Uutiset

Aaltolaiset toimittivat neuro- ja sosiaalitieteitä yhdistävän teemanumeron

Riitta Hari, Mikko Sams ja Lauri Nummenmaa ovat koonneet ja toimittaneet ‘Attending to and neglecting people’-teemanumeron.

Philosophical Transactions of the Royal Society B. Biological Sciences –lehden teemanumero julkaistiin huhtikuussa. Numero kokoaa yhteen artikkeleita neurotieteen, psykologian, robotiikan, eläintieteen ja mikrososiologian alalta.

Toimittajina olivat professori emerita Riitta Hari, joka työskentelee nykyisin Taiteiden laitoksella ja professori Mikko Sams sekä professori Lauri Nummenmaa, molemmat Neurotieteen ja lääketieteellisen tekniikan laitokselta.

Lehti perustuu Attention and Performance XXVI –tapaamiseen joka pidettiin Tuusulassa 2015.

- Tulevaisuudessa tiedon pitää kulkea tiederajojen yli jotta saamme parempaa tietoa ihmisen käyttäytymisestä, toimittajat kirjoittavat.

Lisätietoa lehdestä löytyy The Royal Society Publishingin sivuilta.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

E-aineistojen etäkäyttöön tarkoitettu proxy-välityspalvelin muuttuu

Jos sinulla on ongelmia e-aineistojen käytössä, kokeile käyttää e-aineistoa VPN-yhteyden avulla.
Ikääntyneitä asukkaita katsomassa kasvatuslaatikoita kirjaston edessä
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kestävä kaupunki on myös ikäystävällinen

Kaupunkien tulee ottaa ikääntyneet mukaan kaupunkiympäristön suunnitteluun nykyistä vahvemmin.
On the background, white radiant lines over a black bacground and only hair and shoulder of a person passing by visible
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Katsaus Aallon avoimiin julkaisuihin 2025

94 % Aalto-yliopiston vuoden 2025 tieteellisistä lehtiartikkeleista on avoimesti saatavilla. Kun mukaan lasketaan kirjakappaleet ja konferenssiartikkelit, avoimia artikkeleita on yhteensä 91 %.
Orcid
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopisto ottaa käyttöön ORCID Researcher Connect -palvelun

Aalto-yliopisto on ottamassa käyttöön ORCIDin Researcher Connect -palvelun, joka helpottaa tiedonsiirtoa tutkijoiden ORCID-profiilien ja yliopiston tutkimustietojärjestelmän, ACRISin välillä.