Uutiset

Aalto Day One 2019 - Katso videotallenteita lukuvuoden avajaisista

Aalto-yliopiston kymmenennen lukuvuoden avajaisia vietettiin 3.9.2019.

Juhlallinen lukuvuoden avajaisseremonia pidettiin Kandidaattikeskuksen U2-salissa tiistaina 3.9. Voit palata avajaistunnelmiin videotallenteiden myötä. Voit katsoa koko tilaisuuden tai Ilkka Niemelän, Olli Variksen ja Tapio Hautamäen puheet erillisinä tallenteina.

Linkit videoihin alla. Ne ovat nähtävissä myös yliopiston YouTube-kanavalla.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Viisi Aalto-yliopiston opiskelijoita pöydän äärellä
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Kielibuusti-hanke 2025–2028 tukee Aalto-yliopiston kansainvälisiä opiskelijoita ja henkilöstöä

Kielibuustissa kehitetään kansainvälisten opiskelijoiden ja henkilöstön suomen kielen oppimisen ja käyttämisen mahdollisuuksia sekä tuetaan Aalto-yhteisön monikielisiä työskentelykäytäntöjä.
Juulia Turkkila ja Matthias Versluis
Yliopisto Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun opiskelijat Kuura Koivisto, Rosa Pohjolainen ja Juulia Turkkila kuuluivat Suomen olympiajoukkueen urheilijoihin

“Suomella ja Aalto-yliopistolla oli jälleen hieno edustus viiden renkaan kisoissa”, sanoo työelämäprofessori Sami Itani.
Erkki ja Kaija Rautiainen
Yliopisto Julkaistu:

”Työuramme ovat olleet antoisat, ja haluamme auttaa nuoria eteenpäin”

Erkki ja Kaija Rautiainen päättivät tukea tuotantotalouden ja tekstiilisuunnittelun opetusta ja tutkimusta nimikkorahastolla.
Vasemmalla kirkas gradientti sateenkaaren väreissä. Oikealla kiharatukkainen henkilö, jolla on kaulakoru ja tumma vaatetus.
Yliopisto Julkaistu:

Anne Lähteenmäki uskoo, että pienikin hyväksyvä ele rakentaa luottamusta

100 sanaa -sarjassa Sähkötekniikan korkeakoulun radioastronomian professori Anne Lähteenmäki kertoo, miten hän edistää yhdenvertaisuutta, monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta työssään.