesi löydökset deep tech -startupiksi.
Aalto Creatives -esihautomon haku syksylle 2026 on auki
Seuraava Aalto Creatives -esihautomo alkaa syyskuussa. Hakuaika päättyy 7.9.2026. Aalto Creatives järjestää ohjelmasta kiinnostuneille infotilaisuuden torstaina 27.8. Infotilaisuudessa kuullaan ohjelmaan aiemmin osallistuneiden tiimien kokemuksia. Tapahtumassa on mahdollista tavata Aalto Creatives -tiimi ja kysyä hakemuksen jättämisestä.
Suomalaistyöryhmän teos tuo viilentävän puutarhan helteissä kärvistelevään Espanjaan
Suomalaisten arkkitehtien ja taiteilijoiden ryhmä esittää puutarhataideteoksellaan kaupunkien kuumenemisen ja ympäristökriisin ratkaisuksi muun muassa kasvillisuutta ja yhteisöllisyyttä.