Uutiset

Suomi vetämään Euroopan akkualan kierrätyksen tutkimusta Outotecin ja Aalto-yliopiston johdolla

Euroopan komissio on kutsunut Suomen koordinoimaan akkualaan liittyvän kierrätykseen tutkimusta Euroopassa. Hanketta alkaa vetää Outotec yhdessä Aalto-yliopiston kanssa, ja Business Finland on mukana edistämässä hanketta.
Akkututkija tekemässä tutkimusta / Kuva Nita Vera

EU-komissio on laatinut akkuja koskevan eurooppalaisen strategisen toimintasuunnitelman. Siihen on koottu kattava joukko konkreettisia toimenpiteitä innovatiivisen, kestävän ja kilpailukykyisen akkujärjestelmän ekosysteemin kehittämiseksi. Kierrätys akkuarvoketjun jokaisessa vaiheessa materiaaleista sovelluksiin ja tuotteisiin on yksi näistä toimenpiteistä.

Akkumarkkinat kasvavat hurjaa vauhtia sähköautojen ja muun sähköistymisen myötä. Euroopan komission energiaunionista vastaava apulaisjohtaja Maroš Šefčovič on arvioinut, että jo kahden vuoden päästä Euroopassa voi olla 250 miljardin akkumarkkinat. Tällöin myös esimerkiksi akkujen raaka-aineiden ja laitteiden kierrättäminen nousee entistä tärkeämmäksi.

Suomen vahvuudet tunnistettu

Business Finlandin alkuvuodesta käynnistämän Batteries from Finland -aktivointikokonaisuuden yksi osa-alue on kierrätys. Tavoitteena on nostaa Suomi akkujen kierrätysosaamisen johtavaksi maaksi.

”On hienoa, että vahvuutemme akkutoimialalla on tunnistettu Euroopassa. Suomalaisilla yrityksillä ja tutkimusryhmillä on merkittävää osaamista varsinkin akkumineraalien ja -sovellusten alueella. Toimijoillamme on potentiaalia kehittää tulevaisuuden akkuratkaisuja kierrätettävyys huomioiden”, sanoo johtaja Jarmo Heinonen Business Finlandista.

Outotec, joka on yksi maailman johtavista kaivosteollisuuden toimijoista, alkaa vetää projektia pääkumppaninaan Aalto-yliopiston kemian tekniikan ja metallurgian laitos.

”Litiumakkujen tutkimus- ja liiketoiminta ovat muutamassa vuodessa harpanneet valtavasti. Alan eurooppalaisia meneillään olevia tutkimushankkeita tukemaan on nyt muodosteilla EU:ssa pilottihanke, joka kattaa koko akkujen kierrätysprosessin niiden keräyksestä ja prosessoinnista lähtien. Tavoitteena on, että mahdollisimman suuri osa akkumateriaaleista saataisiin taloudellisesti kannattavasti palautumaan akkutuotantoon siten, että kierrätys yhdistyisi alkutuotantoon. Lisäksi tavoitteena on määritellä pitkän tähtäimen visiot, strateginen tutkimusagenda ja toimenpideohjelmat”, sanoo Outotecin kestävän kehityksen johtaja Ilkka Kojo.

”Se osaaminen ja ne työkalut, joilla Suomessa on luotu kansainvälisesti kilpailukykyistä cleantech-osaamista metallien primäärituotannon saralla, valjastetaan nyt sähköistymisen myötä myös akkumetallien kiertotalouden parantamiseksi”, toteaa Aalto-yliopiston hydrometallurgian apulaisprofessori Mari Lundström.

Lisätietoja:

Mari Lundström
puh. 040 4873 434
mari.lundstrom(at)aalto.fi

Ilkka Kojo
puh. 040 7587447
ilkka.kojo(at)outotec.com

Jarmo Heinonen
puh. 050 5577 790
jarmo.heinonen(at)businessfinland.fi

Kuva: Nita Vera

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Two students and a professor sitting around a table, talking and looking at laptop screen.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Tule uusien tohtoriopiskelijoiden tutoriksi lukuvuonna 2026-2027

lmoittaudu uusien tohtoriopiskelijoiden tutoriksi orientaatiopäiville!
Qutub Minor Delhi
Yhteistyö Julkaistu:

Hae joustavan liikkuvuuden rahoitusta Intia yhteistyöhön

Aallon sisäinen Joustavan liikkuvuuden rahoitushaku Intia yhteistyöhön on avoinna.
Hymyilevä pariskunta tummansinisissä juhla-asuissa vaaleansinistä studiotaustaa vasten
Mediatiedotteet Julkaistu:

Ruotsin kruununprinsessa Victoria ja prinssi Daniel vierailevat Aalto-yliopistossa Espoossa 

Vierailullaan perjantaina 21.8.2026 kruununprinsessapari tutustuu kvanttiteknologiaan, avaruusteknologiaan ja jäätutkimukseen.
Kaasupoltin polttaa pinottujen puulevyjen sivua metallisessa testilaitteessa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Biopohjaisilla palonestoaineilla kohti turvallisempaa rakentamista

FireSafe-hankkeessa kehitetään uusiutuvista materiaaleista turvallisempia ja kestävämpiä vaihtoehtoja nykyisille palonestoaineille.