Tanja Kallio on saanut Magnus Ehrnroothin säätiön kemian palkinnon
Suomen Tiedeseura palkitsee kahdeksan ansioitunutta tutkijaa ja kolme lukio-opettajaa merkittävistä saavutuksista tieteessä ja opetuksessa.
Suomen Tiedeseura palkitsee kahdeksan ansioitunutta tutkijaa ja kolme lukio-opettajaa merkittävistä saavutuksista tieteessä ja opetuksessa. Palkintojen yhteissumma on 166 000 euroa, ja se sisältää myös Magnus Ehrnroothin säätiön sekä Ruth ja Nils-Erik Stenbäckin säätiön palkintoja. Professori Tanja Kallio, Aalto-yliopisto sai Magnus Ehrnroothin säätiön kemian palkinnon, jonka arvo on 20 000 euroa. Palkinnot jaetaan Suomen Tiedeseuran vuosijuhlassa 29. huhtikuuta 2026.
Lämpimät onnittelut, Tanja!
Lue lisää uutisia
Aallon VCD-opiskelijat suunnittelivat uuden nuorten keskuksen HALOn visuaalisen ilmeen ja nimen
Me-säätiön uusi nuorten katukulttuurin keskus HALO avataan myöhemmin tänä vuonna Vantaalla. Nuoret ovat osallistuneet sen suunnitteluun alusta alkaen.
Mikko Möttönen arvostetun European Inventor Award 2026 -kilpailun finaaliin: ratkaisu mahdollistaa kvanttijärjestelmien seuraavan kehitysvaiheen
Möttönen on kehittänyt erittäin herkän kryogeenisen mikroaaltosensorin kvanttitietokoneiden häiriöiden diagnosointiin ja valittu finalistiksi European Inventor Award 2026 -kilpailun “Tutkimus”-kategoriassa. Voittajat julkistetaan palkintoseremoniassa 2. heinäkuuta 2026.
Mari Lundström kutsuttu Suomalaisen Tiedeakatemian uudeksi jäseneksi
Suomalaisen Tiedeakatemian jäseneksi kutsuttu metallurgian professori Mari Lundström.