Uutiset

Vuoden alumni Kari Knuutila: Aalto-yliopistossa katsotaan pitkälle tulevaisuuteen

Teollisuudessa pääsee Kemian tekniikan korkeakoulun vuoden alumnin mukaan näkemään sen, kuinka kestävästä kehityksestä voi tulla liiketoimintaa.
Kristiina Kruus ja Kari Knuutila
Kemian tekniikan korkeakoulun dekaani Kristiina Kruus ja vuoden alumni 2019 Kari Knuutila.

Aalto-yliopiston Kemian tekniikan korkeakoulun vuoden alumniksi 2019 on valittu tekniikan tohtori, Outotec Oyj:n teknologiajohtaja Kari Knuutila. Hän on toiminut koko uransa ajan tiiviissä yhteistyössä Kemian tekniikan korkeakoulun kanssa ja tukenut oppilaitosta sekä strategisesti tärkeän metallurgian tutkimuksen, että kehitystyön osalta.

Knuutila valmistui diplomi-insinööriksi vuonna 1982 ja väitteli tekniikan tohtoriksi 1989. Opiskeluajoilta Knuutilalle on jäänyt mieleen erityisesti yhdessä tekeminen.

”Vappuaatot ainakin ovat olleet keskeisiä. Ylipäätään kaikki sellainen, mitä on tehty yhdessä.”

Monialainen yhteistyö korkeakoulujen, opiskelijoiden, tutkijoiden ja yritysten välillä on hänen mukaansa tärkeää. Knuutila toteaa, että hänen aikanaan kemian tekniikan korkeakoulussa oltiin enemmän omissa siiloissa. Eri alojen välistä yhteistyötä ei juuri nähty.

”Olin poikkeus, kun suoritin metallurgina lyhyen kemian! Nyt ollaan kaikki alat yhdessä ja se tuo kyllä vahvuutta.”

Knuutila kantaa huolta siitä, kuinka Kemian tekniikan alalle saataisiin enemmän opiskelijoita Suomesta ja maailmalta. Motivaatio matematiikan, fysiikan ja kemian opiskeluun pitäisi hänen mukaansa saada heräämään jo koulussa.

Uranäkymät ovat hyvät ja alan teollisuus tarjoaa valtavasti mahdollisuuksia yliopisto-opinnoissa opitun teorian ja luonnontieteen ilmiöiden soveltamiseksi käytäntöön. Teollisuudella on hänen mukaansa myös avainrooli kestävän kehityksen ja kiertotalouden edistämisessä.

”Teollisuudessa pääsee toteuttamaan uusia vastuullisempia ratkaisuja ja näkemään sen, kuinka kestävästä kehityksestä voi tulla liiketoimintaa”, Knuutila toteaa.

Erilaisten korvaavien materiaalien tutkimus on Knuutilan mukaan juuri nyt globaalistikin merkityksellistä. Esimerkiksi sähköautojen yleistyessä on välttämätöntä löytää uusia kestäviä, yleisempiä vaihtoehtoja harvinaisille akkukemikaaleille.

”Juuri tätä Aalto-yliopistossa ollaan hyvin vahvasti tekemässä. Täällä katsotaan pitkälle tulevaisuuteen, eikä ainoastaan tämän päivän teollisuuden tarpeisiin.”

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

”Oppiminen ei lopu tutkintoon” – Heli Bergström tarttui tekoälyn murrokseen täysillä

Aalto-yliopiston alumni Heli Bergström haluaa tukea testamenttilahjoituksellaan Aallon tohtorikoulutuksen kehittämistä.
Yliopisto Julkaistu:

Uudet Opiskelijan oppaan ja Hakijan tekoälyapurit julkaistu aalto.fi-sivustolla

Aalto.fi-sivustolla on nyt opiskelijoiden ja hakijoiden käytettävissä kaksi uutta keskustelumuotoista tekälyominaisuutta: Opiskelijan oppaan tekoälyapuri ja Hakijan tekoälyapuri. Lisäksi sisäisessä käytössä olevasta Keskustele aalto.fi:n kanssa -ominaisuudesta on julkaistu uusi versio.
Hymyilevä vaaleapukuinen nainen kantaa kukkia ja kävelee puvut päällä olevan seurueen kanssa hallissa
Mediatiedotteet Julkaistu:

Ruotsin kruununprinsessa Victoria ja prinssi Daniel tutustuivat kvantti-, avaruus- ja jäätutkimukseen vieraillessaan Aalto-yliopistossa

Vierailun tavoitteena perjantaina 21.8.2026 oli vahvistaa Suomen ja Ruotsin yhteistyötä tutkimuksen, koulutuksen ja innovaatioiden saralla.
Suuri monimuotoinen väkijoukko ulkona katsoo ylös ja vilkuttaa värikkäissä talvivaatteissa
Yhteistyö, Mediatiedotteet, Yliopisto Julkaistu:

Unite! saa 7,2 miljoonaa euroa EU-rahoitusta

Unite!-allianssin seuraava vaihe alkaa marraskuussa 2026. Se tulemaa tarjoamaan jatkossakin mahdollisuuksia Aallon opiskelijoille, opetus- ja tutkimushenkilöstölle sekä muulle henkilökunnalle.