Ranskan presidentti Macron sai lahjaksi kierrätetyistä farkuista Ioncell-F -teknologialla valmistetun huivin
Presidentti Macron tutustui Startup Saunassa opiskelijayrittäjyyteen, tutkimuksesta ponnistaneisiin yrityksiin sekä tutkimusinnovaatioihin, kuten Ioncell-F -teknologiaan.
Professori Herbert Sixta on vakuuttunut, että Ioncell-F -menetelmän avulla tekstiiliteollisuuden aiheuttamaa ympäristön saastumista voidaan vähentää.
”Tekstiiliteollisuus on yksi kaikkein saastuttavimmista aloista”, hän sanoo. Ongelmaa pahentaa merkittävien vaatemerkkien kertakäyttökulttuuri, joka johtaa vaatteen keskimääräisen käyttöiän lyhenemiseen. Koska meillä ei ole ollut teknisesti toteuttamiskelpoista kierrätyssysteemiä tekstiileille, ne ovat päätyneet kaatopaikoille tai poltettaviksi.”
Ioncell-F -teknologia mahdollistaa käytetyn, lähinnä puuvilla- tai puuvilla-polyesteritekstiilin täydellisen kierrätyksen. Kierrätyksessä syntyvät kuidut ovat jopa parempilaatuisia kuin alkuperäiset puuvillakuidut; ne ovat vahvoja, pehmeitä sekä kiiltäviä, ja ne tuntuvat viileiltä kesällä ja lämpimiltä talvella.
Esitelläkseen kierrätyskonseptia presidentti Macronille opiskelijat olivat valmistaneet hänelle huivin käytetyistä farkuista. Farkut oli ensin jauhettu pieniksi paloiksi ja sen jälkeen liuotettu uudella ympäristöystävällisellä liuottimella ja kehrätty uusiksi kuiduiksi. Lahjaksi annettu huivi oli kudottu kuiduista valmistetusta langasta.
Lue lisää uutisia
Ideasta liiketoiminnaksi: ”Tarkempi ennuste vaatii uudenlaista dataa”
Aallon opiskelijoille suunnattu innovaatioapuraha antoi yrityksen perustajille resursseja kehittää ja testata konseptia.
Ideasta liiketoiminnaksi: ”Kohtasin todellisen ongelman ja tartuin toimeen”
Opiskelijoille suunnattu innovaatioapuraha mahdollisti toimivan prototyypin rakentamisen.
FITech-verkoston selvitys: Energia-alan tulevaisuuden osaajat tarvitsevat teknisen osaamisen rinnalle uusia valmiuksia
Aalto-yliopiston koordinoimassa FITech-verkostossa tuotettiin selvitys sähkö- ja energia-alan osaamistarpeista sekä koulutuksen kehittämistarpeista.