Uutiset

Sami Itani aloittaa työelämäprofessorina Kauppakorkeakoulun johtamisen laitoksella

Hänen erityisalueinaan ovat sosiokulttuurinen kestävyys, monimuotoisuus ja inkluusio.
PoP Sami Itani, Aalto BIZ. Kuva: Ilari Lahtinen
Sami Itani. Kuva: Ilari Lahtinen

Sami Itani aloittaa työelämäprofessorina Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun johtamisen laitoksella 1.11.2021. Hänen erityisalueitaan ovat sosiokulttuurinen kestävyys, monimuotoisuus ja inkluusio.

Sami Itani on väitellyt tohtoriksi Aallossa vuonna 2016. Hän käsitteli väitöskirjassaan henkilöstöjohtamisen kehitystä monikansallisissa yrityksissä. Käytännön osaamista henkilöstöjohtamisesta Sami Itanilla on maailman suurimman henkilöstöpalveluyrityksen Adeccon Suomen HR-johtajan tehtävästä. Hän työskenteli Adecco Finland -konsernissa yhteensä viiden vuoden ajan ja toimi useassa johtoryhmätehtävässä, viimeisimpänä toimitusjohtajana.

Sami Itani on entinen maajoukkueyleisurheilija ja vuodesta 2019 alkaen hän on toiminut Suomen Urheiluliiton (SUL) puheenjohtajana. Hän on julkaissut merkittävillä kustantajilla kaksi kirjaa johtamisesta yrityksissä ja urheiluorganisaatioissa.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Mies säätää antennia sinisessä kaikukammiossa, jossa on teräväpintaiset seinät ja kirkas kattovalo
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopisto paransi jälleen sijoitustaan arvostetussa THE-yliopistovertailussa

Sijoitus nousi 12 pykälää viime vuodesta ja on nyt 183.
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

E-aineistojen koulutuksia syksyllä 2026

Tutustu e-aineistoihin kustantajien pitämissä koulutuswebinaareissa.
Metalliset rakennustelineet peittävät koristeellisen vaalean kivirakennuksen ikkunoineen
Mediatiedotteet, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Energiatehokkuus vaikuttaa jo asuntolainaasi – seuraavaksi katse kääntyy ilmastoriskeihin

Tuoreen tutkimuksen mukaan kiinteistön energialuokalla on jo nyt vaikutusta asuntolainapäätökseen. Hyvä energialuokka voi oikeuttaa vihreään lainaan tai muihin etuihin, kun taas heikko energialuokka voi tehdä kohteesta pankin silmissä rahoituskelvottoman. Tulevaisuudessa lainapäätökseen voivat vaikuttaa myös esimerkiksi tulva- ja muut ilmastoriskit.
Sauli Norja seisoo studiossa suurten kaiuttimien keskellä.
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Alumni Sauli Norjalle kesätyö avasi väylän unelmien työpaikkaan

Sauli Norjalle kesätyö toimi porttina unelmatyöpaikkaan. Työt ovat jatkuneet valmistumisen jälkeen Genelecilla ja Ellimein ääniteknikkona.