Uutiset

Vuoden alumni Kari Knuutila: Aalto-yliopistossa katsotaan pitkälle tulevaisuuteen

Teollisuudessa pääsee Kemian tekniikan korkeakoulun vuoden alumnin mukaan näkemään sen, kuinka kestävästä kehityksestä voi tulla liiketoimintaa.
Kristiina Kruus ja Kari Knuutila
Kemian tekniikan korkeakoulun dekaani Kristiina Kruus ja vuoden alumni 2019 Kari Knuutila.

Aalto-yliopiston Kemian tekniikan korkeakoulun vuoden alumniksi 2019 on valittu tekniikan tohtori, Outotec Oyj:n teknologiajohtaja Kari Knuutila. Hän on toiminut koko uransa ajan tiiviissä yhteistyössä Kemian tekniikan korkeakoulun kanssa ja tukenut oppilaitosta sekä strategisesti tärkeän metallurgian tutkimuksen, että kehitystyön osalta.

Knuutila valmistui diplomi-insinööriksi vuonna 1982 ja väitteli tekniikan tohtoriksi 1989. Opiskeluajoilta Knuutilalle on jäänyt mieleen erityisesti yhdessä tekeminen.

”Vappuaatot ainakin ovat olleet keskeisiä. Ylipäätään kaikki sellainen, mitä on tehty yhdessä.”

Monialainen yhteistyö korkeakoulujen, opiskelijoiden, tutkijoiden ja yritysten välillä on hänen mukaansa tärkeää. Knuutila toteaa, että hänen aikanaan kemian tekniikan korkeakoulussa oltiin enemmän omissa siiloissa. Eri alojen välistä yhteistyötä ei juuri nähty.

”Olin poikkeus, kun suoritin metallurgina lyhyen kemian! Nyt ollaan kaikki alat yhdessä ja se tuo kyllä vahvuutta.”

Knuutila kantaa huolta siitä, kuinka Kemian tekniikan alalle saataisiin enemmän opiskelijoita Suomesta ja maailmalta. Motivaatio matematiikan, fysiikan ja kemian opiskeluun pitäisi hänen mukaansa saada heräämään jo koulussa.

Uranäkymät ovat hyvät ja alan teollisuus tarjoaa valtavasti mahdollisuuksia yliopisto-opinnoissa opitun teorian ja luonnontieteen ilmiöiden soveltamiseksi käytäntöön. Teollisuudella on hänen mukaansa myös avainrooli kestävän kehityksen ja kiertotalouden edistämisessä.

”Teollisuudessa pääsee toteuttamaan uusia vastuullisempia ratkaisuja ja näkemään sen, kuinka kestävästä kehityksestä voi tulla liiketoimintaa”, Knuutila toteaa.

Erilaisten korvaavien materiaalien tutkimus on Knuutilan mukaan juuri nyt globaalistikin merkityksellistä. Esimerkiksi sähköautojen yleistyessä on välttämätöntä löytää uusia kestäviä, yleisempiä vaihtoehtoja harvinaisille akkukemikaaleille.

”Juuri tätä Aalto-yliopistossa ollaan hyvin vahvasti tekemässä. Täällä katsotaan pitkälle tulevaisuuteen, eikä ainoastaan tämän päivän teollisuuden tarpeisiin.”

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Monika Liikamaa vasemmalla, opiskelijat Malhar Bagi ja Tina Suomi haastattelevat
Yhteistyö Julkaistu:

”Töihin täytyy tarttua ja rima pitää asettaa korkealle”

Monika Liikamaa on aloittanut Kauppakorkeakoulussa johtavana työelämäasiantuntijana.
Hands-on work in the research tunnel underneath Otaniemi
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Kesäkurssi Italiassa: maanalaisen liikenneinfrastruktuurin turvallisuus

Hae mukaan kansainväliseen kesäkouluun viimeistään 30.5.
Kaksi ihmistä kantavat kylttiä, jossa lukee 'IT Services' ja  jossa on lisäksi suurennuslasin kuva.
Yliopisto Julkaistu:

Monivaiheinen tunnistautuminen (MFA) kaikkiin palveluihin Aallon ulkopuolelta kirjautuessa 28.4.2026 alkaen

Aalto Loginissa (idp.aalto.fi) yhtenäistetään MFA-politiikka muiden Aallon palvelujen kanssa
""
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Take a Break! -virkistävät taukohetket kampuksella vielä toukokuun ajan!

Hyödynnä Take a Break! kampuksella vielä toukokuun ajan!