Uudet maisteriopiskelijat toivotettiin tervetulleiksi Aalto-yliopiston kauppakorkeakouluun
Kauppakorkeakoulun ura- ja rekrytointipalveluiden sekä alumnisuhteiden järjestämään Welcome Evening -tilaisuuteen osallistui syyskuun ensimmäisellä viikolla reilut sata uutta maisteriopiskelijaa. Tilaisuuden tarkoituksena on tarjota uusille maisteriopiskelijoille mahdollisuus tutustua erilaisiin urapolkuihin ja toivottaa heidät tervetulleiksi Kauppakorkeakoulun yhteisöön. Tilaisuuteen oli kutsuttu kolmisenkymmentä Kauppakorkeakoulun alumnia jakamaan omia kokemuksiaan opiskelusta ja urapoluistaan.
Paneelikeskustelussa puhuttiin yhteistyötaidoista ja verkostoitumisesta
Tilaisuuden aloittaneeseen paneelikeskusteluun oli kutsuttu edustajat kolmesta Kauppakorkeakoulun partneriyritysestä: Alma Medialta, Elisalta sekä PwC:ltä. Paikalle tulleet henkilöt ovat myös Aallon alumneja. Keskustelu tarjosi opiskelijoille yritysedustajien näkökulmia työelämässä tarvittaviin taitoihin.
Panelistit keskustelivat muun muassa pehmeiden taitojen, kuten yhteistyötaitojen ja itsensä esittämisen taidon kehittämisestä opintojen aikana. ”Kauppakorkeakoulu tarjoaa lukuisia hyviä vaihtoehtoja, kuten kursseilla tehtävät ryhmätyöt ja erilaiset uratapahtumat, näiden taitojen kehittämiseen”, sanoi Alma Median Senior Vice President, Communications and Brand Elina Kukkonen.
Kauppakorkeakoulun partneriyhteistyön puitteissa järjestetään paljon erilaisia tapahtumia, joissa opiskelijoilla on mahdollisuus tutustua eri yrityksiin ja työtehtäviin. ”Esimerkiksi PwC:llä on trainee-ohjelma, jonka kautta opiskelijoiden on mahdollista työllistyä meille kokopäiväisesti”, kertoi PwC:n Partner Riikka Saari.
Alumneilta paljon vinkkejä opiskelijoille
Paneelikeskustelun jälkeen siirryttiin illan rennompaan osioon, kun opiskelijat pääsivät juttelemaan eri koulutusohjelmista valmistuneiden alumnien kanssa. Markkinoinnin alumni Markus Helaniemi, joka työskentelee tällä hetkellä viestintä- ja PR-konsulttina Hill + Knowlton Strategiesissa, rohkaisi opiskelijoita käyttämään opiskeluaikana Kauppakorkeakoulun ura- ja rekrytointipalveluita.
Alumnit olivat saaneet paljon hyviä kysymyksiä opiskelijoilta. ”Opiskelijat kyselivät minulta muun muassa Suomeen työllistymisestä, nykyisestä työstäni ja urapolustani sekä siitä, millaisia sivuaineita kannattaa opiskella”, kertoi Jie Ren, laskentatoimea opiskellut alumni. Ren työskentelee veroasiantuntijana KPMG:llä.
Welcome Evening järjestetään vuosittain osana maisteriopiskelijoiden orientaatioviikkoa. Tämän tilaisuuden avulla Kauppakorkeakoulun ura- ja rekrytointipalvelut sekä alumnisuhteet haluavat varmistaa, että uudet opiskelijat pääsevät luomaan verkostoja, oppimaan uusia asioita ja löytämään mielenkiintoisia urapolkuja heti ensimmäisestä päivästä lähtien.
Lisätietoja:
Lue lisää uutisia
Professori Pauliina Ilmonen: Lukiossa opetellaan paljon matemaattisten ohjelmien käyttöä, joka on pois perusasioista
Aalto-yliopiston tilastotieteen professori Pauliina Ilmonen astuu kesäkuun alussa Aalto-yliopiston Perustieteiden korkeakoulun dekaanin saappaisiin. Ja juuri perusasioita hän haluaa painottaa myös matematiikan opiskelussa.
Suomen kielen integrointi englanninkieliseen tekniikan alan opetukseen: tekoälyvideoiden mahdollisuudet ja haasteet
Tässä blogipostauksessa opetusassistentti Rainer Ruuskanen kertoo siitä, miten tekoälyn avulla tuotetuilla videoilla voi tuoda suomen kieltä mukaan englanninkieliseen substanssiaineen opetukseen ja samalla tukea kansainvälisten opiskelijoiden suomen kielen oppimista.
Nordean ja Aalto-yliopiston yhteishankkeessa tutkitaan tekoälyn tulevaisuutta sekä ihmisen ja teknologian vuorovaikutusta
Aalto-yliopisto ja Nordea aloittavat tutkimus- ja koulutusyhteistyön. Tarkoituksena on selvittää, miten tietoteknisten laitteiden kasvava itsenäisyys muovaa tulevaisuuden palveluja.