Tutkimus ja taide

U-Create 2020: Luovuus kriisin keskellä

U-CREATE 2020: Creativity amid Crisis. Graphic Design by Heini Hälinen
U-CREATE 2020: Creativity amid Crisis. Graafinen suunnittelu: Heini Hälinen

U-Create 2020 järjestetään tänä vuonna kahden päivän virtuaalitapahtumana. Webinaari käsittelee luovuutta kriisin keskellä eri näkökulmista. Puhujina on professoreita, tutkijoita ja teollisuuden edustajia. Seminaari järjestetään 23.-24.11.2020, kello 10:00-15:00. Seminaari on englanniksi.

Seminaari on maksuton ja avoin kaikille kiinnostuneille. Myös opiskelijoiden toivotaan osallistuvan.

ILMOITTAUDU TÄSTÄ

Zoom link: https://aalto.zoom.us/j/69735077796

U-Create 2020: Luovuus kriisin keskellä

Ensimmäinen päivä: Pedagogia

Onko luovuutta mahdollista määritellä, tai opettaa ja opetella? Miten käsitämme luovuuden ja miten taas opetamme sitä teknologian, talouden ja taiteen eri aloilla? Ensimmäinen seminaaripäivä jakaa taiteen ja muotoilun pedagogiaan liittyviä ideoita ja käytäntöjä suoraan Aallon kampukselta sekä sen verkostoista ja yhteisöistä. Tavoitteena on edistää alati kehittyvää keskustelua luovuudesta ja sen harjoittamisen käytännöistä eri aloilla. Päivän ohjelma tuo esiin eri oppimis- ja opetusmenetelmiä tutkien sitä miten voimme pysyä luovina kriisin keskellä.

Toinen päivä: Kokemuksia eri aloilta

Toinen seminaaripäivä pyrkii tarjoamaan näkemyksiä eri aloilta jotka tutkivat käyttöliittymien funktioita. Nishant Shahin viime vuoden seminaaripuhe keskittyi tekijyyden ja autenttisuuden rakenteisiin luovilla toimialoilla, painottaen luovuutta ei neutraalina prosessina vaan kiistanalaisena ja jatkuvana tuotannon ja uudelleentuotannon muotona. Johtaako eri instituutioiden lisääntyvä tietojenkäsittelyohjelmien käyttöönotto siihen että luovuus muuttuu pelkäksi protokollaksi laskennallisissa systeemeissä? Ja mikä tämän vaikutus olisi luoviin aloihin kuten taiteeseen ja suunnitteluun? Miten käyttöliittymät sekä tiedon esittämis- ja käsittelytekniikat muovaavat ajatuksiamme maailmasta sekä luovuutemme ilmaisukykyä?

Rekisteröityneille osallistujille lähetetään linkki webinaariin sähköpostitse. Klikkaa tästä ja rekisteröidy.

U-Create seminaari järjestetään osana Taiteita ja Luovia käytäntöjä, Aalto-yliopiston monialaisen taiteellisen toiminnan aloitetta. Tämän vuoden tapahtuman ovat koordinoineet Designer-in-Residence Andrea Bandoni sekä Aallon kuraattorit Edel O'Reilly ja Bilge Hasdemir. Assistentti Verna Kuusniemi. Graafisen suunnittelun on toteuttanut Heini Hälinen.

OHJELMA

 

MAANANTAI 23.11.2020 // 10:00 - 15:00

Ensimmäinen päivä: Luovuus kriisin keskellä - Pedagogia

 

10:00 - Johdantopuheenvuoro, Taiteet ja Luovat käytännöt -tiimi

10:10 - Avauspuhe, Petri Suomala, Opetuksen vararehtori, Aalto Yliopisto

10:25 - Keynote: Joana Ozorio de Almeida Meroz - Vrije Universiteit Amsterdam (NL) - 25 min

10:50 - Q & A - 10 min

11:00 - Flash Talks: 4 x 10 min

11:00 - Henri Weijo (BIZ) Teaching Creativity Has Probably Made Me a Luddite

11:10 - Katja Hölttä-Otto (ENG) Mechanisms of Creativity 

11:20 - Kushagra Bhatnagar (BIZ) Creativity as Cultural Critique: Using Critical Theory to Teach Creativity 

11:30 -  Tua Björklund & Senni Kirjavainen(ENG)The human side of responsible creativity

11:40 - Q & A - 20 min

12:00 - LOUNASTAUKO - 1 tunti

13:00 - Keynote, Andy Best - Aalto Yliopisto (ARTS) 25 min

13:25 -  Q & A - 10 minuuttia

13:40 - Flash Talks: 4 x 10 min 

13:40 - Tim Smith (ARTS) Teaching Toward Reframing Creative Economy in the Arts

13:50 - Tomi Kauppinen (SCI) Learning about information visualization via exploring and creativity

14:00 - Patrizia Hongisto (BIZ) How many boundaries does creativity need?

14:10 - Jaan Praks (ELEC) Creating Space Missions with Students

14:20 - Q & A - 20 min

14:40 - Loppupuheenvuoro Taide ja Luovat käytännöt -tiimiltä

 

TIETOA PUHUJISTA

 

TIISTAI 24.11.2020 // 10:00 - 15:00

Toinen päivä: Luovuus kriisin keskellä - kokemuksia eri aloilta

 

10:00 - Avauspuhe, Tuomas Auvinen, Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun dekaani, Aalto Yliopisto

10:15 - ‘Teleported Narratives’. Avner Peled, Doctoral Researcher, Media Lab, Aalto University

10:40 - ‘Everything Flows’ interaktiivinen online taiteilijaresidenssi. Anastasia McCammon, Curator of Performance and Experiential Dance at the Xarkis NGO 

11:25 - Versooko kriisistä uusia alkuja? Anna Talasniemi, Koneen Säätiön johtaja

11:50 - Q&A, moderointi Aallon Kuraattorit Edel O’ Reilly & Bilge Hasdemir

12:15 - Outi Turpeinen introduces new public art work 'Mare Tranquillitatis' by artist group IC98 video 

12:20 - LOUNASTAUKO - 40 min

13:00 - 'Wall of Silence: Using Creative Data Collection and Visualization to Expose Uncomfortable Truths'. Adina Renner, Visual Data Journalist at Neue Zürcher Zeitung (NZZ)

13:25 - ‘Risk and Representation: the iconography of epidemiological knowledges under crisis'. Gerry Kearns, Professor of Geography, National University of Ireland, Maynooth

14:10 - Q&A, moderointi Aallon Kuraattorit Edel O’ Reilly & Bilge Hasdemir

14:45 - Kiitokset ja loppupuheenvuoro Taide ja Luovat käytännöt -tiimiltä

TIETOA PUHUJISTA

 

Menneet U-Create seminaarit

U Create Seminar on Creativity 2019

Monialainen U-Create -seminaari luovuudesta

Mikä on luovuuden merkitys ja tulevaisuus yhteiskunnassa, teollisuudessa ja yliopistoissa?

Tapahtumat
U-Create seminar 2018 Art and Value

U-Create Seminar on Art and Value

U-Create Seminar 2018 on Art and Value is an open seminar for anyone interested in the active art scene of the Helsinki region.

Tapahtumat
U-Create Teaching and Learning Seminar

U-Create -symposiumi: Taiteen ja muotoilun monialainen opetus

Tervetuloa Aalto-yliopiston järjestämään ensimmäiseen oppimisen ja opetuksen symposiumiin. Tavoitteena on jakaa taiteen ja muotoilun pedagogiikkaan liittyviä ideoita ja käytäntöjä aaltolaisten kesken.

Tapahtumat
  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu