THIS ’N’ THAT - Työpajamestareiden näyttely Väreessä
Työpajat ovat keskeinen osa Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun opetusta, jossa pedagogia ja käsillä tekeminen kohtaavat käytännössä. Ainutlaatuiset oppimisympäristöt kannustavat luovuuteen, kokeilemiseen ja materiaalien ymmärtämiseen.
Ammattitaitoiset pajamestarit ylläpitävät työpajaympäristöjä ja opastavat opiskelijoita ja henkilökuntaa niiden käytössä. Näyttely esittelee pajamestareiden omia työnäytteitä.
Näyttelyssä mukana olevat pajamestarit ja avustajat:
Aino Aksenja, Aku Hanhijärvi, Aleksi Puustinen, Alba Arillo García, Anna Leinonen, Anna Leinonen, Arto Sillanpää, Daniel Kohvakka, Eetu Heikkinen, Eeva Heikkinen, Eila Hietanen, Greta Ballschuh, Hanna Ahonen, Hector Velasquez, Henri Timperi, Irma Tasolama, James Chen, Janne Ojala, Jarkko Sopanen, Jari Simanainen, Josh Krute, Liisa Poskiparta, Marcelo Guajardo, Maria Mastola, Markus Ahonen, Mattia Anderle, Oskari Kakko, Petra Haikonen, Petteri Varmola, Roel Meijs, Roope Sysilä, Samu Pitkänen, Santtu Teerihalme, Sari Kivioja, Slate Grove, Tatu Vuorio, Tiago Martins Pinto, Tiina Saivo, Tomi Pelkonen, Ville Auvinen ja Zachary Compton.
Näyttelyn on mahdollistanut useiden työpaja-avustajien panos ja tuki.
Näyttely avoinna 16. marraskuuta saakka Väre-rakennuksessa.
Aukioloajat:
- Maanantai–perjantai: 9.00–20.00
- Lauantai: 9.00–17.00
- Sunnuntai: suljettu
Näyttely on esillä seuraavissa tiloissa:
FE-aula (1. kerros), FK-aula (2. kerros), V1-galleria (2. kerros), silta (2. kerros) ja K-käytävä (G-kerros).
Vapaa sisäänpääsy – lämpimästi tervetuloa!
Arts infra työpajat
Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun opetuksessa korostuu tekemällä oppiminen. Koulun opiskelijoiden käytettävissä ainutlaatuinen ja monipuolinen työpajaympäristö.
Lue lisää uutisia
Kesätyöpaikkoja opiskelijoille Kemian tekniikan korkeakoulussa 2026
Etsimme innokkaita kandi- ja maisteriopiskelijoita tutkimusryhmiimme kesäksi useaan eri tehtävään. Etsimämme hakija on erittäin motivoitunut ja kykenevä mm. avustamaan ja suorittamaan erilaisia laboratoriotehtäviä, -kokeita sekä kehittämään tutkimustaitojaan.
KTM Anni Johansson: Kansainväliset asiakaskohtaamiset ovat parasta työssäni
Kauppatieteiden maisteri Anni Johanssonin työ kiinteistöalalla on monipuolista ja kansainvälistä. Vastapainoa vaativalle työlle tuovat osakkuus kahdessa italialaisessa ravintolassa ja niiden makutuomarina toimiminen.
Eksyksissä kampuksella?
Tiedäthän, mistä löydät ajantasaisen kampuskartan.