Uutiset

Aalto-yliopisto jälleen 200 parhaan joukossa arvostetussa THE-yliopistovertailussa

Aalto paransi suoritustaan erityisesti yritysten kanssa tehtävässä yhteistyössä sekä opetuksessa.
Students
Opetus on yksi THE-vertailun osa-alueista. Kuva: George Atanassov / Aalto-yliopisto

Aalto-yliopisto paransi sijoitustaan yhden pykälän viime vuodesta ja nousi sijalle 195 Times Higher Educationin (THE) World University vertailussa. Vertailun osa-alueista Aallon saamat pisteet nousivat eniten opetuksessa sekä yritysyhteistyössä, jota arvioidaan yliopiston kyvyllä saada rahoitusta yrityksiltä sekä patenttien määrällä. 

THE:n World University Rankingeissa arvioitiin tänä vuonna yli 2000 yliopistoa 115 eri maasta ja alueelta. Ykkösenä oli jälleen Oxfordin yliopisto Britanniasta, nyt jo kymmenentenä peräkkäisenä vuonna. 

THE:n vertailussa yliopistojen menestystä arvioitiin 18 mittarin avulla viidellä eri osa-alueella, jotka olivat opetus, tutkimus, tutkimuksen laatu, yritysyhteistyö ja kansainvälisyys. 

Lue lisää vertailun tuloksista täältä

Rankingit

Aalto-yliopisto on saavuttanut vahvoja sijoituksia kansainvälisillä yliopistoja vertailevilla ranking-listoilla. Paras alakohtainen sijoituksemme on 9. sija maailmassa taiteen ja muotoilun alalla, ja...

Lue lisää
Aalto University students enjoying sunny weather
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Kaksi puhujaa studiossa suurten tekoälyaiheisten näyttöjen edessä, tekstinä ihmisen harkinnasta.
Opinnot Julkaistu:

Luovaa opetusta tekoälyn aikakaudella: mikä muuttuu – ja mikä säilyy?

Lähes sata Aallon opettajaa ja koulutuksen asiantuntijaa kokoontui Marsio Presents: Creative Teaching in the Age of AI -tilaisuuteen pohtimaan, miten nopeasti kehittyvät tekoälytyökalut muuttavat opetusta samalla kun koulutuksen ydintavoitteet – kriittinen ajattelu, motivaatio, todellisen elämän ongelmanratkaisu ja vuorovaikutus – säilyvät. Keynote-puheenvuorot, opettajien esimerkit ja pienryhmäkeskustelut toivat esiin konkreettisia tapoja käyttää tekoälyä vastuullisena kumppanina opetuksessa ja osoittivat vahvaa tarvetta jatkaa pedagogista vertaiskeskustelua sekä hyvien käytäntöjen jakamista.
Kollaasi työpajoista, ryhmäkuvista ja esityksistä Aalto Inventors -ohjelman ensimmäisen vuoden ajalta.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto Inventors juhlii ensimmäistä vuottaan: Rakentamassa siltaa tutkimuksesta vaikuttavuuteen

Aalto Inventors juhlii ensimmäistä vuosipäiväänsä: se on osallistuttanut kuuden kurssin kautta 190 tutkijaa eri aloilta kuten tekoäly, kvanttiteknologia ja biomateriaalit. Uusia kursseja on suunnitteilla seuraavalle lukuvuodelle – pysy kuulolla ja liity postituslistalle.
Kolme ihmistä juttelee pyöreän pöydän ääressä; naisella muki kädessä, puhelin pöydällä
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kuinka saada työntekijät takaisin toimistolle

Työpaikalle paluuta koskevat ohjeistukset miellyttävät työnantajia. Jotta työntekijät suhtautuisivat niihin myönteisesti, heille tulee tarjota kohtuullinen vastine autonomian rajoittamisesta.
Yritykset raportoivat kyberturvallisuudesta
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Yritykset raportoivat kyberturvallisuudesta enemmän, mutta markkinat eivät reagoi

Yhdysvaltalaiset yritykset raportoivat kyberturvallisuudestaan entistä tarkemmin, mutta osakemarkkinoilla reaktiot jäävät vaisuiksi. Vaasan yliopiston ja Aalto-yliopiston uusi tutkimus osoittaa, että pakollinen kyberraportointi ei innosta sijoittajia tai osakeanalyytikkoja. Sen sijaan suurin hyöty näyttää syntyvän yritysten sisällä.