Suomen Ekonomit lahjoittaa Kauppakorkeakoululle 160 000 euroa

Suomen Ekonomit lahjoittaa Aalto-yliopiston kauppatieteelliseen tutkimukseen ja koulutukseen 160 000 euroa. Myös Suomen muut kauppatieteellisen alan yliopistot saivat lahjoituksen. Kokonaislahjoitussumma miljoona euroa jaettiin yliopistoille suhteutettuna suoritettujen kauppatieteen alan maisterintutkintojen määrään.
”Kauppatieteet ovat avainasemassa, kun ratkotaan esimerkiksi ilmastonmuutokseen tai väestön ikääntymiseen liittyviä ongelmia. Kauppatieteiden osaajat ja tutkijat tarjoavat avaimia monien kriisien ratkaisuihin niin suomalaisessa yhteiskunnassa kuin globaalisti. Haluamme myös tukea opiskelijoiden jaksamista ja hyvinvointia. Opiskelijat ovat tulevaisuuden voimavara”, sanoo Suomen Ekonomien koulutuspolitiikan asiantuntija Mika Parkkari.
Dekaani Timo Korkeamäki kiittää lahjoituksesta Suomen Ekonomeja, Kauppakorkeakoulun pitkäaikaista tukijaa. ”Sekä Ekonomien että Kauppakorkeakoulun yhteisenä tavoitteena on korkeatasoisen kauppatieteellisen osaamisen edistäminen, ja kiitän lämpimästi lahjoituksesta siihen. On ollut ilo tehdä tiivistä yhteistyötä Ekonomien kanssa. Viime aikoina esimerkiksi viestintäyhteistyö Helsingin Ekonomien (HEKO) jäsenlehdessä on ollut merkityksellistä. Olemme myös mielellään ottaneet vastaan ekonomiryhmiä, jotka ovat olleet kiinnostuneita tutustumaan Kauppakorkeakoulun uudehkoihin tiloihin Ekonominaukio 1:ssä Otaniemessä.”
Lisätietoja:
Timo Korkeamäki
dekaani, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu
[email protected]
Suomen Ekonomien yhteyshenkilö:
Mika Parkkari
koulutuspolitiikan erityisasiantuntija
p. +358400802145
[email protected]
Lahjoittamiseen liittyviä uutisia ja lahjoittajatarinoita

OP Ryhmä lahjoittaa 120 000 euroa Aalto-yliopistolle
Kauppatieteiden alalle kohdennetun lahjoituksen vaikuttavuutta lisää valtion vastinrahakampanja, joka jatkuu kesäkuun 2022 loppuun saakka.
”Joka päivä menin mielellään töihin, koskaan ei tuntunut ikävältä.”
80-vuotias Martti Johansson on yksi onnellisista Seiskan Veljistä.
Ruka, Pyhä, Aava, Pikkujätti – Kari Jussi Aho sisaruksineen johtaa perheyritystä toisessa polvessa
”Omistamisen pitäisi olla kaikkien asia ja kaikkien agendalla.”
Suomen Ekonomit lahjoittaa Kauppakorkeakoululle 160 000 euroa
Lahjoitus on kohdennettu kauppatieteiden osaamisen monipuolistumiseen ja tieteenalan jatkuvaan kehitystyöhön.Lue lisää uutisia

Purku- ja rakennustyöt alkavat Otakaari 8:n tontilla
ISS:n varikkonakin tunnetun Otakaari 8:n matala osa puretaan, ja myöhemmin tilalle rakennetaan pysäköintitalo.
Bugi hankaloittaa aalto.fi-sivuston käyttöä Safari-selaimella
Käytäthän Google Chrome - tai Firefox -selainta toistaiseksi.
Vuoden 2022 tekniikan alojen promootiossa ennätysmäärä uusia tohtoreita
Yliopistomaailman arvokkainta akateemista juhlaa vietettiin Otaniemen kampuksella 17. kesäkuuta. Edellinen tohtoripromootio järjestettiin vuonna 2019 ja vuosittaista perinnettä jouduttiin lykkäämään kaksi kertaa. Tästä johtuen tänä vuonna Dipolissa järjestetyt juhlallisuudet olivat ennätyssuuret.