Uutiset

Alumni Tuomas Paananen: ”Moni polku johtaa takaisin opintoihin”

Vihtiläislähtöinen Tuomas Paananen tiesi jo nuorena, että haluaisi yrittäjäksi. Hänen varhaislapsuutensa leikkeihin kuului ravintolan perustaminen pikkuveljen kanssa ja hän pesi myös vessoja isänsä elektroniikkayrityksessä, missä sai ensikosketuksen pk-yrityksen arkeen.
Alumni Tuomas Paananen

Paananen suoritti kandiopintonsa Mikkelissä. ”Minua kiinnosti kaupallisuus ja johtaminen. Olin itseasiassa ostanut pääsykoekirjat myös Töölön kandiopintojen hakua varten, mutten jaksanutkaan lukea niitä ja luotin, että pääsisin Mikkeliin suoraan ylioppilastodistuksella. Olin myös kuullut, että Mikkelissä on tosi tiivis yhteisö. Kun olin lukiossa, meille kävi puhumassa opiskelija, joka oli aloittanut opinnot Mikkelissä, ja tämä myös innosti hakemaan”, hän kertoo.

Paananen kertoo kokeneensa Mikkelin kandiopinnot hyvinä yleistason opintoina, mutta kaipasi lisää analyyttisuutta opintoihin. Häntä kiinnostivat asioiden jäsentely, numerot ja ihmisten johtaminen, joten hän halusi hakeutua maisteritason opintoihin. ”Siihen aikaan, kun valmistuin Mikkelistä kandivaiheesta, piti vielä erikseen hakea Töölön Kauppikseen maisterivaiheeseen. Hain ja pääsin strategian pääaineeseen, jossa osa opinnoista tuotantotalouden laitokselta, joten opinnot sisälsivät paljon siirtymisiä Töölön ja Otaniemen kampusten välillä. Sivuaineena luin rahoitusta ja valmistuin maisteriksi vuonna 2015”, Paananen kertaa.

Moni polku johtaa takaisin opintoihin

Kun Paanaselta kysyy opiskelukokemuksesta, hän kertoo Mikkelin tiiviistä yhteisöstä ja opintojen jälkeen jatkuneesta yhteydestä kavereihin: ”Mikkelissä oli huikeaa opiskella ja meistä rakentui todella tiivis yhteisö. Löysin oman puolisoni sieltä ja edelleen vietämme joka vuosi juhannusta saman kaveriporukan kesken. Monelle on syntynyt lapsia ja olemme kaikki mukana, aikuiset ja lapset yhdessä.”

Paananen kehuu Mikkelin opiskelumallia, jossa monet ryhmätyöt tiivistivät entisestään yhteisöä ja jossa suomalaiset ja ulkomaalaiset professorit toivat uutta näkökulmaa kurssien sisältöihin. ”Sain sieltä elinikäisiä ystäviä: olen yhden lapsen kummisetä, kahden perustetun yrityksen avainhenkilöt löytyivät opintojen aikana ja niin edelleen. Hauska ajatella näin jälkikäteen, kuinka moni polku vie takaisin opintoihin”, Paananen sanoo.

Alumni Tuomas Paananen

Maisterivaiheessa opiskellessaan Paananen oli jo töissä samanaikaisesti, joten opinnoista on jäänyt vähän etäisempi kokemus. ”En tuntenut niin montaa ihmistä kursseilta ja moni eteni jo omia polkujaan, tasapainotellen opintojen ja töiden kanssa.”

”Opetuksen laatu oli kuitenkin molemmissa, niin kandi- kuin maisteritasollakin todella hyvää ja ammattimaista. Maisteritason opinnoissa oli pakko ottaa enemmän vastuuta omien opintojen etenemisestä, mikä on tietysti hyvä myös työelämän ja oppimisen kannalta. Haastavimpana koin maisterivaiheessa työn ja opintojen yhteensovittamisen sekä gradun tekemisen.

Muistan, kuinka kirjoitin gradun yhtenä kesänä mummolan saunamökissä, sillä tiesin, että syksyn koittaessa olisin jo niin kiinni erilaisissa projekteissa konsulttityön myötä, että se oli pakko saada kasaan tuon kesän aikana. Ja niinhän se sitten valmistui”, Paananen muistelee.

Opinnoista tärkeimpinä opittuina taitoina Paananen mainitsee kyvyn esittää asioita muille sekä ymmärryksen siitä, että myymisessä kaikki tunteet, pelot ja kaikenlaiset ajatukset kulkee mukana. ”Lisäksi nostaisin kokonaisuuksien ymmärtämisen, asioiden tärkeysjärjestykseen asettamisen sekä ryhmässä tekemisen – nämä ovat olleet tärkeitä oppeja. Kukaan ei tee asioita siiloissa.”

”En muuttaisi mitään opinnoissani. Jos tekisin jotain enemmän, toimisin tukihenkilönä muualta Aaltoon tuleville vaihto-opiskelijoille. Ollessani itse vaihdossa Meksikossa kandiopintojen aikana tajusin, kuinka iso merkitys paikallisilta opiskelijoilta saadulla tuella oli omassa integroitumisessani opintoihin vieraassa maassa ja kulttuurissa.”

Yrittäjyyden ensi askelia ja oman alan töitä

”Olen ollut kiinnostunut sijoittamisesta ja passiivisesta tulosta ala-asteelta lähtien. Markkinoilta puuttui sijoittajaystävällinen sijoitustuote, joten perustin kiinteistösijoitusyhtiö Tamado Investmentin yhdessä kolmen läheisen ystäväni kanssa 23-vuotiaana, kandi- ja maisteriopintojen välissä, kesätöiden aikana. Vuosien varrella se opetti minulle paljon yrityksen perustamisesta ja kasvattamisesta.” Yritys on edelleen olemassa, muttei työllistä Paanasta täyspäiväisenä. Heitä on neljä hallinnoimassa yritystä ja käytännössä työ sisältää portfolion hallintaa sekä rahoitusten keräämistä pankeilta ja sijoittajilta.

”Vaikka kaikenlaiset liiketoimintaan liittyvät pulmat kiinnostivat minua suuresti, vannoin hakiessani opiskeluaikoina aloitustason työpaikkoja, etten koskaan työskentelisi johtamisen konsulttitoimistossa. Törmäsin kuitenkin pieneen strategisen konsultoinnin yritykseen, Capfuliin, joka etsi liiketoiminta-analyytikoita, ja päätin hakea tehtävään”, Paananen muistelee.

Hän kertoo, että yrityksessä oli pieni tiimi ja todella ammattitaitoiset tekijät, ja ajatteli, että sieltä saisi paljon vastuuta ja oppisi nopeasti. Tämä tuntui myös loogiselta siirtymältä strategiaopinnoista työelämään. Opintojen ja työn yhteensovittaminen oli helppoa, ja Paananen teki töitä osa-aikaisesti maisteriopintojen loppuun asti.

Hyppy takaisin yrittäjyyteen

”Oltuani jonkin aikaa konsulttifirmassa töissä en kuitenkaan kokenut olevani oikeassa paikassa. Halusin tehdä konkreettisempia asioita. Olin aiemmin tutustunut Anders von Bonsdorffiin, joka oli hallitusammattilainen ja yksityissijoittaja. Kysyin häneltä suoraan, tarvitsisiko hän apua ja kerroin, mitä voin tehdä. Rupesin sitten toimimaan hänen ”oikeana kätenään”, etsien uusia sijoituskohteita ja analysoiden niitä.

Sitten tajusimme yhdessä, ettemme tiedä käytännössä mitään näistä firmoista, kun emme ole operatiivisella tasolla mukana toiminnassa. Siitä syntyi ajatus lähteä kehittämään systemaattisempaa tapaa auttaa pk-yritysten toimitusjohtajia. Halusimme auttaa heitä ymmärtämään paremmin omaa firmaansa, miten sillä menee ja viestimään siitä tehokkaasti – tästä syntyi sitten Aamu Partners”, Paananen kertoo. Heitä oli alussa mukana 5 perustajaa ja Paananen itse toimi perustamisesta alkaen toimitusjohtajana. Nyt, kaksi kuukautta sitten, he palkkasivat Aamulle ulkopuolisen toimitusjohtajan, ja Paananen siirtyi hallitukseen.

Alumni Tuomas Paananen juttelemassa kollegoille.
Paananen CEO CF:n tapaamisessa Kreikassa

”Lisäksi olen mukana fysioterapia- ja valmennusyritys Ideal Healthissä, omistajaroolissa ja sparraajana”, Paananen sanoo. Toinen mainitsemisen arvoinen asia, jossa Paananen on mukana, on CEO CF (Collaboration Forum), joka on eurooppalaisten yrittäjien vertaistukiverkosto ja jossa kaikki keskustelut ovat täysin salassa pidettäviä. Verkostossa on jäseniä yhteensä 60–70 ja Paananen kertoo menneensä mukaan von Bonsdorffin kutsumana kolmisen vuotta sitten.

”Yrittäjät usein yrittää yksinään ja monelta puuttuu neutraali taho, jonka kanssa sparrailla. Lisäksi toimitusjohtajan rooli voi olla aika yksinäinen, ja tämä verkosto tarjoaa heterogeenisen ja tiiviin vertaisporukan ympärille. Verkoston jäsenet tulevat paikalle omina itsenään, täysin avoimina, sillä vain siten jonkun on mahdollista auttaa sinua. Verkosto tapaa noin kolme kertaa vuodessa, aina paikan päällä tietyssä lokaatiossa”, Paananen kertoo.

”Usein asiat ja haasteet, joista keskustelemme, ovat samantyyppisiä riippumatta yrityksen koosta tai toimialasta, ja on mahtavaa olla auttamassa ihan eri toimialan toimitusjohtajaa. On ollut hienoa löytää itselle sopiva vertaistukiverkosto, jonka kanssa voi pallotella ajatuksia ja joka auttaa sinua näkemään sellaiset asiat, joita et itse näe.”

