Uutiset

University-Wide Art Studiesin opetusohjelma julkaistu

Kaikille Aalto-yliopiston opiskelijoille avointen taide- ja muotoiluopintojen (UWAS) vuoden 2019–2020 kurssiohjelmaan voi nyt tutustua ja ilmoittautua verkossa.
UWAS 2019 course catalogue illustration: Heini Hälinen
UWASin ilmeen on tänä vuonna suunnitellut Heini Hälinen.

UWAS tarjoaa monialaisia, taiteeseen ja muotoiluun perustuvia kursseja, joiden tarkoituksena on tukea alojen välistä yhteistyötä ja luovaa toimintaa Aalto-yliopistossa. Kurssit soveltuvat sekä kandidaatti- että maisteriopiskelijoille, eikä niissä vaadita taiteen tai muotoilun ennakkotietoja tai -taitoja. 

Tänä vuonna kursseja on yhteensä 27, mukana on muun muassa pelisuunnittelua, liikkuvaa kuvaa, kirjoittamista sekä luovaa koodaamista.

Tämä lukuvuosi on UWASin neljäs toimintavuosi. 

UWASin opetusohjelman löydät: 

Lisätiedot:

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Henkilö seisoo kirjastossa, yllään vaaleanharmaa poolopaita ja huivi. Taustalla näkyy kirjahyllyjä ja kattovaloja.
Opinnot Julkaistu:

Jill Laurén valitsi tuotantotalouden, koska halusi pitää mahdollisimman monta ovea avoinna

Opinnot yhdistävät luonnontieteitä ja yhteiskuntatieteitä, ja eniten Laurén on oppinut projekteista, joissa ratkotaan oikeiden yritysten aitoja haasteita ja joissa teoriaosaamista pitää osata soveltaa.
Henkilö, jolla on vaaleanpunainen villapaita ja kaulakoru, seisoo sisätiloissa, taustalla sumeat valot.
Opinnot Julkaistu:

Fanny Koskinen valitsi rakennustekniikan poissulkumenetelmällä

Fanny Koskisen kiinnostuksen kohde luonnontieteet yhdistyy rakennustekniikan opinnoissa sopivasti teoriaan ja käytäntöön. Opiskelijan elämään kuuluvat myös oman alan työ ja aktiivinen rooli Aallon ruotsinkielisten opiskelijoiden järjestössä.
Orcid
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopisto ottaa käyttöön ORCID Researcher Connect -palvelun

Aalto-yliopisto on ottamassa käyttöön ORCIDin Researcher Connect -palvelun, joka helpottaa tiedonsiirtoa tutkijoiden ORCID-profiilien ja yliopiston tutkimustietojärjestelmän, ACRISin välillä.
MyCourses aktiviteetti
Poikkeustilanteet, Opinnot Julkaistu: