Uutiset

Uusi rahoitus laajentaa FITech-verkostoyliopiston tarjontaa dataosaamisen opinnoilla

Aalto-yliopiston koordinoima FITech-verkostoyliopisto on saanut uuden rahoituksen, jonka turvin verkosto vastaa dataosaamiseen liittyviin osaamistarpeisiin.
Kolme iloista opiskelijaa istuu portailla ja yksi opiskelija näyttää läppäriltään jotain muille.

Aalto-yliopiston koordinoima FITech-verkostoyliopisto on saanut Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskukselta (Jotpa) uuden rahoituksen, jonka avulla verkosto vastaa dataosaamiseen liittyviin osaamistarpeisiin. 

FITech Dataosaaminen -hankkeessa ovat mukana Aalto-yliopiston lisäksi Oulun yliopisto, Tampereen yliopisto, Turun yliopisto ja Åbo Akademi. Hanke käynnistyy kesällä 2026 ja päättyy 31.8.2027.

Hanke vastaa tekniikan alan nouseviin osaamistarpeisiin

FITech Dataosaaminen -hanke vastaa aikuisopiskelijoiden data-aiheisiin osaamistarpeisiin. Oppijoille avautuu mahdollisuus oppia datan käytön perusteita, ohjelmointi- ja tekoälypohjaisia datanhyödyntämisen tekniikoita sekä uusia taitoja digitaalisen liiketoiminnan ja käyttäjäkokemuksen parissa. Tarjolla on myös paikkatiedon ja satelliittidatan hyödyntämiseen liittyviä kursseja.

Opetus on suunnattu ensisijaisesti mikro- sekä pienissä ja keskisuurissa yrityksissä työskenteleville henkilöille, joilla on tarve kehittää osaamistaan datan hyödyntämisen parissa. Joillakin kursseilla on esitietovaatimuksia esimerkiksi teknisen osaamisen puolesta. Peruskurssit soveltuvat myös henkilöille, joilla ei ole aikaisempaa teknistä osaamista.

Hankkeessa tarjotaan kursseja viidestä teemasta

Dataosaamisen hankkeessa tarjotaan yhteensä 12 oppijoille maksutonta kurssia. Kurssien kieli ja toteutustapa vaihtelevat.

Kurssit jakautuvat seuraaviin teemoihin:

  • Dataosaamisen perusteet 
  • Dataohjelmointi ja tekoälytyökalut 
  • Digitaalinen liiketoiminta ja käyttäjäkokemus 
  • Satelliittipaikannus ja avaruusteknologiat 
  • Muutos- ja projektijohtaminen

Kursseja tarjotaan lukuvuoden 2026-2027 aikana. Lähes kaikki syksyn data-aiheiset kurssit on julkaistu FITechin verkkosivuilla ja hakuaika on käynnissä. Ensimmäiset kurssit alkavat elokuussa. 

Lue lisää hankkeesta ja tutustu kursseihin FITechin verkkosivuilla!

Kolme henkilöä työskentelee yhdessä kannettavan tietokoneen edessä, valkoinen tiiliseinätausta.

FITech-verkostoyliopisto

FITech tarjoaa suomalaisten tekniikan alan yliopistojen kursseja maksutta.

Elämänlaajuinen oppiminen
Henkilö istuu merinäköalan edessä kuulokkeet päässä ja selaa tablettia hymyillen.

Elämänlaajuinen oppiminen

Aalto-yliopiston elämänlaajuisen oppimisen tarjonta auttaa sinua kehittämään osaamistasi alati muuttuvassa ympäristössä.

Rahoittaja: Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskus.

Koulutus on Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskuksen (Jotpa) rahoittama. Palvelukeskus edistää työikäisten osaamisen kehittämistä ja osaavan työvoiman saatavuutta. Palvelukeskuksen toimintaa ohjaavat opetus- ja kulttuuriministeriö sekä työ- ja elinkeinoministeriö.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Sinisävyinen piirros henkilöstä tekemässä rauhanmerkkiä, takana vuoret ja aurinko, puhekuplassa kirjain A.
Opinnot Julkaistu:

BIZ Syksyn vaihtohakuinfot

On taas aika alkaa orientoitua tammikuun vaihtohakuun lukuvuodelle 2027-2028.
Tule kuulemaan vaihtohausta tarkemmin syksyn vaihtoinfoihin!
Selin kuvattu oranssipaitainen henkilö, jonka kuva vääristyy ulkona kaarevassa peilissä
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Radikaalin luovuuden keskus käynnistää TT-säätiön tuella uuden yritysyhteistyön kokeilun

Pilotissa yritykset pääsevät etsimään ja testaamaan uusia tapoja ratkaista uudistumisen haasteita yhdessä Aalto-yliopiston kanssa.
Nelihenkinen opiskelijatiimi esittelee karkeaa prototyyppiään.
Opinnot Julkaistu:

Briifistä prototyyppiin kuudessa tunnissa: PD6 käynnistää PdP-projektit

PD6 käynnistää Design Factoryn PdP-kurssin: opiskelijat jalostavat yrityshaasteet testatuiksi prototyypeiksi nopean yhteistyön, ideoinnin ja kokeilujen avulla.
Francois Du Toit, Digital Business Master Class alum in Nuuksio
Opinnot Julkaistu:

Tutustu alumniin: François Du Toit, Digital Business Master Class

“Sanoisin, että yritysvierailut ja käytännön osuus olivat kurssin parasta antia.”