Uutiset

Tamara Galkina: Minua inspiroi avoimen dialogin mahdollistava ilmapiiri

Tamara Galkina on yrittäjyyden apulaisprofessori ja kestävän yrittäjyyden maisteriohjelman johtaja. Hän tulee useimmiten aamulla töihin hymyillen. Katso video.
Tamara Galkina istuu reunalla pukeutuneena siniseen paitaan, valkoisiin housuihin ja valkoisiin kenkiin. Kasvi oikealla.
”Työnsä voi tehdä paremmin vain keskustelemalla ja kuuntelemalla erilaisia mielipiteitä”, sanoo Tamara Galkina. Kuva. Jaakko Kahilaniemi.

Katso lisää videoita

Panu_Savolainen, photo by Hayley Le

Panu Savolainen: Toivoisin, että meillä olisi Aallossa päivä, jolloin riisutaan vallan vaatteet ja asetelmat

"Monissa alkuperäiskansojen kulttuureissa on hetkiä, jolloin johtajat luopuvat vallastaan. Joko valta annetaan jollekin yhteisön köyhimmälle tai päähänpotkituimmalle taholle, tai sitten valtaa ei käytä kukaan."

Uutiset
Minna Halme, photo by Hayley Le

Minna Halme: Vastuullisen liiketoiminnan tutkimusta pidettiin alussa viherpiipertämisenä

"Minulle sanottiin, että minun kannattaisi tehdä väitöskirja jostain muusta aiheesta, jos haluan joskus tulevaisuudessa töitä."

Uutiset
Maarit Korpi-Lagg, photo by by Matti Ahlgren

Maarit Korpi-Lagg: Naispuolisia kollegoita on niin vähän, että on vaikeaa pitää yllä hyvää itsetuntoa

"Sekä fysiikassa että tietotekniikassa on erittäin vähän naispuolisia tutkijoita ja professoreita. Viime vuonna meillä oli aihetta juhlaan, kun ensimmäinen naisopiskelija läpäisi kurssini. Sillä oli suuri merkitys minulle."

Uutiset

Kulje kengissäni

Jotta voimme ymmärtää toisen ihmisen ajatuksia, näkökulmaa tai hänen kohtaamiaan haasteita, meidän on hyvä kulkea pieni matka hänen kengissään. Aalto-yhteisön jäsenet kertovat, minkälaista on juuri...

Lue lisää haastatteluja
Walk in my shoes, illustration by Anna Muchenikova.
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

""
Yliopisto Julkaistu:

UniSportin palvelut Aalto-yliopiston tiloissa syksyllä 2026

UniSportin palvelut opiskelijoille ja henkilökunnalle
Two people laughing
Opinnot Julkaistu:

Haku mentorointiohjelmaan käynnissä 13. - 23.11.2026

Haku on avoinna maisterivaiheessa oleville tutkinto-opiskelijoille ja tohtorikoulutettaville.
Hymyilevä keski-ikäinen mies tummassa puvussa ja sinisessä solmiossa vaalealla violetilla taustalla.
Nimitykset, Yliopisto Julkaistu:

Björn Ottersten nimitettiin Aalto-​yliopiston hallitukseen 

Hanna Sievinen jatkaa hallituksessa toiselle kolmivuotiskaudelle. 
Neljä paneelikeskustelijaa istuu lavalla mikrofonien kanssa, vihreä tausta
Yliopisto Julkaistu:

Suomen vihreä siirtymä vaatii innovaatioita ja yhteistyötä

Kemian tekniikan korkeakoulun alumniseminaari kokosi yhteen tutkimuksen, teollisuuden ja innovaatioiden asiantuntijoita pohtimaan, miten Suomi voi hyödyntää vihreän siirtymän mahdollisuudet.