Uutiset

AllWell? - Me välitämme!

Opiskelijoiden hyvinvointi ja opiskelukyky on meille tärkeää. Kartoitamme opiskeluhyvinvoinnin tilaa vuosittaisella AllWell?- kyselyllä, joka on auki jälleen 5.-19.2.2020. Kysely lähetetään toisen vuoden kandi- ja ensimmäisen vuoden maisteriopiskelijoille.
AllWell

AllWell?-tuloksia käytetään jatkuvaan opetuksen kehittämiseen

AllWell?-kyselyn avulla saamme tietoa opiskelijoittemme kokemuksista opetukseen, oppimisympäristöön ja omiin opiskelutaitoihin liittyen. Aiempien vuosien tulokset ovat osoittaneet, että on paljon asioita, joita yliopisto voi tehdä. Tavoitteenamme on parantaa opiskelijoiden hyvinvointia ja opintomenestystä edistämällä opintojen ohjausta, opetusta, oppimispalveluita ja opiskelutaitoja.

AllWell?-opiskeluhyvinvointikyselyn tulosten yhteenveto ja ohjelmakohtaiset vastapalautteet toimitetaan ohjelmajohtajille ja koulun johdolle. Yhdessä muun palautedatan kanssa niitä käytetään jatkuvan opetuksen kehittämisen tukena.

Kyselyyn vastanneet opiskelijat saavat kyselyn sulkeuduttua henkilökohtaisen vastapalautteen, joka antaa vinkkejä esimerkiksi parempaan stressinhallintaan, keinoihin parantaa omia opiskelutaitoja ja tunnetaitojen merkityksen tunnistamiseen oppimisen kannalta.

Lue lisää:

AllWell?

AllWell?-opiskelijakysely

AllWell?-opiskelijakysely on avoinna vuosittain kaikille toisen vuoden kandidaattiopiskelijoille ja ensimmäisen vuoden maisteriopiskelijoille. AllWell? selvittää opiskeiljan opiskelukykyyn vaikuttavia asioita.

Palvelut
Henkilö luennoi luokan edessä henkilöstön jäsenille

AllWell?-opiskelijakysely ja opetuksen kehittäminen Aallossa

Vuosittain toteutettavalla AllWell?-opiskelijakyselyllä saamme tutkimuspohjaista tietoa pedagogisten kehittämistoimien suunnittelemisen tukemiseen. Kyselyn tuloksien yhteenveto toimitetaan Aallon ohjelmajohtajille ja koulun johdolle.

Opettajan käsikirja
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Tuulikki Similä, Arto Hellas ja Sari Baldauf
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Arto Hellas sai Nokia Säätiön opetuksen tunnustuspalkinnon

Aalto-yliopiston tietotekniikan vanhempi yliopistonlehtori Arto Hellas palkittiin pitkäjänteisestä työstä tietotekniikan koulutuksen edistämisessä.
Sininen ruutu, jossa ikkuna nimeltä 'IT Services' näyttää 'Issue fixed' ja pienempi ikkuna hymyilevällä kasvolla.
Yliopisto Julkaistu:

Korjattu: AV-häiriöitä Maarintie 8:n tiloissa

AV-laitteet toimivat normaalisti huoneissa TU4, TU5, TU6 ja TU7 AV-häiriöitä
Presidents of Finland and Iceland visiting the Designs for a Cooler Planet exhibition in 2025
Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Haku vuoden suurimpaan näyttelyymme aukeaa: Hae mukaan Designs for a Cooler Planetiin 26.1.2026 mennessä!

Haemme syksyn 2026 näyttelyyn uusia ja inspiroivia keksintöjä, ideoita ja kokeiluja kaikilta Aalto-yliopiston aloilta. Näyttely ja sen tapahtumat ovat yksi yliopistossa tehtävän työn tärkeimmistä näyteikkunoista maailmaan. Vuonna 2025 tapahtumassa kävi yli 15 000 ihmistä.
Alumni Tuomas Paananen
Yhteistyö Julkaistu:

Alumni Tuomas Paananen: ”Moni polku johtaa takaisin opintoihin”

Vihtiläislähtöinen Tuomas Paananen tiesi jo nuorena, että haluaisi yrittäjäksi.