Aalto koordinoi kolmea uutta STN-konsortiota

Suomen Akatemian yhteydessä toimiva strategisen tutkimuksen neuvosto (STN) päätti 19.6. 2019 myöntää neljässä ohjelmassa noin 51 miljoonaa euroa kahdelletoista konsortiolle eli hankekokonaisuudelle. Aalto-yliopisto koordinoi kolmea konsortiota, joiden johtajat ovat professorit Minna Halme, Seppo Junnila ja Jukka Seppälä. Lisäksi Aalto on mukana seitsemässä osahankkeessa, joissa vastuullisina johtajina ovat Mikko Jalas, Sari Kujala, Annamari Vänskä, Kirsi Niinimäki, Herbert Sixta, Julia Lohmann ja Monika Österberg.
Ohjelmat, joihin jokaiseen valittiin kolme konsortiota, ovat:
- Innovatiiviset materiaalit ja palvelut resurssiviisauden ja kestävän kehityksen edistäjinä (IMPRES)
- Julkisen vallan muuttuva rooli ja yhteiskunnan ohjaamisen mahdollisuudet (STEER)
- Kulttuuri teknologisoituvassa yhteiskunnassa (CULT) ja
- Kohti kestävää, terveellistä ja ilmastoneutraalia ruokajärjestelmää (FOOD).
Valituissa hankkeissa korostui pitkäjänteinen tutkimus, jolla pyritään löytämään ratkaisuja merkittäviin yhteiskunnan haasteisiin. Kaikki ohjelmat ovat uusia ja toimivat vuoteen 2025 saakka.
Lue lisää rahoitetuista hankkeista (> aka.fi)
Lue lisää uutisia

Aalto-yliopiston kesäkoulun hakuaika kesän 2023 kursseille alkaa
Kesäkoulun kurssivalikoimasta 2023 löytyy viisi kandidaattitason kurssia ja kolme maisterivaiheen kurssia, ja ne on suunnattu niin poikkitieteelliselle ja kansaiväliselle osallistujakunnalle.
Maisteriopiskelijoiden näyttely Suomen valokuvataiteen museossa
Valokuvataiteen pääaineen maisteriopiskelijoiden MoA in Photography 23 -näyttely on esillä 12. maaliskuuta asti.
Professori Ranja Hautamäki: ”Monimuotoinen kaupunkiluonto on keskeinen tekijä hyvinvoinnin ja hiilinielujen lisäämiseksi”
Maisema-arkkitehtuurin professori ratkoo ilmastonmuutoksen hillintää ja kaupunkiluonnon hiilinieluja koskevia kysymyksiä.