Uutiset

Tekniikan alan S2-opintokokonaisuus tukee opiskelijoiden työllistymistä

Pääkaupunkiseudun korkeakoulut kehittävät yhteistyöhankkeessa kielitietoista opetusta. Aallon osahanke keskittyy tekniikan alaan ja integroi suomi toisena kielenä -opintoja englanninkieliseen kandidaatintutkintoon. Opiskelijat saavat ohjausta kieliopintoihinsa ja sisällöt integroidaan yhdessä tekniikan alan opettajien kanssa.
Euroopan unionin osarahoittama

Tekniikan sektorilla on työvoimapula, mutta kansainvälisten opiskelijoiden työllisyyden esteeksi saattaa muodostua suomen kielen taito - tai sen puute. Aallon osahanke, joka toimii osana Helsingin yliopiston koordinoimaa ja Euroopan unionin osarahoittamaa Kielituetut osaamispolut pääkaupunkiseudun maahanmuuttajille työvoimapula-aloille -hanketta, pyrkii vastaamaan tähän haasteeseen. 

Hankkeen suunnitteluun ja toteutukseen osallistuu Aallosta kaksi tekniikan alan opettajaa ja kaksi Kielikeskuksen suomi toisena kielenä -opettajaa. Kokonaisuus toteutetaan osana englanninkielistä Bachelor of Science and Technology -ohjelmaa. Hankkeen tarvoitteena on kehittää suomen kielen opintokokonaisuus, joka integroidaan tekniikan alan englanninkieliseen kandidaatintutkintoon, ja tuoda uusia kursseja Kielikeskuksen tarjontaan. Opintokokonaisuuden suorittamalla opiskelija voi päästä taitotasolle B1. 

Hankkeessa on tarkoitus tehdä yhteistyötä myös pääkaupunkiseudun tekniikan alan työllistäjien kanssa. Hankkeen S2-opettajat Verna Pelkonen ja Elisa Räsänen tapasivatkin jo alueen työllisyyspalveluiden edustajia kaupungin työpajassa. Viesti oli selvä: tekniikan alalla opiskelijoiden on kyettävä “pitchaamaan” osaamistaan suoraan työnantajille, ja työharjoittelu- sekä kesätyöpaikoilla on suuri merkitys opiskelijoiden työllistymisessä opintojen jälkeen.

“Keskusteluissa tekniikan alan opettajien kanssa keskeiseksi työelämän kielenkäyttötilanteeksi hahmottui nimenomaan epäviralliset kollegoiden kanssa käydyt kahvipöytäkeskustelut, ei pelkästään alan termien osaaminen”, hankkeesta innostunut Pelkonen toteaa. “Pyrimme yhteistyössä rakentamaan tästä sellaista kokonaisuutta, jonka voi jalkauttaa myös muihin Aallon kouluihin”, Räsänen kiteyttää.

Linkit ja yhteystiedot

Linkki koko hankkeen internetsivulle. 

Hankkeen toimijat

Elisa Räsänen, yliopistonlehtori, hankkeen S2-opettaja ja projektipäällikkö

Verna Pelkonen, lehtori, hankkeen S2-opettaja

Tekniikan alan suomi 2025-2027

Tekniikan alan suomi

Aalto-yliopiston tekniikan koulujen ja Kielikeskuksen hankkeessa integroidaan suomea ja tekniikan alan opintoja.

Kielikeskus
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

""
Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Jokainen porras vie lähemmäs huippua – osallistu UniSportin Mount Everest -haasteeseen HeiaHeiassa

Aalto-yliopiston opiskelijat ja henkilökunta juhlistavat tämän vuoden Porraspäiviä yhteisellä matkalla kohti Mount Everestin huippua. UniSportin uusi HeiaHeia-hyvinvointisovellus innostaa liikkumaan arjessa, tekee hyvinvointiteot näkyviksi ja tuo koko yhteisön mukaan yhteiseen haasteeseen.
Opinnot Julkaistu:

Kutsu Opiskelijan kaupunki 2026 -tutkimukseen

Mitä toivoisit asuinpaikaltasi, kampukseltasi tai opiskelijaelämältäsi? Vastaa Opiskelijan kaupunki 2026 -tutkimukseen.
Kaksi hymyilevää naista ripustaa kehyksissä olevaa Toolkits for Co-creation -infojulistetta seinälle.
Yhteistyö Julkaistu:

Toolkits for Co-creation: käytännön työkaluja yhteiskehittämiseen

Yhteiskehittämisen työkalusarja opiskelijoille, opettajille ja ammattilaisille tarpeiden tunnistamiseen, haasteiden määrittelyyn, ideointiin, kokeiluihin ja testaamiseen.
a
Opinnot Julkaistu:

Uusi ohjeistus tekoälyn käytöstä opinnäyteessä

Uusi ohjeistus AI:n käytöstä kandidaatti- ja maisteritutkielmissa: opiskelijoiden on sovittava käytöstä etukäteen ohjaajansa kanssa ja dokumentoitava sen käyttö.