Uutiset

Tuotannon ja sisälogistiikan fyysinen ja digitaalinen maailma kohtaavat monitieteisessä TwinFlow -projektissa

Aallon ja Tampereen yliopiston tutkijat yhdessä yritysten kanssa vauhdittavat valmistavan teollisuuden datavetoista liiketoimintaa kolmivuotisessa Business Finlandin rahoittamassa projektissa.
Aalto Industrial Internet Campus
Aalto-yliopiston teollisen internetin kampus mahdollistaa monitieteisen tutkimuksen, koulutuksen ja innovaatiot teollisuuden kumppaneiden kanssa. Kuva: Aalto-yliopisto / Mikko Raskinen

Digitaalinen murros on avainsana tulevaisuuden teollisuudessa. Suomalainen valmistava teollisuus hyötyy, kun Internet of Things eli IoT-teknologiat kehittyvät ja integroituvat osaksi tuotannon ja sisälogistiikan keskeisiä prosesseja. Aalto-yliopiston ja Tampereen yliopiston sekä usean yrityksen muodostama konsortio tavoittelee datavetoisen liiketoiminnan kehittämistä TwinFlow-projektissa.

”Kaikki perustuu dataan ja sen hyödyntämiseen vastuu- ja organisaatiorajojen yli. Projektin tavoitteena on löytää ratkaisuja ja määritellä datatalouden periaatteisiin perustuva konsepti yhdistämällä teollisuuden IT-järjestelmät operatiivisiin järjestelmiin”, projektikoordinaattori Jari Juhanko Aalto-yliopistosta kertoo.

Projektin tavoitteena on tilannetietoisuuden parantaminen, kun tavarat, materiaalit ja ihmiset liikkuvat tuotantolaitoksissa. Näiden tunnistamisessa on perinteisesti ollut se haaste, että prosessit ovat erillisiä ja erilaiset IT-ratkaisut eivät toimi yhdessä. Projektissa tavoitellaan skaalautuvaa standardinmukaista tapaa yhdistää prosesseja ja laitteita.

”Tähän tarvitaan yhteen toimivuuden mahdollistavaa data-arkkitehtuuria. Datan yhteiskäyttö edellyttää yhtenäistä hallintomallia, jossa muun muassa datan käyttöoikeudet ja ansaintamalli on sovittu.”
Aalto-yliopistosta on mukana useita eri tutkimusryhmiä, jotka ovat teknologian, liike-elämän ja inhimillisen tutkimuksen aloilta.

”Teollisen internetin kampus Otaniemessä mahdollistaa monitieteisen tutkimuksemme, koulutuksen ja innovaatiot. Tässä projektissa erityisesti yhdistyy yliopistomme osaaminen laajasti tekniikan ja talouden eri alueilla. Datatalous edellyttää tutkimuksen raja-aidat ylittävää yhteistyötä”, Juhanko lisää.

Yhteistyöstä hyötyvät kaikki

Teollisuuden informaatio-, automaatio- ja tuotannonohjausjärjestelmissä on ja tulee jatkossa olemaan yhä enemmän teknisiä rajapintoja. Yhtenä elementtinä projektissa on IoT eli kokonaisuuteen voidaan yhdistää ulkoisia datalähteitä, kuten sisätilapaikannus- tai konenäköjärjestelmiä. Paremman tilannekuvan ansiosta tuotantohyödykkeiden käyttöä ja materiaalivirtoja voidaan ohjata kustannustehokkaammin parantaen samalla laatua ja työturvallisuutta.

”Tämä on varmasti monille yrityksille keskeinen elementti, kun jokainen tulos tai ratkaisu, mitä projektista saadaan, voidaan testata käytännön demoissa yhdessä yritysten kanssa. Uskomme, että löydämme sekä teknisiä että hallinnollisia ratkaisuja datavetoisen liiketoiminnan kehittämiseen ja näin voimme tuottaa merkittävän lisäarvon konsortiokumppaneillemme ”, Juhanko kertoo.

