Tervetuloa mukaan Friends Programiin! Syksy 2026
Ohjelmaan kuuluu yhteensä neljä ryhmätapaamista. Ensimmäisessä tapaamisessa tutustutaan ja muodostetaan pienryhmiä kiinnostuksen kohteiden mukaan. Näiden ryhmien kanssa voidaan sopia tapaamisia yhteisten kokoontumisten välille omien aikataulujen mukaan. Pienryhmät voivat esimerkiksi kahvitella, käydä taidenäyttelyissä tai pelata lautapelejä yhdessä – mitä ikinä keksitte!
Friends-ohjelman järjestävät Aalto-papit Marjaana Faugel ja Kristiina "Kiikki" Huotari yhteistyössä Tapiolan seurakunnan diakoni Anni Rusin kanssa. Ohjelma on avoin kaikille riippumatta uskonnosta tai maailmankatsomuksesta.
Aikataulu ja ilmoittautuminen
Ilmoittautuminen on auki ja pääset ilmoittautumaan täältä!
Yhteiset tapaamiset:
Maanantai 5. lokakuuta | klo 17.00–19.00
Kick-off-tilaisuus kandikeskuksen Top Loungessa (5. kerros) – Tutustutaan toisiimme!
Maanantai 12. lokakuuta | klo 17.00–19.00
Seurapelejä kandikeskuksen Top Loungessa
Tiistai 20. lokakuuta | klo 17.00–19.00
Keilailuilta! Sello BowlCircus
Keskiviikko 28. lokakuuta | klo 17.00–19.00
Tutustutaan yhdessä Helsinkiin: retki tai sisäaktiviteetti sään mukaan
Torstai 5. marraskuuta | klo 17.00–19.00
Nyyttärit kandikeskuksen Top Loungessa
Kysyttävää? Ota rohkeasti yhteyttä: marjaana.faugel@aalto.fi, puh. 050 365 2256.
Lämpimästi tervetuloa mukaan Friends-ohjelmaan! 😊
Lue lisää uutisia
ARTSin syksyn sivuainehaun hakulinkki on vaihtunut
ARTSin syksyn sivuainehaun hakulinkki on vaihtunut ja hakuaikaa jatkettu viikolla. Uusi hakuaika on 15.10.–6.11.2026.
Unite! Language and Culture Tandems: opi kieliä, tutustu kulttuureihin!
Kielitandemit tarjoavat sinulle mahdollisuuden harjoitella Unite!-yliopistojen kieliä toisen opiskelijan kanssa.
Uusi ohjeistus tekoälyn käytöstä opinnäytteessä
Uusi ohjeistus AI:n käytöstä kandidaatti- ja maisteritutkielmissa: opiskelijoiden on sovittava käytöstä etukäteen ohjaajansa kanssa ja dokumentoitava sen käyttö.