Better Business — Better Society -seminaari: "Miten yritysten kestävyysmuutosta nopeutetaan ja suunnataan merkittäviin kestävyyden haasteisiin?"
Milloin
Missä
Tapahtuman kieli
Toukokuun seminaarin aiheena on: "Miten yritysten kestävyysmuutosta nopeutetaan ja suunnataan merkittäviin kestävyyden haasteisiin?". Seminaarin vetäjänä on Minna Halme, johtamisen professori, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu.
Viimeiset 30 vuotta on yritetty erilaisin keinoin vähentää yritysten negatiivisia ympäristövaikutuksia ja saada aikaan liiketoimintaa, joka tuottaa ratkaisuja ekologisiin ja sosio-ekonomisiin haasteisiin. Paljon on tehty: käytössä on monia instrumentteja ympäristöjohtamisjärjestelmistä ja sosiaalisen vastuullisuuden sertifikaateista ESG-mittaamiseen. Silti käsillä on ilmastokriisi ja luontokadon eteneminen siinä määrin, että maapallon elinkelpoisuus ihmiskunnalle on uhattuna. Samalla sosio-ekonominen eriarvoistuminen kasvaa maiden välillä ja niiden sisällä.
Better Business Better Society -tapahtumassa 12.5.2023 kysymme, mitä pitäisi muuttaa. Miten saamme yritysten kestävyystoimista vaikuttavampia? Miten saamme muutosta tarpeeksi nopeasti maapallon säilyttämiseksi elinkelpoisena nykyisille nuorille sukupolville? Kenelle vastuu kuuluu?
Seminaarissa keskustelemassa:
Vastuullisuusjohtaja Nina Elomaa, S-Ryhmä
Europarlaamentaarikko Sirpa Pietikäinen, EU parlamentti
Professori Arno Kourula, Amsterdamin yliopiston kauppakorkeakoulu
Pääsihteeri Liisa Rohweder, WWF Suomi
Kestävän kehityksen ja kiertotalouden asiantuntija Otso Sillanaukee, Demos Helsinki & Nollahukka
Better Business – Better Society -seminaarisarja
Seminaarisarja Kauppakorkeakoulun ajankohtaisesta ja yhteiskunnallisesti tärkeistä aiheista järjestetään kuukausittain, pois lukien kesän ja joulun lomakaudet.