Uutiset

Aalto Startup Centerin pitkäaikainen johtaja Marika Paakkala siirtyy vahvistamaan CKIR-yksikön toimintaa

Marika Paakkala on nimitetty Kauppakorkeakoulun Center for Knowledge and Innovation Research (CKIR) -innovaatioyksikköön.
Marika Paakkala
Marika Paakkala. Kuva: Päivi Kapiainen-Heiskanen

Marika Paakkala siirtyy uuteen tehtävään johdettuaan Aalto Startup Centeriä 25 vuoden ajan. Tänä aikana yksiköstä kehittyi kansainvälisesti tunnustettu ja palkittu toimija, jonka toimintamalleja on hyödynnetty laajasti yrittäjyyden, innovaatioiden ja kasvuyritysten kehittämisessä. Paakkala on johtanut useita Euroopan unionin, kansallisten rahoittajien ja yksityisten toimijoiden tukemia yrittäjyys- ja innovaatio-ohjelmia Suomessa ja kansainvälisesti. 

Paakkala tuo CKIRin tiimiin laajan kokemuksensa verkostojen rakentamisesta, eurooppalaisista hankkeista ja eri organisaatioita yhdistävästä yhteistyöstä. CKIR ja Paakkala ovat jo aiemmin yhdessä rakentaneet Aallon osallistumista EU-rahoitteisiin Seeds of Bravery- ja D2XCEL-hankkeisiin. Eurooppalaisten hankkeiden ja kansainvälisten verkostojen kautta CKIR tarkastelee startup- ja innovaatiotoimintaa ekosysteemitasolla.

”CKIRissä pääsen rakentamaan uusia avauksia ja suuntia tutkimuksen, yritysten, startup- ja innovaatioekosysteemien sekä kansainvälisten verkostojen välille. Aiemmissa hankkeissa tehty työ on osoittanut, kuinka paljon uusia mahdollisuuksia syntyy, kun erilainen osaaminen ja eri maiden toimijat tuodaan yhteen. On hienoa aloittaa CKIRin asiantuntevassa tiimissä ja vahvistaa sen roolia verkostoja ja ekosysteemejä yhdistävänä toimijana”, Paakkala sanoo.

Marika Paakkalan tehtävänä on kehittää CKIRin kumppanuuksia ja rakentaa uusia yhteistyömahdollisuuksia erityisesti tutkimuksen, yritysten, julkisten toimijoiden, rahoittajien ja eurooppalaisten innovaatioverkostojen välille. Työ vahvistaa CKIRin roolia toimijana, joka yhdistää eri sektoreilla syntyvää osaamista ja auttaa rakentamaan pitkäjänteistä yhteistyötä organisaatio- ja maarajojen yli. 

“Olemme erittäin iloisia saadessamme Marikan osaksi CKIRin tiimiä. Marika tuo mukanaan arvokasta asiantuntemusta startupeista, deep techistä ja digitaalisesta innovaatiotoiminnasta, mikä tukee CKIRin tavoitetta edistää tutkimuksen kaupallistamiseen liittyviä aloitteita. Marika tulee myös vetämään pitkäjänteistä yhteistyötämme saksalaisen BRYCK Startup Alliancen ja kreikkalaisen Demokritosin innovaatioyksikön kanssa. Viimeaikainen CKIRin ja Aalto Startup Centerin yhteistyö EU-rahoitteisissa hankkeissa tarjoaa vankan pohjan hänen työlleen CKIRissä”, sanoo CKIRin johtaja Ilkka Lakaniemi.

Oletko kiinnostunut tekemään yhteistyötä CKIRin kanssa?
Ota yhteyttä CKIRiin täällä.

Ilkka Lakaniemi

Tutkimusjohtaja
E720 Center for Knowledge and Innovation Research (CKIR)

Vieraile CKIRin verkkosivuilla!

Tutustu monitieteelliseen tutkimukseemme ja löydä yhteistyömahdollisuuksia uudelta verkkosivultamme.

Lue lisää
Moderni rakennus, jossa lasi- ja tiilijulkisivu, ympärillä lunta. Sininen lippu edessä. Taustalla puita ja taivas.
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Erdal Aydin
Nimitykset Julkaistu:

Erdal Aydin on nimitetty määräaikaiseen Associate Professorin tehtävään Kemian tekniikan ja metallurgian laitokselle

PhD Erdal Aydin on nimitetty Aalto-yliopiston Kemian tekniikan ja metallurgian laitokselle tenure track -urapolulle viiden vuoden määräaikaiseen Associate Professorin tehtävään 1.9.2026 alkaen. Professuurin ala on Kemiallisten prosessien säätö ja automaatio.
Raitapaitainen henkilö nojautuu valkoiseen pyöreään pylvääseen vihreää seinää vasten, kädet yhdessä
Nimitykset Julkaistu:

Emrecan Gulay aloitti data-agenttina Kauppakorkeakoulussa

Data-agentit tukevat koulunsa ja laitostensa tutkijoita tutkimusdatanhallintaan liittyvissä kysymyksissä.
Henkilö, jolla lyhyet tummat hiukset ja musta paita, kasvot sumennettu, vaalea harmaa tausta
Nimitykset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Professori Hironori Yoshida: “Koneiden tulee mukautua materiaaleihin, ei päinvastoin"

Muotoilun professori uskoo, että muotoilun tulevaisuus on epäsäännöllisyyden hyväksymisessä, ei sen poistamisessa. Hänen tutkimuksensa yhdistää muotoilun, tekoälyn ja robotiikan.
Professor Charles Cai
Nimitykset Julkaistu:

Charles Cai on nimitetty Associate Professorin tehtävään Biotuotteiden ja biotekniikan laitokselle

PhD Charles Cai on nimitetty Aalto-yliopiston Biotuotteiden ja biotekniikan laitokselle tenure track -urapolulle vakituiseen Associate Professorin tehtävään 1.8.2026 alkaen. Professuurin ala on Kestävät biotuotteet ja prosessit.