Professori Maarit Karppinen on kutsuttu kansainvälisen tiedejärjestön jäseneksi
Maarit Karppinen on kutsuttu jäseneksi belgialaiseen tiedeorganisaatioon nimeltä European Academy of Sciences (EURASC). Organisaatio jakaantuu eri alojen komiteoihin, joista kemian komitea on yksi.
Maarit Karppinen on kutsuttu jäseneksi belgialaiseen tiedeorganisaatioon nimeltä European Academy of Sciences (EURASC). Organisaatio jakaantuu eri alojen komiteoihin, joista kemian komitea on yksi.
Akatemian tavoitteina on perustutkimuksen sekä tieteen ja teknologian huippuosaamisen edistäminen. Akatemia järjestää seminaareja ja symposiumeja perustieteiden edistämiseksi.
Akatemian päätavoitteena on luoda tehokas yhteistyö tutkijoiden, opettajien, insinöörien ja viranomaisten välillä ympäri maailmaa. Jäseninä on esimerkiksi useita nobelisteja. Suomesta jäseniä on Karppisen nimitykseni jälkeen kuusi.
Lue lisää organisaatiosta:
Lue lisää uutisia
Aalto-yliopiston Bioinnovaatiokeskuksen ja CHEMARTSIN projekteja esillä Dutch Design Weekillä
Aalto-yliopiston näyttely 'Designs for the Material Future' Dutch Design Weekillä tavoitti yhdeksän päivän aikana jopa 10 000 kävijää, sai huomiota kansainvälisessä mediassa ja kiitosta vierailijoilta.
”Turvallisuus syntyy luottamuksesta ja yhteistyöstä”
CKIRin johtaja Ilkka Lakaniemi puhui Aalto EE:n ja Finnsecurity ry:n järjestämässä turvallisuusjohdon verkostotilaisuudessa torstaina 13. marraskuuta.
Aalto-yliopisto perustaa datatalouden työelämäprofessuurin
Uusi professuuri vahvistaa Aalto-yliopiston ja Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun yhteistyötä.