Uutiset

Professori Maarit Karppinen sai Helsingin kaupungin tiedepalkinnon

Karppinen on maailman johtavia toiminnallisten oksidimateriaalien tutkijoita ja pioneeri ALD-ohutkalvotutkimuksessa.

Helsingin apulaiskaupunginjohtaja Ritva Viljanen luovutti tiedepalkinnon Aalto-yliopiston kemian tekniikan korkeakoulun professorille Maarit Karppiselle perjantaina 5. kesäkuuta. Palkinto on suuruudeltaan 10 000 euroa, ja se myönnetään tunnustuksena helsinkiläisen tekemästä tai Helsingissä tehdystä merkittävästä tieteellisestä työstä.

Karppinen on yksi toiminnallisten oksidimateriaalien johtavista tutkijoista. Materiaaleilla on merkittävä rooli muun muassa uusissa, ympäristöä säästävissä energiateknologioissa. Hän tutkii ryhmänsä kanssa myös ALD-menetelmällä eli atomikerroskasvatuksella valmistettuja ohutkalvoja ja onkin yksi epäorgaanisia ja orgaanisia kerroksia yhdistävien ohutkalvojen kehittämisen pioneereja maailmassa.

Lue lisää Helsingin kaupungin sivuilta.

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

TATE-PJU-haastattelu-1
Tutkimus ja taide Julkaistu:

TATE-PJU uudeksi standardiksi vaativiin hankkeisiin

Taloteknisestä projektinjohtomallista on jo vuosien kokemus, mutta vielä siitä ei ole tullut valtavirtaa. Kun talotekniikan merkitys ja vaativuus koko ajan kasvaa, nyt on oikea hetki miettiä, miten TATE-PJU:sta tehdään alan standardi vaativiin hankkeisiin. Matias Kallion tuore diplomityö tarjoaa hyvät eväät muutosmatkalle.
Teksti 'Doc+ initiative' värikkäällä räjähdyksellä mustalla taustalla. Iskulause: Taitosi. Polkusi. Vaikutuksesi.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

DOC+ kehittää väitöskirjatutkijoiden työelämätaitoja – Tule mukaan tapahtumiin

Tohtoriopiskelija tai jo tohtoriksi valmistunut, oletko pohtinut, miten rakentaa mielekäs ura tohtorina? Tai mitä muutoksia tekoäly tuo tutkimukseen ja työelämään? Nämä tapahtumat ja koulutukset ovat juuri sinulle!
Työntekijä käyttää tablettia, kun robottikäsi hitsaa metallia ja kipinöitä lentää teollisuusympäristössä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Erikoistuneet tekoälymallit voivat olla Suomen seuraava globaali vientituote

Resurssitehokkaat ja erikoistuneet tekoälymallit voivat olla Suomen seuraava kansainvälinen kilpailuetu ja mahdollisuus erottautua suuria kielimalleja hyödyntävillä markkinoilla.
#65 maailmassa kauppa- ja taloustieteissä Times Higher Educationin alakohtainen yliopistovertailu 2026. Keltainen tausta.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kauppa- ja taloustieteet ja tietotekniikka sadan parhaan joukossa maailmanlaajuisesti

Times Higher Educationin yliopistovertailu perustuu muun muassa kansainvälisyyteen ja tutkimusviittauksiin.