Uutiset

Tutkijat palkittiin UbiComp 2014 -konferenssissa

Aallon tutkijat saivat parhaan artikkelin palkinnon. Artikkeli esittelee uuden menetelmän digitaalisten näyttöjen konfigurointiin ja hallintaan.

Aallon tutkijoiden julkaisu sai parhaan artikkelin palkinnon UbiComp 2014 -konferenssissa Seattlessa. Artikkelissa “Secure Bootstrapping of Cloud-Managed Ubiquitous Displays” esitetään uusi turvallinen and skaalautuva menetelmä ubiikkien, eli kaikkialla läsnä olevien, digitaalisten näyttöjen konfigurointiin ja hallintaan.

Tulokset ovat tärkeitä, koska edulliset digitaaliset näytöt ovat nopeasti korvaamassa paperin jokapäiväisissä sovelluksissa kuten mainoksissa, hintalapuissa ja ilmoitustauluissa, ja digitaalisten näyttöjen määrän jokapäiväisessä työ- ja elinympäristössämme odotetaan kasvavan räjähdysmäisesti. Tutkimuksessa yhdistyy sulautettujen tietojärjestelmien, mobiili- ja pilvipalveluiden sekä tietokoneverkkojen osaaminen.

UbiComp on tietotekniikan alan kansainvälisen ACM-järjestön konferenssi, joka keskittyy ubiikin tietotekniikan monitieteisiin menetelmiin ja sovelluksiin. Se on yksi tietoteknisen alan arvostetuimmista konferensseista, jonka julkaistavat paperit valitaan vuosittain yli 450 ehdokkaan joukosta.

 

Kuvassa vasemmalta Elena Oat, Mohit Sethi ja Mario Di Francesco

Palkittu tutkimus tehtiin yhteistyössä Ericssonin tutkimuskeskuksen kanssa.

Artikkelin kirjoittajista Mohit Sethi on Aalto-yliopiston tohtorikoulutettava ja alumni ja työskentelee Ericssonilla. Elena Oat viimeistelee diplomi-insinööriopintojaan. Mario Di Francesco ja Tuomas Aura ovat tietotekniikan professoreita.

Lisätietoa palkituista artikkeleista (ubicomp.org)

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Portrait of Professor Ville Vuorinen
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Suomen akatemia palkitsee Ville Vuorisen COVID-19 taudin leviämistä koskevasta tutkimuksesta

Ilma- ja nestevirtausten fysiikkaa tutkiva Ville Vuorinen palkitaan poikkeuksellisesta tieteellisestä rohkeudesta ja luovuudesta sekä toiminnasta tieteen yhteiskunnallisen vaikuttavuuden edistämiseksi.
Picture of Marika Tervahartiala and Kamyar Hasanzadeh after the event in front of the Hybrid Stage area.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Näkymiä avoimeen dataan: Aalto Research Data Uncovered

Marika Tervahartiala ja Kamyar Hasanzadeh astuivat lavalle kertomaan tutkimuksestaan geograafisen ja visuaalisen datan parissa avoimen datan näkökulmasta.
Photo of a bolometer
Mediatiedotteet Julkaistu:

Kvanttitieteilijät onnistuivat mittaamaan mikroaaltosäteilyn tehon ennennäkemättömällä tarkkuudella

Tutkijat uskovat, että uusi laite voi mullistaa mikroaaltosäteilyn mittaamisen ja on huima harppaus kvanttiteknologialle.
SSD posters
Mediatiedotteet Julkaistu:

Maailman ja Suomen suurimmat kestävyystieteiden tapahtumat saman katon alle ensi vuonna

Helsingin yliopisto ja Aalto-yliopisto ovat mukana järjestämässä suurta kestävyystieteiden kansainvälistä konferenssia kesäkuussa 2024. Helsingissä ja Espoossa järjestettävä tapahtuma yhdistää kansainvälisen SRI-kongressin ja Sustainability Science Daysin.