Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun promootiota 2025 vietettiin juhlavissa merkeissä
Kaikkiaan 59 maisteria ja 41 tohtoria promovoitiin. Yhteensä osallistujia oli 225, ja promootioviikkoa vietettiin juhlavissa ja iloisissa tunnelmissa.
Joka kuudes vuosi järjestettävä Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun promootio kokoaa yhteen valmistuneet maisterit ja tohtorit, kunniatohtorit sekä koko Aalto ARTS -yhteisömme. Vuoden 2025 promootiossa oli poikkeuksellisen monta tohtoripromovendiä, peräti 41 kpl. Maistereita oli 59 kpl ja yhteensä kaikkia osallistujia oli 225. Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu on Aallon kouluista kansainvälisin, ja se näkyi myös promootiossa. Promovendeista 27 % edusti muita kansallisuuksia kuin Suomen kansalaisuutta.
Promootioviikon iloiset ja juhlavat tunnelmat välittyvät alla olevista kuvakoosteista! Kaikki kuvat: Heli Sorjonen
Lue lisää uutisia
”Oppiminen ei lopu tutkintoon” – Heli Bergström tarttui tekoälyn murrokseen täysillä
Aalto-yliopiston alumni Heli Bergström haluaa tukea testamenttilahjoituksellaan Aallon tohtorikoulutuksen kehittämistä.
Aalto ARTS: Eloseminaari käynnisti uuden lukuvuoden
Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun vuosittaisessa Eloseminaarissa luotiin katsaus tehtyyn työhön ja tulevaan kauteen sekä tavattiin uusia ja vanhoja kollegoja.