Uutiset

Tanssin talo Helsinkiin -näyttely

Arkkitehtuurin laitoksen rakennussuunnittelustudion aiheena oli syksyllä 2015 suunnitella Kaapelitehtaan yhteyteen vuorovaikutteinen Tanssin talo.

Aalto-yliopiston arkkitehtuurin laitoksen rakennussuunnittelustudion aiheena oli syksyllä 2015 suunnitella Kaapelitehtaan yhteyteen vuorovaikutteinen Tanssin talo. Studion suunnitteluaihe perustuu todelliseen tanssin koulutukseen ja esittämiseen keskittyvään tanssin talo -hankkeeseen, jonka taustalla on Tanssin talo -yhdistys. Tanssin talo tulee olemaan avoin ja helposti lähestyttävä kokoontumispaikka yleisölle ja samalla korkealaatuisten esitysten näyttämö. Aalto-yliopiston suunnittelukurssi suunniteltiin yhteistyössä Tanssin talo ry:n ja Helsingin kaupunkisuunnitteluviraston kanssa.

Studiokurssilla tutkittiin tulevan Tanssin talo -rakennuksen sijoittumisvaihtoehtoja Kaapelitehtaan välittömään yhteyteen ja samalla opiskelijat tutkivat erilaisia toimintakonsepteja vuorovaikutteiselle ja avoimelle tanssin monitoimirakennukselle. Rakennuksen tuli herättää kiinnostusta ja heijastaa sen identiteettiä vierailijoille. Kurssilla painotettiin rakennuksen innovatiivisuutta ja arkkitehtonista laatua sekä rakennuksen sopimista ympäristöönsä. Tehtävänä oli suunnitella tanssin esittämiseen ja kouluttamiseen soveltuvia tiloja. Opiskelijat saivat tutkia vapaasti rakennuksen sijoittamista Kaapelitehtaan yhteyteen. Lisäksi rakennuksen yhteydessä tutkittiin ideoita, miten rakennus voisi generoida hyvinvointi-infrastruktuuria ympäristöönsä. Ajatuksena oli kannustaa rakennuksen käyttäjiä aktiiviseen elämäntyyliin ja pitämään itsestään huolta.

Kurssin keskeinen opetusteema oli, miten suunnitella arkkitehtonisesti haastava ja laaja julkinen rakennus. Jokainen opiskelija teki itsenäisen projektin. Kurssille osallistui 17 Aalto-yliopiston maisteriopiskelijaa. Näyttelyssä on esillä yhdeksän erilaista ratkaisua suunnittelualueelle. Rakennuksen kokonaisalaksi tuli suunnitella 7,000 m2, joista n. 1,400 m2 toimi tanssin esitystiloina.

Kurssi toteutettiin yhteistyöprojektina Pekingiläisen Tsinghua-yliopiston arkkitehtuurilaitoksen kanssa. Kurssin alussa kiinalaiset opiskelijat viettivät viikon Suomessa tutustumassa konseptiajatukseen ja tonttiin, ja heillä oli yhteisiä työpajoja Aalto- yliopiston opiskelijoiden kanssa. Kurssin lopuksi pidettiin yhteinen katselmus kaikista töistä Pekingissä.
 

Opiskelijat, joiden työt näyttelyssä:                      Opettajat:

Ilkka Ala-Fossi                                                       Pirjo Sanaksenaho, arkkitehti, professori

Iiris Andersson                                                      Teemu Kurkela, arkkitehti, professori

Markus Böck                                                         Sari Lehtonen, arkkitehti, yliopisto - opettaja

Tuuli Kanerva                                                         Fernando Nieto, arkkitehti, postdoc tutkija

Mariana Lazaro Rantanen                                     Ville Hara, arkkitehti

Pia Pokkinen                                                         Toni Kotnik, arkkitehti, professori (rakenteet)

Sarita Poptani                                                        Erkki Immonen, diplomi insinööri. (LVI)

Liuxin Yang                                                            Claudia Auer, arkkitehti

Matti Wäre

                                                                            Yhteistyökumppanit:

                                                                            Kaupunkisuunnitteluvirasto, Jari Huhtaniemi

                                                                            Tanssin talo ry, Tuomo Hahl

Lisätiedot:

Aalto-yliopisto, Sari Lehtonen, [email protected], puh. 050 593 9009

Kiinteistö Oy Kaapelitalo, Kai Huotari, [email protected], puh. 050 3841557

Tanssin talo ry, Hanna-Mari Peltomäki, [email protected], puh. 044 5131069

  • Julkaistu:
  • Päivitetty:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Opiskelijoita kävelemässä vihreiden puiden alla
Opinnot Julkaistu:

Lahjoitukset mahdollistavat kaikille opiskelijoille opiskeluvaihtoon lähtemisen

Kansainvälinen opiskelijavaihto on oleellinen osa monen Kauppakorkeakoulun opiskelijan opintoja.
Picture of Marika Tervahartiala and Kamyar Hasanzadeh after the event in front of the Hybrid Stage area.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Näkymiä avoimeen dataan: Aalto Research Data Uncovered

Marika Tervahartiala ja Kamyar Hasanzadeh astuivat lavalle kertomaan tutkimuksestaan geograafisen ja visuaalisen datan parissa avoimen datan näkökulmasta.
Helena Sederholm photographed in a lab setting, wearing a blue sweater.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vaihtoehtoja fossiilipohjaisille kuiduille – Helena Sederholm kehittää kestäviä tekstiilejä

Ulkovaatteissa käytetään tänä päivänä pitkälti öljypohjaisia kuituja ja ympäristölle vahingollisia kemikaaleja. Helena Sederholm kehittää väitöstyössään ympäristöystävällisiä vettä hylkiviä tekstiilejä. Mallia hän ottaa luonnosta.
Students Jenna Liinamaa, Pihla Päivänsalo and Teemu Koskiahde from the Prodeko Guild.
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Tuotantotalouden opiskelijat ja alumnit muodostavat ainutlaatuisen yhteisön

Tuotantotalouden opiskelijoiden, alumnien ja laitoksen tiivis yhteistyö huipentuu vuosittain Prodeko-seminaarissa.