Uutiset

Suomi hyötyy energiamurroksesta olemalla aktiivisesti mukana teknologia- ja markkinakehityksessä

Smart Energy Transition -hankkeen aikana energiamurros muuttui vähitellen vahvistuvasta muutossignaalista osaksi jokapäiväistä yhteiskunnallista keskustelua. Kaikille avoin keskustelu hankkeen tuloksista järjestetään 1. joulukuuta.
Aalto ENG solar panels student Image: Unto Rautio
Aurinkopaneelit. Kuva: Unto Rautio / Aalto-yliopisto

Smart Energy Transition -hankkeessa (SET) on tutkittu globaalin energiamurroksen vaikutuksia Suomeen. SET-hankkeen lähtökohtana oli, että käynnissä oleva globaali energiamurros vaikuttaa väistämättä myös Suomeen, sillä ilmastonmuutoksen torjunta edellyttää perustavanlaatuisia muutoksia energiajärjestelmään. Nämä muutokset ilmenevät paitsi uusina tapoina tuottaa ja kuluttaa energiaa, myös uusina liiketoimintamalleina, vientimahdollisuuksina sekä asumisen ja liikkumisen tapoina.

Hanke käynnistyi vuonna 2015 ja se päättyy tämän vuoden lopussa. Mukana on ollut yhteensä 10 eri kumppaniorganisaatiota ja yli 40 tutkijaa ja asiantuntijaa energiamurroksen eri osa-alueilta.  Alkuvuosina konsortiojohtajana toimi professori Raimo Lovio ja nykyisin hanketta luotsaa Professor of Practice Armi Temmes, molemmat Kauppakorkeakoulun johtamisen laitokselta. Monitieteistä hanketta on rahoittanut Suomen Akatemian yhteydessä toimiva Strategisen tutkimuksen neuvosto (STN).

Monialaisella yhteistyöllä kohti kestävää kasvua

Yhteiskunnallinen vaikuttavuus on STN:n hankkeissa tärkeää. SET-hanke onkin pyrkinyt auttamaan päätöksentekijöitä ja yrityksiä ymmärtämään murrosta ja hyödyntämään sen tuomia mahdollisuuksia muun muassa tuottamalla politiikkasuosituksia ja järjestämällä erilaisia keskustelutilaisuuksia. Hanke myös julkaisee lähiaikoina erillisen vaikuttavuusraportin.

Hankkeessa on kehitetty niin kutsuttu murrosareenatyökalu, jonka työpajoissa edettiin nykytilan haasteista ja muutoksen ajureista visioon vuodelle 2030 ja muutostavoitteisiin, joilla visio on saavutettavissa. Areenatyöskentelyn pohjalta suositeltiin mm. kaukolämpöjärjestelmien perusteellista muuttamista, jotta kivihiilen käytöstä luopuminen olisi mahdollista. Tämän konkretisoimiseksi laadittiin hankkeen teknisten tutkimusten pohjalta konsepti ilman fossiilista energiaa toimivalle kaukolämpöjärjestelmälle ja tutkittiin perusteellisesti sen vaatiman murroksen haasteita.

Hankkeessa on myös koottu tietokannat uuden energian yrityksistä ja energiakokeiluista. Vertaisarvioituja julkaisuja on tähän mennessä lähes 70, ja niiden lisäksi SET-tutkijat ovat julkaisseet lehtikirjoituksia ja blogeja, joista parhaat on koottu blogikokoelmaan. Suuren yleisön ymmärrystä energiamurroksesta on edistetty kehittämällä kaksi lautapeliä.

Hankkeen alkaessa vuonna 2015 energiamurros oli varsin harvojen tunnistama ilmiö, mutta vuonna 2020 se on energia-alalla itsestäänselvyys. SET-hanke on monien muiden ohella vaikuttanut energia-alan muutokseen tutkimalla murroksen teknologioita, kokeiluista oppimista, ja yhteiskehittämistä, sekä analysoimalla politiikkatoimia, instituutioita ja liiketoimintamalleja. Tänä aikana uusiutuvan energian määrä on lisääntynyt energiajärjestelmässä, ja älykäs ja puhdas energialiiketoiminta on kasvussa. Teknologiat hiilineutraalin energiajärjestelmän saavuttamiseksi ovat jo olemassa ja seuraavaksi tarvitaan lisää määrätietoisia päätöksiä murroksen edistämiseksi.

SET-hankkeen keskeisimmistä tutkimustuloksista on mahdollista kuulla ja keskustella 1.12.2020 järjestettävässä STN:n energiahankkeiden yhteiswebinaarissa Energiamurroksen haasteet ja mahdollisuudet. Webinaari on kaikille avoin ja maksuton. Tervetuloa!

Lisätietoja:
Vera Järvenreuna
projektikoordinaattori
Aalto-yliopisto
vera.jarvenreuna@aalto.fi
040 773 7233

smartenergytransition.fi

Energiamuutoksen haasteet ja mahdollisuudet. 1.12.2020 järjestettävän webinaarin banneri.
Energiamurroksen haasteet ja mahdollisuudet -webinaarin 1.12. avaa valtiovarainministeri Matti Vanhanen.
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Mies kurkistaa komponenttiputkien läpi kuten kiikareita käytettäessä.
Yhteistyö Julkaistu:

Tutkimuksesta kohti resilienttejä energiajärjestelmiä: Halide Energy kiihdyttää akkukehitystä Aalto Design Factorylla

Aalto-yliopistosta ponnistava Halide Energy, kuparivirtausakkuja pitkän keston varastointiin kehittävä yritys, on kiihdyttänyt siirtymäänsä tutkimushankkeesta tuotteeksi Aalto Design Factoryn Partner Plaza -startupohjelman avulla. Nopean prototyypin valmistuksen, asiantuntevan henkilökunnan ja työpajojen ansiosta tiimi voi valmistaa mittatilausosia päivissä, ratkoa viime hetken haasteita ja jatkaa tuotekehitystä.
Project team for Alma Media
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Millaiseksi työnhaku muuttuu tekoälyn aikakaudella?

Aalto-yliopiston opiskelijat hahmottelivat työnhaun tulevaisuutta Alma Careerille.
Alex ja Lucie Lampen
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vaatimattomista oloista vuorineuvokseksi – visionäärin viimeinen lahja elää Aalto-yliopistossa

Lampénien testamenttilahjoitus tukee Aalto-yliopiston kemiantekniikan opiskelijoita ja tulevaisuuden osaajia stipendien avulla. Vuorineuvos ja kemiantekniikan diplominsinööri Aleksander Lampén oli suomalaisen puunjalostusteollisuuden sekä selluloosateollisuuden merkittävä edelläkävijä. Hänen perintönsä edistää edelleen kansainvälistymistä ja korkealaatuista tutkimusta biotuotetekniikan alalla. Lahjoitus Aalto-yliopistolle on vaikuttava sijoitus koulutukseen, innovaatioihin ja yhteiskunnan uudistamiseen.
Nainen läpinäkyvässä kuplatuolissa kirkkaan Made in Aalto University -kyltin vieressä hämärässä tilassa
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kuusi Aallon alaa ylsi maailman sadan parhaan joukkoon ShanghaiRankingin vertailussa

Vertailussa tarkastellaan muun muuassa tutkimuksen laatua ja vaikuttavuutta, huippututkimusta sekä kansainvälistä yhteistyötä.