Uutiset

Walter Ahlströmin säätiö lahjoittaa 3 miljoonaa euroa Aalto-yliopistolle

Lahjoituksella Aalto perustaa kestävän teollisen tuotannon professuurin.
Kaksi miestä frakeissa seisoo lavalla mikrofonin äärellä ja puhuu sisätiloissa istuvalle yleisölle.
Markku Wilenius ja Ilkka Niemelä Walter Ahlströmin säätiön 100-vuotisjuhlassa. Kuva: Helena Nyytäjä / Nyt Studioon

Teollisuuden kestävyysmurros vaatii rohkeita tutkimusavauksia ja uusia kestäviä teollisuusratkaisuja.

Siksi Walter Ahlströmin säätiö lahjoittaa Aalto-yliopistolle 3 miljoonaa euroa kestävän teollisuuden professuurin perustamiseen. Säätiö julkisti lahjoituksen 100-vuotisjuhlassaan 22. huhtikuuta.

”Olemme Walter Ahlströmin säätiössä jo sukupolvien ajan tukeneet visionääristä työtä Suomen teollisuuden ja tulevaisuuden hyväksi. Nyt Suomella ja maailmalla on vain parikymmentä vuotta aikaa teollisen transformaation tarvitseman teknologian kehittämiseen ja markkinoiden luomiseen, jotta luonnon saastuminen ja luonnonvarojen ylikulutus saadaan pysäytettyä ajoissa. Aallolla on ratkaisujen löytämisessä tärkeä rooli, ja siksi halusimme vauhdittaa työtä lahjoituksella”, sanoo Walter Ahlströmin säätiön hallituksen puheenjohtaja Markku Wilenius.

Lahjoitusprofessuuri sijoittuu Aalto-yliopiston insinööritieteiden korkeakouluun, ja se vahvistaa erityisesti teollisen tuotannon opetusta ja tutkimusta energia- ja konetekniikan alueella. Professuurin ytimessä on vahva kestävyyden ymmärrys ja integrointi osaksi teollista tuotantoa ja kilpailukykyistä teollisuutta. 

”Kestävän teollisen tuotannon professuuri tuottaa tutkittua tietoa ja uusia osaajia, joita yhteiskunta ja yritykset tarvitsevat vauhdittamaan kestävää energiasiirtymää. Lämmin kiitos Walter Ahlströmin säätiölle lahjoituksesta”, sanoo Insinööritieteiden korkeakoulun dekaani Kari Tammi.

Ilmakuva modernista punatiilikampuksesta, raitiovaunukiskoista ja järvestä metsän edessä
Lahjoitusprofessuuri sijoittuu Aalto-yliopiston insinööritieteiden korkeakouluun, ja se vahvistaa erityisesti teollisen tuotannon opetusta ja tutkimusta energia- ja konetekniikan alueella. Kuva: Mikko Raskinen

”Tämä lahjoitus vahvistaa Aallon roolia energiatutkimuksen suunnannäyttäjänä Suomessa. Haluan kiittää Walter Ahlströmin säätiötä merkittävästä lahjoituksesta ja pitkäjänteisestä tuesta – sekä tietenkin välittää aaltolaisten sydämelliset onnittelut 100-vuotisjuhlan johdosta”, sanoo Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä

Professuuri tulee osaksi Aalto-yliopiston uutta House of Energy Transition -osaamiskeskusta, joka kokoaa yhteen Aalto-yliopiston energiaan liittyvän opetuksen ja tutkimuksen. Osaamiskeskuksen tärkein tavoite on vauhdittaa kestävää energiamurrosta. 

Walter Ahlström perusti nimeään kantavan säätiön vuonna 1926 tukemaan nuorten diplomi-insinöörien jatkokoulutusta. Säätiö jakaa apurahoja ansioituneille nuorille puunjalostusteollisuuden, sähkötekniikan, voimatalouden ja metalliteollisuuden aloilla. Viime vuosina säätiö on keskittynyt tukemaan väitöskirjatöitä kannustinapurahojen muodossa. 

Säätiön rahoituksella halutaan tukea korkeatasoista tutkimusta ja erityisesti tutkimuspolkuja, jotka johtavat myös innovaatioihin. Rahoituspäätöksissä painotetaan tutkimuskohteiden ja -tulosten laajaa hyödynnettävyyttä suomalaisessa teollisuudessa ja elinkeinoelämässä.