”Konecranesille tämä oli pitkään odotettu päätös, sillä aloitimme projektin valmistelun jo Zero4-hankkeemme hakuvaiheessa. Näemme TwinFlow-projektin olevan yksi yhteisen materiaalivirta-alustan keskeisistä mahdollistajista. Olen erittäin innoissani, että työ voi nyt alkaa kumppaneiden kanssa”, kertoo Henri Helkiö, Material Handling Research Manager, Konecranes.

"Automaation ja digitalisaation mahdollistama teollisten ympäristöjen tehostaminen ja työntekijöiden kognitiivisen ja fyysisen rasituksen vähentäminen ovat Vaiston teknologiastrategian keskiössä. TwinFlow-konsortion osana toimiminen vahvistaa yrityksemme datatalouden ja AI-teknologioiden soveltamisvalmiuksia sisälogistiikan tehostamisen alueella. Uskomme projektiin osallistumisen vahvistavan kilpailukykyämme myös EU-alueen vientimarkkinoilla”, sanoo Sami Dahlman, Technology Futurist, Vaisto Solutions Oy.


TwinFlow on Business Finlandin rahoittama tutkimuskonsortio, jossa on mukana Aalto-yliopiston ja Tampereen yliopiston lisäksi Konecranes, Ponsse, Fastems, Mitsubishi Logisnext Europe, Finn-Power, Vaski Group, Vaisto Solutions, Eviden Finland, Noccela ja 1001 Lakes. Ekosysteemi pyrkii määrittelemään reilun datatalouden toimintamallin, joka integroituu yrityksen tietojärjestelmiin sekä erilaisiin IoT-järjestelmiin ja on sovellettavissa vakiomuotoisiin, yhteen toimiviin ja skaalautuviin ratkaisuihin. Business Finland rahoittaa projektia lähes 10 miljoonalla eurolla, josta Aalto-yliopiston osuus on reilu kolme miljoona euroa.

David Hästbacka

Professori, Tampereen yliopisto

Teollisen internetin kampus

Aalto-yliopiston teollisen internetin kampus (AIIC) on opiskelijoille, tutkijoille ja yrityksille tarkoitettu yhteistyöalusta älykkäiden, yhdistettyjen tuotteiden ja palvelujen luontiin. Teollisen...

Lue lisää
Aalto Industrial Internet Campus
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Sahar
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Metsäteollisuuden sivutuotteista kestäviä materiaaleja

Tekniikan tohtori Sahar Babaeipour tutki, miten ligniinin nanopartikkeleita voitaisiin hyödyntää kierrätettävissä pakkaus- ja tekstiilipinnoitteissa. Hänen Aalto-yliopistossa tekemänsä tutkimus tukee uusiutuvien vaihtoehtojen kehittämistä fossiilipohjaisille materiaaleille.
Kuulokkeita käyttävä opiskelija pitkän pöydän ääressä katsoo ryhmäkeskustelun dioja kannettavalta
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Osallistu Unite!-webinaareihin: European Student Card, European Degree Label ja yhteisopetuskurssit

Kesäkuussa järjestettävät verkkotilaisuudet on suunnattu opetus- ja hallintohenkilöstölle, jotka työskentelevät digitaalisen kampuksen kehittämisen, yhteistutkinto-ohjelmien ja yhteisopetuksen parissa.
Aalto-yliopiston tutkijoita työssään laboratoriossa
Tutkimus ja taide, Yliopisto Julkaistu:

Aalto-yliopisto on mukana neljässä tutkimushankkeessa Business Finlandin merkittävässä rahoitushaussa

Näytönpaikka-rahoituksen saaneissa hankkeissa kehitetään valtakunnallinen terveydenhuollon tekoälymalli, teknologiaa kvanttitietokoneiden skaalaamiseen, uuden tarkkuustason kuvantamista ja kvanttilaskentaa monimutkaisten biologisten ongelmien ratkaisuun.
Testing the drone in the PdP team Isaware project
Yhteistyö Julkaistu:

Avaruudesta opiskelijainnovaatioon Isawaren ja PdP:n yhteistyössä

Aallon ja Design Factoryn kansainvälisen verkoston opiskelijat tekivät yhteistyötä Isawaren kanssa Product Development Project -kurssilla kehittääkseen ratkaisuja laittomien kaivosten havaitsemiseen.