Tällä hetkellä Paananen on takaisin Anders von Bonsdorffin oikeana kätenä, ja he tukevat itse yrittäjinä muita suomalaisia ja eurooppalaisia yrittäjiä. ”Päiväni kuluvat hallitus- ja advisory-työn parissa, erilaisissa rahoitusneuvotteluissa, strategiatyössä sekä yritysjärjestelyissä. Olen silti edelleen mukana kaikissa kolmessa edellä mainitussa eli Tamadossa, Aamussa ja Ideal Healthissa.”

Epävarmuuden sietokykyä mitataan nykymaailmassa

Peilaten takaisin omiin opintoihin ja niissä opittuihin taitoihin, Paanasen mielestä tärkeimpiä taitoja, joita yrittäjyydessä edellytetään, ovat muun muassa myynti ja epävarmuuden sietäminen. ”Yrittäjän tulee osata myydä oma idea ensimmäisille henkilöille, jotka haluaisivat tulla mukaan ja sijoittaa ideaan. Siinä pitää miettiä myös kaupallista myyntiä. Suomi on täynnä yhtiöitä, missä on ihan valtavan hyviä ideoita, mutta niistä puuttuu se kaupallinen puoli. Se on tosi surullista ja siinä olisi paljon yhteiskunnan tasolla petrattavaa. Siitä puhutaan paljon, mutta enemmän pitäisi tehdä.”

”Toiseksi, minulla on korkea epävarmuuden sietokyky ja sitä vaaditaankin aika paljon. Me laitoimme opiskeluaikana opintolainat kiinni kiinteistösijoitusyhtiöön ja piti hyväksyä se tosiasia, ettei tiedä varmuudella, kuinka tulee käymään. Nykymaailmassa kaikki muutokset heijastuvat suoraan yritysten toimintaan. Koronavuosi, Ukrainan sota, energiakriisi, komponenttipula sekä inflaatio ja korkojen nousu ovat kaikki vaikuttaneet Aamu Partnersiin ja vahvasti myös asiakkaisiimme. Siinä on todella mitattu epävarmuuden sietokykyä.”

“Tärkeintä on kuitenkin löytää se sinun oma juttusi, jossa olet hyvä, ja sitten voit kerätä ympärillesi tiimin, jossa jokainen on hyvä jossain. Uskalla luottaa omaan juttuun ja myös toisaalta toisten osaamiseen”, Paananen summaa.

Lue lisää Tuomaksesta LinkedInissä.

Aaltoy-yliopisto / Unto Rautio

Kauppakorkeakoulun alumnitarinoita

Täältä löydät Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun alumnitarinoita. Tarinoista löydät esimerkkejä koulumme alumnien urapoluista. Alumnitarinat on jaoteltu pääaineen mukaan.

Kauppakorkeakoulu
Two students discussing in the School of Business building.

Sustainable entrepreneurship, Master of Science (Economics and Business Administration)

Opi johtamaan ekologisesti kestäviä yrityksiä ja auta ratkomaan maailman suurimpia ongelmia!

Koulutustarjonta
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Ryhmä ihmisiä vilkkaassa sisätilaisuudessa näyttelyosastoilla. Yksi henkilö pitelee kuppia ja puhuu elehtien.
Yliopisto Julkaistu:

Kasvun avaimet: Kansainvälistyminen tuo Suomeen osaamista, innovaatioita ja talouskasvua

Osaaminen on tulevaisuuden tärkein polttoaine, jota Suomi tarvitsee yhä enemmän myös ulkomailta. Aalto ja VTT ovat kansainvälistyneet vauhdilla, mutta osaajien juurruttamisessa Suomeen on vielä parannettavaa.
Kaksi ihmistä työskentelee mikrofonien ja kannettavan tietokoneen kanssa pöydän ääressä, ympärillä elektronisia laitteita.
Yhteistyö Julkaistu:

Lähetä oma ehdotuksesi Virtual Education Summit -tapahtumaan 23.1. mennessä ja tule mukaan rakentamaan kansainvälistä yhteistyötä

Tämä verkkotapahtuma järjestetään 12. maaliskuuta 2026. Lähetä ehdotuksesi 23. tammikuuta 2026 mennessä.
Ihmisiä tutustumassa Aalto-yliopiston näyttelyyn messuhallissa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopiston Bioinnovaatiokeskuksen ja CHEMARTSIN projekteja esillä Dutch Design Weekillä

Aalto-yliopiston näyttely 'Designs for the Material Future' Dutch Design Weekillä tavoitti yhdeksän päivän aikana jopa 10 000 kävijää, sai huomiota kansainvälisessä mediassa ja kiitosta vierailijoilta.
Ilkka Lakaniemi, CKIR. Kuva: Johnny Jussila
Yhteistyö Julkaistu:

”Turvallisuus syntyy luottamuksesta ja yhteistyöstä”

CKIRin johtaja Ilkka Lakaniemi puhui Aalto EE:n ja Finnsecurity ry:n järjestämässä turvallisuusjohdon verkostotilaisuudessa torstaina 13. marraskuuta.