Walter Ahlströmin säätiön sivut

Lisätietoja:

Markku Wilenius
Professori, Walter Ahlströmin säätiön hallituksen puheenjohtaja
markku.wilenius@utu.fi

Kari Tammi
Dekaani, Aalto-yliopiston insinööritieteiden korkeakoulu
dean-eng@aalto.fi 

Ilkka Niemelä
Rehtori, Aalto-yliopisto
president@aalto.fi

Ilmakuva modernista kampuksesta, punatiilirakennuksia, raitiotiekiskoja ja puita aurinkoisena päivänä

Ainutlaatuinen yhteisponnistus – Aalto-yliopistolle yhteensä 9 miljoonan euron lahjoitukset energiasiirtymän vauhdittamiseen

ABB:n, Fortumin, St1:n ja Walter Ahlströmin säätiön lahjoitukset käytetään uusien professuurien perustamiseen. Samalla lahjoitukset tukevat Aalto-yliopiston energiasiirtymän osaamiskeskuksen perustamista.

Uutiset
Henkilö valkoisessa laboratoriotakissa seisoo kirkkaassa laboratoriossa laitteiden keskellä

Kasvun avaimet: Näin energiamurros tekee öljystä tarpeettoman

Puhtaaseen energiaan siirtyminen on yhteiskunnalle yhtä suuri mullistus kuin digitalisaatio, ja Suomella on siihen monta valttikorttia, sanoo Aalto-yliopiston uutta Energiasiirtymän osaamiskeskusta vetävä professori Annukka Santasalo-Aarnio.

Uutiset
Kuusi aikuista poseeraa siisteissä vaatteissa tiilirakennuksen ja kampusalueen ulkopuolella

ABB lahjoittaa 1,5 miljoonaa euroa Aalto-yliopistolle energiasiirtymän vauhdittamiseen

ABB:n lahjoitus kohdistuu uuteen Energiasiirtymän osaamiskeskukseen.

Uutiset
Lähikuva tuulivoimalasta metsän yllä, taustalla useita voimaloita ja auringonlaskun taivas

Fortum lahjoittaa Aalto-yliopistolle 1,5 miljoonaa euroa

Lahjoitus kohdistuu professuuriin, joka tulee osaksi Aalto-yliopiston uutta Energiasiirtymän osaamiskeskusta.

Uutiset
Ilmakuva modernista kampuksesta, punatiisiä rakennuksia, raitiovaunukiskoja ja taustalla järvi ja metsä

St1 lahjoittaa 3 miljoonaa euroa Aalto-yliopistolle – tavoitteena kestävän energiasiirtymän vauhdittaminen

Lahjoituksella tuetaan kahden uuden professuurin perustamista: uudet energiateknologiat ja -innovaatiot sekä energiastrategia.

Uutiset

Merkki muutoksesta

Valtion tuki yliopistolle on laskenut. Tarvitsemme tukeasi. Tee lahjoitus toiveikkaamman tulevaisuuden puolesta!

Lue lisää
Merkki muutoksesta: Aalto-yliopisto vaikuttaa yhteiskunnassa ja on mukana muutoksessa paremman maailman puolesta.
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Hehkuva neonpallo, geometrinen ydin ja valojuovat leijuvat tumman tabletin yläpuolella
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Ensimmäinen suprajohtava kvanttilämpökone osoittaa, että lämpö voidaan valjastaa työksi myös kvanttimaailmassa

Suprajohtava kvanttilämpökone paitsi edistää termodynamiikan perustutkimusta, voi myös merkittävästi pienentää tulevaisuuden kvanttitietokoneiden hintalappua.
Colourful general image promoting Aalto Creatives pre-incubator programme
Kampus, Yhteistyö, Mediatiedotteet Julkaistu:

Aalto Creatives -esihautomon haku syksylle 2026 on auki

Seuraava Aalto Creatives -esihautomo alkaa syyskuussa. Hakuaika päättyy 7.9.2026. Aalto Creatives järjestää ohjelmasta kiinnostuneille infotilaisuuden torstaina 27.8. Infotilaisuudessa kuullaan ohjelmaan aiemmin osallistuneiden tiimien kokemuksia. Tapahtumassa on mahdollista tavata Aalto Creatives -tiimi ja kysyä hakemuksen jättämisestä.
Ulkoilmassa puiset leposohvat, joita ympäröivät harsot verhot ja korkeat kasvit rapistuvassa pihassa.
Yhteistyö, Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Suomalaistyöryhmän teos tuo viilentävän puutarhan helteissä kärvistelevään Espanjaan

Suomalaisten arkkitehtien ja taiteilijoiden ryhmä esittää puutarhataideteoksellaan kaupunkien kuumenemisen ja ympäristökriisin ratkaisuksi muun muassa kasvillisuutta ja yhteisöllisyyttä.
Pyöreä vaalea kennokuvioinen alusta ja punottuja koreja kirkkaansinisellä taustalla
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Tutkijat paljastivat kaksi uutta suprajohdetta menetelmällä, jolla voi jatkossa löytää tuhansia lisää

Fyysikoiden tekoälyyn perustuvan menetelmän myötä suprajohtavuuden valtavat energiahyödyt ovat askeleen lähempänä