Teuvo Kohonen in memoriam
Akateemikko Teuvo Kohonen (1934–2021) on kuollut. Kohosen työ neuroverkkojen parissa nosti suomalaisen tekoälytutkimuksen kertaheitolla maailmankartalle.
Akateemikko, professori Teuvo Kohonen on kuollut 87-vuotiaana 13. joulukuuta 2021. Kohonen teki pitkän akateemisen uran Aalto-yliopistoa edeltäneessä Teknillisessä korkeakoulussa. Hän jäi eläkkeelle 1990-luvun lopulla akatemiaprofessorin ja Teknillisen korkeakoulun neuroverkkojen tutkimusyksikön johtajan paikoilta.
Kohonen kuuluu maailman tunnetuimpiin neuroverkkojen tutkijoihin. Parhaiten hänet tunnetaan itseorganisoituvista kartoistaan, jotka 1980-luvun alussa nostivat varhaisen suomalaisen tekoälytutkimuksen maailmankartalle.
Kohonen valmistui Teknillisestä korkeakoulusta diplomi-insinööriksi vuonna 1957 ja väitteli tohtoriksi vuonna 1962. Tasavallan presidentti myönsi hänelle akateemikon arvonimen vuonna 2000.
Lue lisää uutisia
Aalto Slushissa: luovaa muotoilua ja uusia innovaatioita
Aallon Slush-näyttelyssä esillä oli muotoilupohjainen Bubbles with Benefits -materiaali-innovaatio. Näyttely korosti myös muotoilun merkitystä teknologisten innovaatioiden vauhdittajana.Uusi suositus: tohtoriopiskelijoiden suunnitelmat (THOPS) keskusteluun kahdesti vuodessa
Tohtoriopiskelijoita ja vastuuprofessoreita kannustetaan hyödyntämään My Dialogue -keskusteluiden aikataulua Tohtoriopiskelijan henkilökohtaisen opintosuunnitelman (THOPS) läpikäymiseen.
Muistathan huomioida e-aineistojen käyttöehdot
Aalto-yliopiston opiskelijoiden ja tutkijoiden käyttöön on hankittu laaja valikoima elektronisia aineistoja. On kuitenkin hyvä muistaa, että kaikki Aalto-yliopiston oppimiskeskuksen hankkimien aineistojen käyttö on käyttöehtojen alaista.