Teknologia muuttaa työtä, joten työ täytyy ajatella kokonaan uusiksi
Työ on muuttunut aina, joskin muutos on nyt nopeampaa kuin koskaan aiemmin. Työn muutos on eri vaiheessa eri aloilla, mutta perustrendit tunnistetaan liki kaikissa tehtävissä. Työn suhde aikaan, paikkaan ja työsuhteeseen muuttuu entistä nopeammalla tahdilla ja tuo tullessaan uusia haasteita.
”Oppimiskyvykkyys, tunneäly, kriittinen ajattelu ja uteliaisuus uuden oppimista kohtaan ovat tärkeitä tämän päivän työelämässä. Johtamiskulttuurin tulisi tukea ja fasilitoida muun muassa näitä ominaisuuksia”, sanoo tutkimusjohtaja Hertta Vuorenmaa Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulusta.
Hertta Vuorenmaa haastaa Better Business – Better Society -seminaarin vieraansa tiistaina 3. maaliskuuta keskustelemaan kanssaan siitä, miten he näkevät työn muutoksen, millaista pitäisi olla nykyaikaisen johtamisen ja miten kaikkien työelämän toimijoiden ”mindset” työtä kohtaan saataisiin muutettua.
”Työ tulisi ajatella uudestaan yksilö-, organisaatio- ja yhteiskuntatasolla ja tämän mindset-muutostyön pitäisi tapahtua kaikilla tasoilla samanaikaisesti. Tätä ajattelua olisi oikeastaan pitänyt tehdä jo paljon aiemminkin, koska työn tulevaisuus on tänään, muutos on jo täällä ja nyt tarvitaan kokonaisvaltaista lähestymistä”, Vuorenmaa sanoo.
Hertta Vuorenmaa työskentelee tutkimusjohtajana Future of Work -hankkeessa sekä tutkijatohtorina Kauppakorkeakoulun johtamisen laitoksella. Suomen Akatemian rahoitusta neljäksi vuodeksi (2019–2022) saanut Future of Work -hanke kokoaa yhteen Aalto-yliopistossa tehtävää, monitieteistä tulevaisuuden työn tutkimusta. Verkostossa keskustellaan ja opitaan tulevaisuuden työn uusista muodoista ja niiden vaikutuksista Suomen liike-elämään ja yhteiskuntaan. Verkostoon kuuluu niin tutkijoita, liike-elämän edustajia kuin lainsäätäjiä.
Katso linkin takaa tarkemmat tiedot englanninkielisestä seminaarista: https://bit.ly/32r4FRv. Voit seurata suoraa lähetystä tilaisuudesta Kauppakorkeakoulun Facebook-sivulla.
Tutkijatohtori Hertta Vuorenmaata haastatteli Terhi Ollikainen.
Lue lisää uutisia
Haku on auki innovaatiotutkijatohtoriksi tekoälyssä
Palkallinen 12 kuukautta kestävä urapolku, jonka avulla voit muuttaa tohtorintutkimuksesi löydökset deep tech -startupiksi.
Aalto Creatives -esihautomon haku syksylle 2026 on auki
Seuraava Aalto Creatives -esihautomo alkaa syyskuussa. Hakuaika päättyy 7.9.2026. Aalto Creatives järjestää ohjelmasta kiinnostuneille infotilaisuuden torstaina 27.8. Infotilaisuudessa kuullaan ohjelmaan aiemmin osallistuneiden tiimien kokemuksia. Tapahtumassa on mahdollista tavata Aalto Creatives -tiimi ja kysyä hakemuksen jättämisestä.
Suomalaistyöryhmän teos tuo viilentävän puutarhan helteissä kärvistelevään Espanjaan
Suomalaisten arkkitehtien ja taiteilijoiden ryhmä esittää puutarhataideteoksellaan kaupunkien kuumenemisen ja ympäristökriisin ratkaisuksi muun muassa kasvillisuutta ja yhteisöllisyyttä.