Uutiset

TkT Rita Lavikalle on myönnetty KAUTE-säätiön Tulenkantajat-apuraha

Lavikan tutkimus keskittyy teollisen talonrakentamisen digitalisointiin.

 

Suomessa kärsitään huonosta rakentamisen laadusta. Lisäksi Suomessa on korkeat rakentamiskustannukset ja paljon rakentamisprojekteja, jotka ylittävät budjetin ja aikatavoitteet. Teollinen talonrakentaminen pyrkii olemaan vastaus näihin haasteisiin. Teollinen pien- ja kerrostalorakentaminen tarkoittaa käytännössä tehtaassa tapahtuvaa pitkälle vietyä etukäteisvalmistusta, kuten katto- ja kylpyhuone-elementtejä tai näiden moduuleja. Suomessa teollista talonrakentamista on lisättävä, koska se on vielä kovin marginaalista, mutta hyödyt valtavat. Teollisen talonrakentamisen digitalisaatiota on kuitenkin lisättävä, jotta sen tuottavuus paranee ja asiakkaille voidaan tarjota erilaisia digipalveluita talon suunnittelun, käytön ja ylläpidon helpottamiseksi. Tutkimuksellaan Lavikka kehittää teollisen talonrakentamisen digitaalista tuotetiedon elinkaarihallintaa, mikä on edellytys tulevaisuuden tehokkaalle ja asiakasystävälliselle teolliselle pien- ja kerrostalorakentamiselle Suomessa.

Myönnetty apuraha on 30 000 euroa.

Lavikan tutkimusesittelyvideon voi katsoa täältä: https://youtu.be/JrkKvLE9R7w.

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Palkitut.
Palkitut Julkaistu:

Perustieteiden korkeakoulun parhaat väitöskirjat ja diplomityöt vuodelta 2022 palkittu

Aalto-yliopisto palkitsee vuosittain parhaat 10 prosenttia väitöskirjoista Aallon väitöskirjapalkinnolla. Palkittuja väitöskirjoja on Perustieteiden korkeakoulussa tänä vuonna kuusi. Diplomitöitä palkittiin viisi.
Palkinnon saajat
Palkitut Julkaistu:

Tasavallan presidentin kunniamerkit Kemian tekniikan korkeakoulussa

Kemian tekniikan korkeakouluun on myönnetty kolme tasavallan presidentin kunniamerkkiä. Kunniamerkit myönnettiin professori Jouni Paltakarille, tutkimusinsinööri Esa Uosukaiselle ja johdon assistentti Anne Forsströmille.
Prof. Matti Liski, Vuoden Opettaja 2023
Palkitut Julkaistu:

Professori Matti Liski on KY:n valinta Vuoden Opettajaksi 2023

Opiskelijat kuvailevat Liskin opetustyyliä huikeaksi, innostavaksi ja kannustavaksi.
Dean Tuomas Auvinen opened the Annual Review event in Dipoli
Palkitut, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vuosikatselmuksessa peilattiin kuluneen vuoden tuloksia

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun vuosikatselmuksessa 8. maaliskuuta jaettiin myös tunnustuksia kuluneen vuoden tekijöille ja nimettiin Vuoden alumni.