Uutiset

Turvallisuusasiat mietityttävät meitä jokaista

Tervetuloa mukaan syksyn 2022 Internet Forum -yleisöluentosarjan ensimmäiselle luennolle tiistaina 13. syyskuuta kello 17.15. alkaen.
Internet Forum 2022 yleisöluentosarja

Huoli turvallisuudestamme ja toisistamme koskettaa meitä jokaista. Turvallisuus on tunne, mutta nykypäivänä myös yhä enemmän tietoa ja kykyä toimia. Tieto auttaa siihen, kuinka turvassa meistä jokainen tuntee olevansa.
Tervetuloa mukaan kaikille avoimeen Internet Forum -yleisöluentosarjaan. Yhteensä yhdeksän luennon kokonaisuus käsittelee turvallisuusasioita laajasti monesta eri näkökulmasta. Luentosarjan yksi tärkeimmistä tavoitteista on jakaa tietoa teknologiasta, turvallisuudesta ja tulevaisuudestamme meille jokaiselle sekä yhdistää eri alojen ammattilaisia keskustelemaan, miten teknologia ja turvallisuus kytkeytyvät toisiinsa.

”Meidän tärkein tehtävämme on varmistaa, että yhteiskunnalla ja yrityksillä on käytössä riittävästi osaamista ja uusinta, tutkittua tietoa. Jokaisen pitää kantaa vastuunsa digimaailmassa, ja tietää mitä turvallisuus merkitsee yrityksille, yhteiskunnalle ja käyttäjille”, sanoo Aalto-yliopiston kyberturvallisuuden työelämäprofessori Jarno Limnéll.

Luentosarja on avoin kaikille ja voit liittyä mukaan online-lähetykseen sinulle sopivasta paikasta tai liittyä seuraamme Otaniemen kampukselle. Kaikki luennot ovat myös katseltavissa tallenteena jälkikäteen. Ensimmäisen luennon tiistaina 13. syyskuuta avaa liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka.

”Tänäkin vuonna luentosarja on myös osa FITech -verkostoa, joka tarjoaa maksuttomia yliopistokursseja aikuisopiskelijoille sekä tutkinto-opiskelijoille. Luennoille ovat tervetulleita sekä opintopisteitä tarvitsevat mutta myös yleisesti alasta kiinnostuneet”, Limnéll lisää.

Luentosarjan ohjelma ja myöhemmin myös luentojen tallenteet ovat katseltavissa kokonaisuudessaan aalto.fi/internetforum.

Ilmoittaudu kurssille FITech-verkoston kautta.
Aalto-yliopiston opiskelijat löytävät kurssin MyCourses-palvelusta.

Lisätietoa:
Jarno Limnéll
työelämäprofessori, Aalto-yliopisto
jarno.limnell@aalto.fi
+358 40 5276173

Internet Forum yleisöluentosarja: Technology, Security and Future – to All of Us

Huoli turvallisuudestamme ja toisistamme koskettaa meitä jokaista. Turvallisuus on tunne, mutta nykypäivänä myös yhä enemmän tietoa ja kykyä toimia. Tervetuloa mukaan syksyn 2022 Internet Forum -yleisöluentosarjaan.

Lue lisää
OpiskelijatOtaniemessa_kuva_UntoRautio.jpg
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Pieni satelliitti mustilla paneeleilla ja punaisella lapulla, jossa lukee 'REMOVE BEFORE FLIGHT', harmaalla taustalla.
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Suomen uusin tiedesatelliitti Foresail-1p laukaistiin matkaan – tuottaa tietoa muun muassa avaruussäästä

Uusin suomalainen tiedesatelliitti laukaistiin onnistuneesti matkaan Transporter-15-mission kyydissä Kaliforniasta Vandenbergin avaruustukikohdasta perjantaina 28. marraskuuta illalla Suomen aikaa.
3D-rakenne, jossa vihreät pallot yhdistyvät harmaalla verkolla, monivärinen tausta.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Paradigman muutos: koneoppiminen muuttaa materiaalitieteen tutkimusta atomitasolla

Apulaisprofessori Miguel Caron tutkimusryhmä hyödyntää koneoppimista materiaalien mallintamisessa. Tutkimus nopeuttaa uusien, kestävämpien teknologioiden kehittämistä.
Sininen ruutu, jossa ikkuna nimeltä 'IT Services' näyttää 'Issue fixed' ja pienempi ikkuna hymyilevällä kasvolla.
Yliopisto Julkaistu:

Korjattu: AV-häiriöitä Maarintie 8:n tiloissa

AV-laitteet toimivat normaalisti huoneissa TU4, TU5, TU6 ja TU7 AV-häiriöitä
Presidents of Finland and Iceland visiting the Designs for a Cooler Planet exhibition in 2025
Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Haku vuoden suurimpaan näyttelyymme aukeaa: Hae mukaan Designs for a Cooler Planetiin 26.1.2026 mennessä!

Haemme syksyn 2026 näyttelyyn uusia ja inspiroivia keksintöjä, ideoita ja kokeiluja kaikilta Aalto-yliopiston aloilta. Näyttely ja sen tapahtumat ovat yksi yliopistossa tehtävän työn tärkeimmistä näyteikkunoista maailmaan. Vuonna 2025 tapahtumassa kävi yli 15 000 ihmistä.