Tanja Kallio on saanut Magnus Ehrnroothin säätiön kemian palkinnon
Suomen Tiedeseura palkitsee kahdeksan ansioitunutta tutkijaa ja kolme lukio-opettajaa merkittävistä saavutuksista tieteessä ja opetuksessa.
Suomen Tiedeseura palkitsee kahdeksan ansioitunutta tutkijaa ja kolme lukio-opettajaa merkittävistä saavutuksista tieteessä ja opetuksessa. Palkintojen yhteissumma on 166 000 euroa, ja se sisältää myös Magnus Ehrnroothin säätiön sekä Ruth ja Nils-Erik Stenbäckin säätiön palkintoja. Professori Tanja Kallio, Aalto-yliopisto sai Magnus Ehrnroothin säätiön kemian palkinnon, jonka arvo on 20 000 euroa. Palkinnot jaetaan Suomen Tiedeseuran vuosijuhlassa 29. huhtikuuta 2026.
Lämpimät onnittelut, Tanja!
Lue lisää uutisia
Prototyyppi- ja validointiapuraha: VeinOptima
Aallon opiskelijan kehitteillä oleva tuote auttaa hoitajia löytämään verisuonet nopeammin.
Prototypointi- ja validointiapuraha: Deployable
Neljä Aalto-yliopiston maisteriopiskelijaa rakensi ohjelmiston, joka opettaa teollisuusrobotteja esimerkkiä näyttämällä. He kouluttivat tekoälymallinsa lainatulla GPU-työasemalla, joka oli käytettävissä vain viikonloppuisin. Matkalla he oppivat, että asiakkaiden löytäminen voi olla vaikeampaa kuin itse teknologian rakentaminen.
EU:n kilpailtu miljoonarahoitus kolmelle Aalto-yliopiston tutkijalle
Tutkimukset pureutuvat atomintarkkaan materiaalitekniikkaan, ledeihin perustuvaan lämpöhallintaan ja kvanttimenetelmiin hajautetuissa verkoissa.