Aalto-yliopisto paransi jälleen sijoitustaan arvostetussa THE-yliopistovertailussa
Aalto-yliopisto paransi sijoitustaan 12 pykälää viime vuodesta ja nousi sijalle 183 Times Higher Educationin (THE) World University vertailussa. Vertailun osa-alueista Aallon saamat pisteet nousivat opetuksessa sekä tutkimuksessa.
THE:n vertailussa arvioitiin tänä vuonna lähes 2 300 yliopistoa 118 eri maasta ja alueelta. Vertailun ykkönen oli yhdettätoista kertaa peräkkäin Oxfordin yliopisto.
Yliopistojen menestystä arvioitiin 17 mittarin avulla viidellä eri osa-alueella, jotka olivat opetus, tutkimus, tutkimuksen laatu, yritysyhteistyö ja kansainvälisyys.
Lue lisää vertailun tuloksista täältä (timeshighereducation.com)
Rankingit
Aalto-yliopisto on saavuttanut vahvoja sijoituksia kansainvälisillä yliopistoja vertailevilla ranking-listoilla. Olemme maailmassa 9. sijalla taiteessa ja muotoilussa ja sadan parhaan joukossa myös...
Lue lisää uutisia
Jos työskentelet kotoa käsin, käytä VPN:ää - osa palveluista on suljettu (ke 21.10.2026)
Osa Aallon verkkopalveluista on tilapäisesti suljettu tai rajattu Aallon sisäiseen verkkoon.THIS ’N’ THAT - Työpajamestareiden näyttely Väreessä 18.11.2026 asti
Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun pajamestareiden näyttely esittelee koulun eri alojen monipuolista työpajatoimintaa sekä pajamestareiden taidonnäytteitä.
Markkinoinnin tila 2026 -tutkimus: Tuloksellisuuden seuranta ja budjetointi edelleen verrattain heikoissa kantimissa
Markkinoinnin tila -tutkimus avaa tärkeitä näkökulmia suomalaiseen markkinointiosaamiseen ja markkinoinnin kehityskohteisiin.