Uutiset

Welcome Evening – matkalla maisteriopiskelijasta alumniksi

Alumnit tarjosivat arvokkaita vinkkejä maisteriopintoihin ja työllistymiseen.
Nyt ensimmäistä kertaa järjestetystä Welcome Eveningistä tulee perinne. Toisena opiskelijoiden ja alumnien kohtaamisia mahdollistavana, yhteisöllisyyttä kasvattavana tapahtumana jatkaa jo kolme kertaa järjestetty Meet Your Community (MYC) -tapahtuma.

Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu kutsui ensimmäistä kertaa uudet maisteriopiskelijat Welcome Eveningiin tutustumaan omaan yhteisöönsä – erityisesti alumneihin eli heihin, jotka ovat jo valmistuneet Kauppakorkeakoulusta. Noin 150 maisteriopiskelijaa osallistui iltaan ja pääsi kuulemaan alumnien kokemuksia ja vinkkejä opiskelusta ja urapolkuista. Maanantaina 4.9. Kauppakorkeakoulun päärakennuksella järjestetyn tervetuliaisillan ideana oli kannustaa uusia opiskelijoita luomaan verkostoja, oppimaan uusia asioita ja löytämään mielenkiintoisia urapolkuja heti ensimmäisestä päivästä alkaen.

”Opintoihin kannattaa satsata, mutta samanaikaisesti on tärkeää verkostoitua ja hankkia uran kannalta merkityksellistä työkokemusta. Alumnikoordinaattoriltamme Emilia Karlénilta kannattaa kysyä aktiivisesta mentorointiohjelmasta ja alumnitoiminnasta muutenkin. Ura- ja rekrytointiasiantuntijamme Tanja Makkonen ja Annemari Rautio puolestaan kertovat työllistymiseen liittyvistä asioista, mukaan lukien työharjoittelut, joista on erinomainen mahdollisuus hankkia relevanttia työkokemusta tulevaisuutta ajatellen”, alusti Kauppakorkeakoulun ulkoisten suhteiden päällikkö Jonna Söderholm.

Aktiivinen alumniyhteisö on Kauppikselle suuri voimavara

Taloustieteen alumneja edusti sittemmin menestynyt start-up-yrittäjä, Smartly.ion toimitusjohtaja Kristo Ovaska.
”Opettele koodaamaan ja hakeudu meille harjoitteluun joko Suomeen tai ulkomaille”, hän sanoi pilke silmäkulmassa ja viestitti, että työharjoittelu on hyvä reitti varsinaiseen työllistymiseen.

Laskentatoimen alumneja edusti viisi vuotta sitten valmistunut Emilia Rantala, joka työskentelee KONEella.
”Verkostojen ja ystävyyssuhteiden luominen opiskelujen aikana on mielestäni aivan ensiarvoisen tärkeää siinä, missä toki opinnotkin”, hän sanoi.

Saksalainen maisteriopiskelija Henrik Scherer kertoi aloittavansa uudessa CEMSin maisteriohjelmassa.
”Minulla on Suomesta, Aalto-yliopistosta ja CEMSistä erinomainen kuva ja sen perusteella päätin hakea erittäin kiinnostavaan Global Management -maisteriohjelmaan”, Scherer kertoi.

Alumnien esittelyn jälkeen pelattiin verkostoitumisbingoa ja jatkettiin keskustelua koulutusohjelmille varattujen pöytien äärellä. Alumneja oli paikalla 25 eli keskimäärin kaksi jokaisesta koulutusohjelmasta.

Welcome Eveningin järjestivät yhteistyössä Kauppakorkeakoulun ura- ja rekrytointipalvelut, alumnisuhteet ja KY. Nyt ensimmäistä kertaa järjestetystä tilaisuudesta, joka oli osa orientaatioviikkoa, tulee perinne. Toisena yhteisöllisyyttä kasvattavana tapahtumana jatkaa jo kolme kertaa järjestetty Meet Your Community (MYC) -tapahtuma, joka kokoaa yhteen puolestaan ensimmäisen vuoden kandiopiskelijat eli mursut ja alumnit aina keväisin.

Lisätietoja:
alumni-biz@aalto.fi,  career-biz@aalto.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Mies kurkistaa komponenttiputkien läpi kuten kiikareita käytettäessä.
Yhteistyö Julkaistu:

Tutkimuksesta kohti resilienttejä energiajärjestelmiä: Halide Energy kiihdyttää akkukehitystä Aalto Design Factorylla

Aalto-yliopistosta ponnistava Halide Energy, kuparivirtausakkuja pitkän keston varastointiin kehittävä yritys, on kiihdyttänyt siirtymäänsä tutkimushankkeesta tuotteeksi Aalto Design Factoryn Partner Plaza -startupohjelman avulla. Nopean prototyypin valmistuksen, asiantuntevan henkilökunnan ja työpajojen ansiosta tiimi voi valmistaa mittatilausosia päivissä, ratkoa viime hetken haasteita ja jatkaa tuotekehitystä.
Alex ja Lucie Lampen
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vaatimattomista oloista vuorineuvokseksi – visionäärin viimeinen lahja elää Aalto-yliopistossa

Lampénien testamenttilahjoitus tukee Aalto-yliopiston kemiantekniikan opiskelijoita ja tulevaisuuden osaajia stipendien avulla. Vuorineuvos ja kemiantekniikan diplominsinööri Aleksander Lampén oli suomalaisen puunjalostusteollisuuden sekä selluloosateollisuuden merkittävä edelläkävijä. Hänen perintönsä edistää edelleen kansainvälistymistä ja korkealaatuista tutkimusta biotuotetekniikan alalla. Lahjoitus Aalto-yliopistolle on vaikuttava sijoitus koulutukseen, innovaatioihin ja yhteiskunnan uudistamiseen.
Aikuisryhmä poseeraa sisäportaikossa valoisassa aulassa, lasikatto ja korkea vihreä kasvi taustalla
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Semi-Summer-ohjelma tarjosi jälleen opiskelijoille puolijohdealan kesätyö- ja tutkimusmahdollisuuksia

Puolijohdealan yritysten rahoittamalla ohjelmalla halutaan vahvistaa opiskelijoiden osaamista vahvasti kasvavalla alalla.
Product Development Path Makers -logo taustavalokuvan päällä. Valokuvassa muovihansikkaisiin puetut kädet kaatavat jauhetta laboratorioastiaan, jossa on nestettä-
Palkinnot ja tunnustukset, Yhteistyö Julkaistu:

Miltä rohkea tuotekehitys näyttää käytännössä – oivalluksia viime vuoden Tuotekehityksen tiennäyttäjät -voittajilta

Design Factoryn ja yhteistyökumppaneiden jakama palkinto nostaa esiin rohkeita tuotekehityshenkkeita. Palkinnon ehdokashaku on avoinna 21.10.2026 asti.